TRÓJMIASTO

Agresorzy napadli na angielskich kibiców. Zdemolowali ogródek restauracji

Pomorskie

Do napaści doszło we wtorek, po godz. 22.

Na filmiku opublikowanym przez internautę widać, jak przez Długi Targ idzie bojówka zakapturzonych mężczyzn w czarnych ubraniach. Napadają na osoby siedzące w ogródku jednej z restauracji. Wszystko trwa kilkanaście sekund. Uciekając napastnicy trzykrotnie skandują “Lechia Gdańsk”. Zastanawia całkowity brak policji. „W Gdańsku, mieście otwartym i solidarnym, nie ma miejsca na jakąkolwiek przemoc” – napisała po polsku, angielsku i hiszpańsku na swoim Fb prezydent Aleksandra Dulkiewicz. Okoliczności incydentu są wyjaśniane.


Ofiarami napaści byli kibice Manchesteru United, którzy przyjechali do Gdańska na środowy finał Ligi Europy UEFA. Siedzieli w ogródku restauracji na Długim Targu – w samym centrum historycznej części miasta, gdzie najchętniej przychodzą turyści.

– W ruch poszło szkło. Nie wiedziałem, co się dzieje. Dostałem jakimś odłamkiem. Siedzieliśmy spokojnie, nie umiem zebrać myśli. To był moment – powiedział Jacob z Liverpoolu.

– Po prostu nagle rzucili się na nas z pięściami. A potem pobiegli tam – powiedział inny kibic i wskazał na Zielony Most.

Angielscy kibice salwowali się ucieczką w stronę ul. Długiej. Lekko ucierpiało co najmniej kilka osób. Zdemolowany został ogródek gastronomiczny. Obsługa restauracji po incydencie zadzwoniła na policję i musiała czekać na przybycie patrolu.

Do sytuacji odniosła się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz na swoim profilu na FB:

„Wczoraj wieczorem doszło w naszym mieście do chuligańskiego ataku na kibiców drużyn, które przyjechały na finał Ligi Europy. W Gdańsku, mieście otwartym i solidarnym, nie ma miejsca na jakąkolwiek przemoc. Jestem w kontakcie z policją, która ustala szczegóły zajścia.
Drodzy kibice Manchester United i Villarreal, wszyscy goście, którzy przyjechaliście do Gdańska – zawsze jesteście u nas mile widziani i serdecznie witamy Was w naszym mieście.

Last night a hooligan attack was perpetrated in our city on the fans that came to participate in the UEFA Europa League Final. Gdańsk is an open city, the city of solidarity, where there is no place for any kind of violence.
I am in contact with the police who are establishing the details of the incident.
Dear Manchester United and Villareal fans, all guests who came to Gdańsk – you are always appreciated here and we cordially welcome you to our city.

Anoche en nuestra ciudad tuvo lugar un ataque de gamberros contra los hinchas extranjeros que llegaron para la final de la Liga Europa. En Gdańsk, la ciudad abierta y solidaria, no hay consentimiento para la violencia. Estoy en contacto con la policía que investiga el incidente.
Queridos hinchas de Manchester United y Villarreal, todos los visitantes que habéis llegado a Gdańsk, siempre sois bienvenidos.”

Filmik z zajścia, który pojawił się w sieci, wygląda jak dokumentacja incydentu. Ujęcie robione jest z przeciwległej strony Długiego Targu, gdzie nie ma ogródków restauracyjnych. Bezpośrednio po ucieczce agresorów, osoba z kamerkę idzie prosto w miejsce napadu – w tym samym ujęciu filmuje skutki “akcji” w ogródku i używając ordynarnych słów stara się robić wrażenie, że jest tym wszystkim oburzona.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button