POLSKAŚWIAT

76. rocznica zakończenia II wojny światowej

76. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie

8 maja 1945 r. narodowo-socjalistyczna III Rzesza bezwarunkowo skapitulowała.

Tym samym w Europie zakończyła się największa i najkrwawsza wojna w dziejach ludzkości – II wojna światowa.

76 lat temu, w Berlinie Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą 6 lat wojnę w Europie. II wojna światowa, która rozpoczęła się 1 września 1939 r. atakiem niemieckim na Polskę przyniosła ogromne straty. Według różnych szacunków, straty w ludziach wyniosły od 40 do 60 milionów: poległych, zamordowanych i zmarłych. Polska straciła ok. 6 milionów obywateli, w tym blisko 700 tysięcy wskutek bezpośrednich działań wojennych. Polacy walczyli i ginęli na wszystkich frontach II wojny światowej. Znaczna część Europy legła w gruzach. Polityczne konsekwencje II wojny światowej przezwyciężono dopiero w latach 90. XX wieku wraz z upadkiem komunizmu i włączeniem państw Europy Środkowej w struktury demokratycznego Zachodu.

76. rocznica tego wydarzenia została uczczona na pl. Piłsudskiego w Warszawie, gdzie doszło do uroczystej zmiany warty honorowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie przedstawiciele władz państwowych złożyli wieńce i podpisy w księdze pamiątkowej.

W imieniu marszałek Sejmu Elżbiety Witek w uroczystości wzięła udział Agnieszka Kaczmarska, szef Kancelarii Sejmu, której asystowali funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej.

W imieniu marszałek Sejmu Elżbiety Witek w uroczystości wzięła udział Agnieszka Kaczmarska, szef Kancelarii Sejmu (fot. Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz)

Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski złożył w imieniu Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button