INNEWODNY

79. Zimowe Mistrzostwa Polski w pływaniu na krótkim basenie. Pierwsze medale

Bydgoszcz

Podczas drugiego dnia 79. Zimowych Mistrzostw Polski w pływaniu na krótkim basenie rozdano dziewięć kompletów medali.

Na najwyższym stopniu podium w Bydgoszczy stawali między innymi Dominika Sztandera i Tomasz Polewka, którzy po krótkiej przerwie ponownie triumfowali w swoich koronnych konkurencjach.

Zawodniczka Juvenii Wrocław w finale 100 m stylem klasycznym uzyskała czas 1:05.09 i wyprzedziła Barbarę Mazurkiewicz oraz Karolinę Piechowicz. Ta ostatnia cztery długości basenu pokonała w 1:06.35, ustanawiając rekord Polski 17-latków. Dla Sztandery był to ósme zwycięstwo w karierze na tym dystansie, ale pierwsze po rocznej przerwie. W ubiegłym roku nie zaprezentowała się bowiem w Bydgoszczy w konkurencjach indywidualnych.

– Rok temu nie wystartowałam na zimowych mistrzostwach, bo miałam dość intensywny sezon, ale czasy pokazywały wtedy, że byłam szybka. Przynajmniej tym razem zdobyłam po raz kolejny złoto – komentowała zawodniczka Juvenii Wrocław, która w przyszłym roku będzie walczyć o wyjazd na mistrzostwa świata w Fukuoce.

– Jeśli czeka mnie przerwa, to krótka – i będziemy się wdrażać w nowy sezon. Jeszcze dyskutujemy, kiedy chcemy atakować minima. Będziemy chcieli obrać sobie za cel dwie imprezy, na których spróbuję je uzyskać – dodała.

Wśród mężczyzn w rywalizacji na 100 m stylem klasycznym triumfował Dawid Wiekiera z Wodnika 29 Tychy, który po pasjonującym finiszu wyprzedził o trzy setne sekundy Jana Kałusowskiego (Trójka Łódź).

Na 50 m stylem grzbietowym swój drugi indywidualny złoty medal w Bydgoszczy zdobyła Paulina Peda. Reprezentantka AZS AWF Katowice zanotowała rezultat 26.60. Z kolei w finale mężczyzn najszybszy okazał się jej klubowy kolega, Tomasz Polewka. Dla mistrza Europy z 2015 roku był to powrót na najwyższy stopień podium tej konkurencji po trzech latach. W Bydgoszczy Polewka pokonał dystans 50 metrów trzykrotnie, za każdym razem uzyskując bardzo podobne wyniki (23.32 w sztafecie, 23.32 w eliminacjach i 23.31 w finale).

– Regularnie pływam i regularnie trenuję. Mam swój tor i robię swoje. Staram się koncentrować tylko na tym, co ja mam do zrobienia. Jak tylko moja uwaga rozchodzi się na boki, to od razu przekłada się na wyścig. Fizycznie jestem w szczycie formy i chcę to wykorzystać, żeby zakończyć sezon będąc nasyconym pod względem startów. Chcę dalej mieć przyjemność z tego, co robię. To jest główny cel – opowiadał mistrz Polski.

W czwartek odbyła się też rywalizacja na 200 m stylem dowolnym. Złote medale zgarnęli Wiktoria Guść z MKP Szczecin (1:56.62) i Kamil Sieradzki z AZS AWF Katowice (1:43.81). Oboje wyraźnie poprawili rekordy życiowe.

– Bardzo się z tego cieszę, nie spodziewałem się tak dobrego wyniku. Miałem plan, żeby trzymać się Kuby Kraski przez pierwsze 150 metrów, bo wiedziałem, że on szybko zacznie wyścig, a potem płynąłem już tylko ile sił do mety – mówił Sieradzki, który zdradził też swoje plany na sezon letni. – Na pewno moim marzeniem będzie dostanie się na mistrzostwa świata w Japonii, a poza tym są jeszcze Uniwersjada i mistrzostwa Europy U-23, które będą nowością.

