LEKKOATLETYKA

66. Memoriał Janusza Kusocińskiego. Kocioł Czarownic czeka na mistrzów lekkoatletyki

Memoriał Janusza Kusocińskiego 2020

Najlepsi tyczkarze świata wystartują 25 sierpnia na Stadionie Śląskim podczas 66. Memoriału Janusza Kusocińskiego.

Dorobek medalowy uczestników konkursu skoku o tyczce podczas 66. Memoriału Janusza Kusocińskiego może robić wrażenie. Czwórka najbardziej utytułowanych zawodników, których będzie można zobaczyć na Stadionie Śląskim, zdobyła w sumie ponad 20 medali największych seniorskich imprez lekkoatletycznych. Do tego bogatego dorobku wliczają się m.in. dwa brązowe medale olimpijskie oraz cztery złota mistrzostw świata. Dwie ostatnie edycje światowego czempionatu – w 2017 oraz 2019 roku – zakończyły się zwycięstwem Sama Kendricksa. Teraz Amerykanin zmierzy się w Chorzowie m.in. z rekordzistą Polski Piotrem Liskiem.

– Z Samem rywalizowałem już wielokrotnie i to zawsze były świetne pojedynki. Cieszę się zatem, że będę mógł zmierzyć się z nim podczas 66. Memoriału Janusza Kusocińskiego na Stadionie Śląskim. Zrobię wszystko żeby przed własną publicznością go pokonać! Ale w grze o wygraną na Kusym będzie nas więcej, w końcu na starcie stanie grupa naprawdę świetnych tyczkarzy – zapewnia Piotr Lisek.

Grono tyczkarskich asów podczas 66. Memoriału Janusza Kusocińskiego uzupełnią mistrz świata z 2013 roku Niemiec Raphael Holzdeppe oraz złoty medalista mistrzostw świata sprzed 9 lat i aktualny halowy mistrz Europy Paweł Wojciechowski.

Doskonała obsadę podczas mityngu będzie miał także skok w dal pań. Na starcie pojawią się m.in. medalistki mistrzostw świata – wicemistrzyni globu z 2015 roku Brytyjka Shara Proctor oraz brązowa medalistka światowego czempionatu z 2011 roku Białorusinka Nastassia Mironczyk-Iwanowa.

66. Memoriał Janusza Kusocińskiego odbędzie się 25 sierpnia na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Początek zawodów o godzinie 16:00 (bramy stadionu będą otwarte od 14:30). Wstęp na trybuny będzie bezpłatny, ale obowiązywać będą ścisłe reguły sanitarne wynikające z sytuacji epidemicznej.

Mistrzowie lekkoatletyki wystartują w Chorzowie

25 sierpnia w Kotle Czarownic odbędzie się 66. Memoriał Janusza Kusocińskiego, zaliczany do World Athletics Continental Tour Silver.

Memoriał Kusocińskiego, który pierwotnie miał odbyć się w maju, zapowiada się jako niezwykle interesujące wydarzenie sportowe. Polskie gwiazdy lekkoatletyki oraz światowa czołówka to gwarancja emocji i znakomitych rezultatów.

– Chcemy zaoferować widzom atrakcyjny produkt sportowy. Pojedynki znakomitych polskich zawodników ze światową czołówką z pewnością rozbudzą emocje. Sportowcy są głodni rywalizacji i chętnie przyjmowali nasze zaproszenie. Mamy potwierdzony udział naprawdę bardzo dobrych zawodników zagranicznych. Mimo trudnej sytuacji na świecie 66. Memoriał Janusza Kusocińskiego zapowiada się interesująco – zaznacza dyrektor mityngu Sebastian Chmara.

W biegu na 100 metrów zaprezentuje się oczywiście ambasadorka Śląska Ewa Swoboda. Emocji nie zabraknie także w rywalizacji mężczyzn. Jednym z faworytów stumetrówki będzie Turek Ramil Quliyev, mistrz świata w sprincie na 200 metrów z 2017 roku. Jego zagranicznymi rywalami na Kusym będą Brytyjczycy – złoty medalista halowych mistrzostw świata z Sopotu (2014) Richard Kilty oraz mistrz globu w sztafecie z 2017 roku Chijindu Ujah.

Na dystansie 400 metrów nie zabraknie Aniołków Matusińskiego, w tym Justyny Święty-Ersetic, która niezwykle często podkreśla, że bardzo lubi startować na Stadionie Śląskim.

Formę Adama Kszczota i Marcina Lewandowskiego w biegu na 800 metrów sprawdzą brązowy medalista mistrzostw świata z 2019 roku Ferguson Rotich oraz trzeci na halowych mistrzostwach świata w 2016 roku Eric Sowinski. Rywalką Sofii Ennaoui będzie z kolei wicemistrzyni Europy (2016, 2018) Francuzka Renelle Lamote.
W biegu na 100 metrów przez płotki na starcie obok Karoliny Kołeczek nie zabraknie mistrzyni Europy Białorusinki Elwiry Hierman. Na dystansie 400 metrów przez płotki na Stadionie Śląskim wystartuje m.in. wicemistrzyni olimpijska Dunka Sara Petersen.

Bardzo interesująco zapowiada się konkurs rzutu młotem.

– To zdecydowanie jedna z najciekawiej obsadzonych konkurencji Memoriału. Na starcie pojawi się nasz eksportowy duet, czyli czterokrotny mistrz świata Paweł Fajdek oraz brązowy medalista olimpijski Wojciech Nowicki. W szranki z Polakami staną młode wilczki tej konkurencji, czyli zbliżający się do rzutów na 80 metrów Węgier Bence Halász i zaledwie 19-letni Ukrainiec Mychajło Kochan mający już rekord życiowy na poziomie ponad 77 metrów – wylicza Chmara.

Kolejnym mistrzem świata, którego 25 sierpnia będzie można spotkać na Stadionie Śląskim będzie oszczepnik Johannes Vetter. Niemiec w 2017 roku zdobył złoto, a dwa lata później do swojej kolekcji medali globalnego czempionatu dołożył brąz. W tym sezonie Vetter uzyskał już 87.36 i jest wiceliderem światowych tabel. Innym złotym medalistą, który wystartuje w rzucie oszczepem będzie Czech Vítězslav Veselý, triumfator z 2013 roku.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button