KOLARSTWO

Ackermann liderem Tour de Pologne 2019. Mezgec wygrał drugi etap w Katowicach

76. Tour de Pologne UCI World Tour

Luka Mezgec (Mitchelton-Scott) wygrał drugi etap 76. Tour de Pologne UCI World Tour z Tarnowskich Gór do Katowic.

Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe).

Drugi etap tegorocznego Tour de Pologne to płaska, ale wymagająca technicznie trasa z Tarnowskich Gór do Katowic o długości 153 kilometrów. Tym razem w ucieczkę zabrało się dwóch kolarzy – Paweł Franczak z Reprezentacji Polski i Charles Planet (Team Novo Nordisk). Przewaga ucieczki dość szybko urosła do pięciu minut, a obaj kolarze między sobą rozegrali walkę na premiach. Paweł Franczak wygrał dwie Lotne Premie w Piekarach Śląskich i Katowicach (100-lecia PCK), a Charles Planet triumfował na Lotnej Premii w Siemianowicach Śląskich i wygrał dwie Górskie Premie IV kategorii w Katowicach.

Tour de Pologne 2019 – Tarnowskie Góry (fot. Adam Długosz/Kronika24.pl)

Na rundy w Katowicach uciekinierzy wjechali przed peletonem, ale ich przewaga szybko topniała. Peleton wchłonął śmiałków na ostatniej rundzie i było jasne, że w al. Korfantego przy Spodku o etapowe zwycięstwo powalczą sprinterzy. Tym razem najszybszy okazał się Luka Mezgec, który na finiszu wyprzedził Fernando Gavirię (UAE Team Emirates) i Pascala Ackermanna (Bora-Hansgrohe). Mezgec zdobył także nagrodę specjalną dla najszybszego kolarza – na ostatnich dwustu metrach Słoweniec osiągnął prędkość 82,16 km/h.

Liderem klasyfikacji generalnej pozostaje Pascal Ackermann, który o jedną sekundę wyprzedza Charlesa Planeta i o dwie sekundy Fernando Gavirię. Ackermann jest także na czele klasyfikacji Najlepszy Sprinter. Charles Planet prowadzi w klasyfikacji Najlepszy Góral, a także Najaktywniejszy Zawodnik. Premię dla Najlepszego Polaka zdobył Paweł Franczak, który w klasyfikacji generalnej zajmuje piąte miejsce, a do lidera traci sześć sekund. Na czele klasyfikacji drużynowej jest Bora-Hansgrohe.

Tour de Pologne 2019 – Tarnowskie Góry (fot. Adam Długosz/Kronika24.pl)

Luka Mezgec (Mitchelton-Scott): Zajmowałem już w Tour de Pologne miejsca na podium lub blisko podium, dziś wszystko ułożyło się perfekcyjnie i udało się wygrać. To specyficzny finisz, ostatni kilometr to długa prosta, lekko w dół. Wiedziałem, że czeka nas mała loteria, ale bez mocnej nogi nie da się wygrać.

Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe): Nie da się codziennie wygrywać, dziś nie udało mi się znaleźć przestrzeni do ataku. To chyba najszybszy finisz w tym roku, trzeba mieć perfekcyjną pozycję. Ale dobrze znaleźć się na podium, cieszę się z trzeciego miejsca i z tego, że udało się utrzymać żółtą koszulkę lidera.

Paweł Franczak (Reprezentacja Polski): Rzadko jestem w odjazdach, dziś też tego nie planowałem, ale tak ułożyła się sytuacja na trasie. Adrian Kurek miał trochę problemów ze sprzętem i nie mógł zabrać się w ucieczkę, więc podgoniłem i to ja się w niej znalazłem. W klasyfikacji jestem piąty, mam tylko sześć sekund straty, więc zobaczymy jaka będzie taktyka na trzeci etap.

Zwycięzca Etapu – Luka Mezgec (Mitchelton-Scott)

Klasyfikacja Generalna – Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe)

Najlepszy Góral – Charles Planet (Team Novo Nordisk)

Najlepszy Sprinter – Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe)

Najaktywniejszy Zawodnik – Charles Planet (Team Novo Nordisk)

Najlepszy Polak – Paweł Franczak (Reprezentacja Polski)

Klasyfikacja Drużynowa: Bora-Hansgrohe
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button