GOSPODARKAPOLSKAŚWIAT

Afera. Umowa między Orlenem i Saudi Aramco. Politycy składają zawiadomienia i wnioski do NIK

Senat i politycy KO / Polska 2050

Jest podejrzenie popełnienia przestępstwa dot. nieprawidłowości przy sprzedaży Lotosu saudyjskiej firmie Saudi Aramco.

Saudi Aramco 3 tygodnie temu stał się właścicielem 1/3 Rafinerii Gdańskiej. Polska po fuzji Orlenu i Lotosu może utracić kontrolę nad Rafinerią.

Cena sprzedaży 30 proc. udziałów Rafinerii Gdańskiej została znacznie zaniżona, a umowa jest tak skonstruowana, że w praktyce Saudyjczycy mogą przejąć kontrolę nad zakładem? PKN Orlen i prezes koncernu Daniel Obajtek zapewniają, że transakcję zawarto według najlepszych światowych standardów i zarzucają błędną interpretację faktów.

Polska 2050 Szymona Hołowni składa zawiadomienie do prokuratury i wniosek do NIK ws. sprzedaży LOTOSu firmie Saudi Aramco

“Składamy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa oraz wniosek o podjęcie kontroli przez NIK w związku z zawarciem umowy joint-venture miedzy PKN Orlen S.A. a Aramco Overseas Company B.V.” – poinformowali politycy Polski 2050 Szymona Hołowni w Sejmie.

Michał Kobosko, pierwszy wiceprzewodniczący partii Polska 2050 Szymona Hołowni zaznaczył, że do problemów, które są – inflacja, drożyzna, brak KPO, dochodzą jeszcze znaki zapytania co do transakcji dotyczącej przejęcia Grupy Lotos przez saudyjską firmę.

“Z każdą kolejną publikacją medialną widzimy, że ta transakcja zawiera zapisy, które są groźne. Składamy do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Uważamy, że prezes Obajtek zrobił rzecz, która może doprowadzić do powstania szkody majątkowej wielkich rozmiarów” – mówił Michał Kobosko. 

“Nie chodzi tylko o to, że firma saudyjska, podobnie jak całe państwo, współpracuje z Rosją Putina, ale też o oddanie za bezcen sreber rodowych, nowoczesnej i prężnej firmy, jaką jest dawna rafineria Gdańska, obecnie Grupa LOTOS, firmie saudyjskiej przez Orlen. W całej tej transakcji założono, że LOTOS będzie miał zyski na poziomie 600 mln zł, a już wiemy, że po półroczu tego roku było to 5 miliardów złotych. Jeśli w oparciu wycenia się całą firmę w oparciu o tak zaniżone zyski to jest to po prostu machlojka” – mówił Michał Kobosko.

– Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez D. Obajtka, który podpisując umowę na sprzedaż rafinerii Lotosu naszym zdaniem naraził SP na szkodę wielkich rozmiarów. Prokuratura wciąż może podjąć działania by umowę tę unieważnić – powiedziała posłanka Paulina Hennig-Kloska z Polska 2050.

Michał Kobosko zaznaczył, że mogło dojść do ogromnej straty na rzecz obywateli.

“To jest realna groźba, że mogło dojść do ogromnej szkody za nasze wspólne miliardy złotych. Jesteśmy przeciwko tak rozumianej prywatyzacji, jaką PiS realizuje. To prywatyzacja, która ma dać władzę oligarchom i oligarchii stworzonej przez PiS. Polki i Polacy na tej transakcji nic nie zyskają, a wszyscy mogą stracić” – mówił Michał Kobosko.

W ocenie posła Mirosława Suchonia – jeżeli informacje potwierdzą się – to będzie to przykład złodziejskiej prywatyzacji. “Już dawno nie mieliśmy do czynienia z czymś takim. Wąska grupa oligarchii politycznej uwłaszcza się na państwowym majątku” – mówił Mirosław Suchoń. 

Mirosław Suchoń zaznaczył, że sektor paliwowy jest strategicznie kluczowy dla bezpieczeństwa państwa.

“Widzimy dzisiaj w jaki sposób te zawirowania na rynku paliwowym wpływają na bezpieczeństwo obywateli i gospodarki. Pomimo tak dramatycznych warunków, które mamy na rynku paliwowym, rząd PiS pozbywa się, sprzedaje w sposób budzący poważne wątpliwości jedno ze sreber rodowych, jakim jest rafineria Gdańska” – mówił Mirosław Suchoń.

1 2 3Następna strona
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button