POLSKA

Adam Niedzielski: mamy zdecydowanie mniejszą liczbę zgonów. To efekt szczepień

Koronawirus w Polsce

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że mamy do czynienia z konsekwentnym wzrostem zakażeń COVID-19.

„Z tygodnia na tydzień odnotowujemy 35-40 proc. przyrost nowych przypadków zakażeń. Mamy zdecydowanie mniejszą liczbę zgonów. To efekt szczepień. Udział osób, które były zaszczepione i są zakażone, to 0,9 proc. 99,1 proc. nowych zakażeń dotyczy ludzi, którzy się nie zaszczepili.

Przyjęliśmy granicę – średnio 1 tys. zakażeń dziennie – poniżej której nie będziemy myśleć o lockdownie.

Konsekwentny trend rosnącej liczby zakażeń koronawirusem przekłada się na liczbę zajętych łózek w szpitalach. Odnotowujemy także wzrost liczby zleceń na testy w kierunku COVID-19. To wskaźnik wyprzedzający sytuację epidemiczną.

Składam kondolencje rodzinie tragicznie zmarłego w sobotę mężczyzny. Apeluję po raz kolejny do Komitetu Protestu Medyków o przyjęcie zaproszenia do rozmów. Dziś o 14:00 będziemy gotowi, aby rozmawiać. Nie podsycajmy emocji, które prowadzą do takich tragedii jak ta sobotnia” – dodał Niedzielski.

W tym tygodniu dowiemy się kto z seniorów będzie mógł zaszczepić się trzecią dawką szczepionki przeciw COVID-19 i kiedy ruszą te szczepienia. Prawdopodobnie ruszy też za jakiś czas powszechne udostępnienie trzeciej dawki szczepień tak jak jest to w USA.

W pełni zaszczepionych jest w Polsce ponad 19 mln 648 tys. osób. Liczba wszystkich szczepień przeciwko COVID-19 wynosi 36 mln 956 tys. 930.

Zaszczepieni to około 1 proc. osób zakażonych COVID-19, które wymagają leczenia w szpitalu (przeważnie są to osoby powyżej 80 roku życia z wieloma dodatkowymi chorobami.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button