WODNY

Anna Jachimek z brązowym medalem Mistrzostw Świata Skuterów Wodnych w klasie Runabout GP4 Ladies

Sardynia

Anna Jachimek nie schodzi z podium najważniejszych imprez motorowodnych.

Od roku 2019 łodzianka z ogromnym powodzeniem startuje w mistrzostwach Europy Runabout GP4 Ladies, a w tym roku w tej klasie rozpoczęła zapisywać swoją kartę w historii mistrzostw świata. Zaczęła od brązowego medalu.

Gospodarzem pierwszych mistrzostw świata w klasie Runabout GP4 Ladies była Sardynia. Podczas Grand Prix Włoch reprezentantka łódzkiego klubu motorowego PrimaJet zajęła trzecią lokatę, ustępując jedynie Clarze Muchemblet (Francja) i Cristinie Lazarraga (Hiszpania).

– Rywalizacja stała na wysokim poziomie, a brało w niej udział dwanaście zawodniczek. Oczywiście chciałam stanąć na najwyższym podium, ale tym razem nie udało się zrealizować tego zadania. Bardzo się jednak cieszę z brązowego medalu, bo zdobyłam go po zaciętej walce – powiedziała Jachimek.

Pierwszym w historii medalem mistrzostw świata łodzianka zwieńczyła kolejny udany sezon, w którym zdobyła też m.in. złoto mistrzostw Europy. W klasie Runabout GP4 Ladies Anna Jachimek po raz pierwszy triumfowała na Starym Kontynencie w roku 2019. W kolejnym sezonie zajęła trzecią lokatę, a w tym roku wróciła na europejski szczyt.

Szczegóły

Reprezentantka Polski Anna Jachimek zdobyła brązowy medal Mistrzostw Świata Skuterów Wodnych w klasie Runabout GP4 Ladies. Czempionat był rozgrywany w miejscowości Olbia na Sardynii. Zawodniczka klubu Prima Jet Łódź stanęła na podium z Francuzką Clarą Muchembled (złoty medal) i Hiszpanką Cristiną Lazarragą (srebrny medal).

Były to pierwsze w historii mistrzostwa świata w klasie Runabout GP4 Ladies. Ogromny rozwój rywalizacji na skuterach wodnych wśród kobiet został nie pierwszy raz dostrzeżony przez światową federację UIM. W 2016 roku klasa Runabout GP4 – jeszcze bez podziału na rywalizację kobiet i mężczyzn – została wprowadzona do mistrzostw Europy, a rok później zadebiutowała w mistrzostwach świata. Tylko przez dwa lata była ona wyłączną domeną mężczyzn. Wszystko zmieniło się w 2018 roku, gdy na listę startową wpisały się dwie kobiety. W 2019 roku klasa Runabout GP4 Ladies – stworzona specjalnie dla przedstawicielek płci pięknej – zadebiutowała w mistrzostwach Europy. I od tego momentu notujemy polskie sukcesy. W inauguracyjnym sezonie złoto ME wywalczyła Anna Jachimek, a brąz Amanda Karasek. Rok później nasze zawodniczki zamieniły się w ME miejscami, a w tym sezonie (2021) ponownie na najwyższym stopniu podium ME stanęła Anna Jachimek. Teraz, w debicie tej klasy na mistrzostwach świata, odnotowaliśmy kolejny sukces reprezentantki Polski. Po pasjonujących i pełnych zwrotów akcji zawodach, Anna Jachimek wywalczyła brązowym medal MŚ!

– Z całego serca chcę podziękować wszystkim, którzy mi pomogli w osiągnięciu tego sukcesu. Zawody na Sardynii były bardzo ciężkie i wymagające. Moje rywalki są naprawdę świetne i doceniam ich klasę. Bardzo się cieszę, że mogę reprezentować nasz kraj i popularyzować w Polsce ten sport – powiedziała Anna Jachimek.

Polka stanęła na podium z Francuzką Clarą Muchembled (złoty medal) i Hiszpanką Cristiną Lazarragą (srebrny medal).

Grand Prix Włoch dla wielu klas było pierwszą i ostatnia rundą Mistrzostw Świata Skuterów Wodnych w tym sezonie. Dla najwyższej klasy skuterów siedzących – Runabout GP1 – to dopiero początek zmagań w sezonie 2021. Warte odnotowanie są miejsca wszystkich Polaków, którzy startowali w Olbii. Andrzej Wiśniewski zajął szóste miejsce we wspomnianej klasie GP1 i tu medale MŚ nie zostały jeszcze wręczone, bo Międzynarodowa Unia Motorowodna UIM wraz z promotorem cyklu planują kolejne eliminacje w Kuwejcie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W klasie Runabout GP2 byliśmy bardzo blisko medalu… Marcin Senda, po zliczeniu punktów z trzech wyścigów, był na drugiej pozycji. Niestety, protest jednego z rywali został uwzględniony przez komisję sędziowską, a chodziło o niewielki błąd i przepłynięcie prze boję na niezwykle zafalowanym akwenie. Ostatecznie, nasz zawodnik został przesunięty na piąte miejsce w klasyfikacji generalnej MŚ. W tej samej klasie zadebiutował Adam Kunc. Młody i perspektywiczny reprezentant Polski zajął czternaste miejsce. Jak sam przyznał, na Sardynię przyjechał po naukę i wnioski, które pozwolą mu na poprawianie swoich wyników w niedalekiej przyszłości.