POLSKA

ABW. Trwa śledztwo dot. działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji wymierzonej przeciwko państwom Unii Europejskiej

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Wczoraj (27 marca 2024 r.) funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadzili szereg czynności procesowych, w tym przeszukań, na terenie Warszawy i Tychów.

Było to w ramach prowadzonego śledztwa w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Federacji Rosyjskiej, wymierzonej przeciwko państwom i organom Unii Europejskiej. Zabezpieczono 48,5 tys. euro oraz 36 tys. dolarów.

Przeprowadzone czynności to wynik międzynarodowej współpracy ABW z szeregiem europejskich służb, skoordynowanej w szczególności z partnerami z Czech. W ich efekcie udokumentowano działania zmierzające do zorganizowania w państwach UE prorosyjskich inicjatyw i kampanii medialnych. Celem była realizacja założeń polityki zagranicznej Kremla, w tym osłabienie pozycji RP na arenie międzynarodowej, dyskredytacja Ukrainy oraz wizerunku organów Unii Europejskiej. Dążąc do realizacji ww. celów uruchomiono m.in. portal internetowy o zasięgu międzynarodowym voice-of-europe.eu, na którym publikowane są artykuły, oświadczenia, komentarze czy wywiady o tendencyjnym, prorosyjskim wydźwięku, związane z obecną sytuacją międzynarodową, w tym z wojną prowadzoną przez Rosję przeciwko Ukrainie. Służby ustaliły sposób finansowania opisywanego procederu. Oprócz wspomnianych środków finansowych zabezpieczono także szereg nośników elektronicznych, w tym telefony komórkowe.

Działania ABW są także efektem zakończonego 19 stycznia br. aktem oskarżenia śledztwa, w ramach którego zgromadzono materiał dowodowy przeciwko obywatelowi RP podejrzanemu o szpiegostwo na rzecz rosyjskich służb specjalnych. Mężczyzna, uplasowany w środowisku polskich i europejskich parlamentarzystów, wykonywał zadania zlecone i finansowane przez współpracowników rosyjskiego wywiadu, które obejmowały m.in. działania propagandowe, dezinformacyjne oraz prowokacje polityczne. Ich celem było budowanie rosyjskich stref wpływu w Europie.

Oprócz przeszukań odbyły się pierwsze przesłuchania osób. Dalsze czynności procesowe będą kontynuowane w kolejnych dniach. Postępowanie przygotowawcze w tej sprawie prowadzi Wydział Zamiejscowy w Olsztynie Delegatury ABW w Białymstoku pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Informacja PK. Na polecenie Mazowieckiego pionu PZ Prokuratury Krajowej przeprowadzono przeszukania w śledztwie dotyczącym działalności szpiegowskiej

Na polecenie prokuratora Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie 27 marca 2024 r. funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadzili szereg czynności procesowych, w tym przeszukań w śledztwie dotyczącym działalności szpiegowskiej na rzecz Federacji Rosyjskiej związanej z organizowaniem operacji wpływu wymierzonych w państwa i organy Unii Europejskiej. W trakcie czynności zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy USD.

Prorosyjska działalność w mediach

Działania miały charakter międzynarodowy we współpracy z europejskimi służbami. W wyniku przeprowadzonych czynności udokumentowano działania zmierzające do zorganizowania w państwach Unii Europejskiej prorosyjskich inicjatyw i kampanii medialnych mających na celu osłabienie pozycji RP na arenie międzynarodowej i dyskredytację Ukrainy, czy wymierzonych w wizerunek organów Unii Europejskiej. W tym celu m.in. założono portal internetowy o zasięgu międzynarodowym, na którym to publikowane są materiały o prorosyjskim charakterze.

Prokurator skierował akt oskarżenia o szpiegostwo

Przeprowadzone czynności mają związek z zakończonym przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie śledztwem, w którym prokurator skierował akt oskarżenia przeciwko obywatelowi RP zarzucając mu szpiegostwo na rzecz rosyjskich służb specjalnych. Oskarżony działał w środowisku polskich i europejskich parlamentarzystów, wykonywał na zlecenie ustalonych współpracowników rosyjskiego wywiadu finansowane przez nich zadania polegające na działaniach propagandowych, dezinformacyjnych, prowokacjach politycznych, czy budowaniu rosyjskich stref wpływu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button