Na pływalni Astorii triumfowały również sztafeta mieszana 4×50 m stylem zmiennym AZS AWF Warszawa oraz kobieca drużyna UKS GOS Raszyn i męska AZS AWF Katowice na dystansie 4×100 m stylem dowolnym. Ta ostatnia poprawiła rekord Polski młodzieżowców (3:10.21).

Pływanie. Aleksandra Polańska, Wiktoria Guść i Klara Kowalska (fot. Rafał Oleksiewicz)

W Bydgoszczy rozpoczęły się Zimowe Mistrzostwa Polski w pływaniu

W Bydgoszczy rozpoczęły się w środę 79. Zimowe Mistrzostwa Polski w pływaniu na krótkim basenie. Jedną z gwiazd pierwszego dnia zawodów okazał się Paweł Juraszek, który szósty rok z rzędu sięgnął po złoty medal na dystansie 50 m stylem dowolnym.

– Pierwszy dzień zimowych mistrzostw Polski za nami. To było dobre rozpoczęcie, padały wartościowe czasy – w tym trzy rekordy Polski juniorów [Szymona Misiaka, Ksawerego Masiuka i Michała Pieli]. One świadczą o doskonałej dyspozycji młodych pływaków. Zawody są mocno obsadzone, wśród startujących są też ci, którzy w poniedziałek wylecą na mistrzostwa świata – mówiła prezes Polskiego Związku Pływackiego, Otylia Jędrzejczak. – Mam nadzieję, że przez następne cztery dni też będziemy widzieć doskonałe rezultaty i zaangażowanie zawodników – dodała.

Mistrzostwa zainaugurowały zmagania sprinterów. Najpierw na 50 m stylem dowolnym triumfowała Anna Dowgiert. Zawodniczka Warty Poznań poprawiła rekord życiowy, uzyskując czas 24.47. Chwilę później imponującą serię zwycięstw przedłużył Paweł Juraszek. Reprezentant AZS AWF Katowice pozostaje niepokonany w tej konkurencji od 2017 roku. Tym razem pierwsze miejsce dał mu czas 21.34.

– Dowiedziałem się o tym przed startem i dostałem motywacyjnego kopa. Tajne odczucie – powiedział Juraszek. – Złoto cieszy tym bardziej, że w ostatnim czasie miałem trochę problemów z plecami. Nie mogłem chodzić na siłownię i miałem przerwę od pływania – wspomniał.

Na dobrym poziomie stały wyścigi na 400 m stylem zmiennym wygrane przez Aleksandrę Knop z UKS 190 Łódź (4:35.82) oraz Michała Pielę z Unii Oświęcim (4:08.01). Z kolei na 100 m stylem motylkowym najszybsi okazali się pływacy AZS AWF Katowice: Paulina Peda (58.02) i Jakub Majerski (50.00). Ten ostatni szykuje się do startu w czempionacie globu w Melbourne.

Pomimo zwycięstwa, ze swojego startu nie była zadowolona Peda. – Nie będę oszukiwać. Wyścig wyglądał fatalnie i tak naprawdę nic się nie udało. Śmieję się, że wyszło mi tylko założenie skóry startowej. Ale takie występy też są potrzebne, żeby wyciągać wnioski i w przyszłości się poprawiać – komentowała. – Chciałabym tu zaprezentować się dobrze w każdej konkurencji, ale z największym uśmiechem na twarzy czekam na 100 m stylem zmiennym. To będzie bardzo ciekawy wyścig – dodała.

W pozostałych konkurencjach indywidualnych nie było niespodzianek. Na 800 m stylem dowolnym kobiet pierwsza była Paulina Piechota (UKS 190 Łódź), która uzyskała drugi czas  w historii polskiego pływania (8:24.85). Na 1500 m stylem dowolnym mężczyzn najwyższy stopień podium zajął Krzysztof Chmielewski. Z kolei sztafety 4×50 m stylem zmiennym wygrały Juvenia Wrocław wśród kobiet i AZS AWF Katowice wśród mężczyzn.

W czwartek drugi dzień mistrzostw Polski, w trakcie którego odbędzie się między innymi rywalizacja na 200 m stylem dowolnym, 50 m stylem grzbietowym i 100 m stylem klasycznym.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button