MOTOSPORT

47. Rajd Koszyc. Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk mistrzami Polski RSMP

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski 2021

Finałowy rajd sezonu 2021 Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski odbył się w dniach 15-17 października w Koszycach na terenie Słowacji.

Organizatorzy przygotowali trasę o długości 136 km składającą się z 11 odcinków specjalnych, które zawodnicy pokonali podczas dwóch dni.

Za nami ostatnia runda RSMP 2021. Rajd wygrała załoga Marczyk/Gospodarczyk, tym samym pieczętując tytuł mistrzów Polskich w klasyfikacji generalnej.
Drugie miejsce w Rajdzie Koszyc w klasyfikacji generalnej zajęła załoga Chuchała/Rozwadowski, a trzecie bracia Kotarba.

47. Rajd Koszyc. Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk mistrzami Polski RSMP (fot. Orlen Team)

Marczyk wygrał w tym roku pięć rund RSMP – rajdy Żmudzi, Polski, Nadwiślański, Śląska i Koszyc, na drugiej pozycji był w rajdzie Rzeszowskim, a w rajdzie Świdnickim nie startował.

Ostatecznie załoga wygrała aż siedem odcinków specjalnych i zarazem cały rajd w klasyfikacji generalnej z dużą przewagą nad rywalami. To mogło oznaczać tylko jedno – tytuł mistrzów Polski trafia w ręce Mikołaja Marczyka i Szymona Gospodarczyka. Dodajmy – już drugi tytuł po sukcesie z 2019 roku, kiedy to Mikołaj Marczyk został najmłodszym mistrzem Polski w historii.

Tytuł zdobyty w tak przekonującym stylu potwierdził, że „Miko” i Szymon to obecnie zdecydowanie najszybsza załoga na krajowym podwórku. Sukcesy na arenie międzynarodowej uświadamiają też, że mamy do czynienia z jednymi z największych talentów młodego pokolenia na świecie. Nie bez przyczyny duet ten jest przez ekspertów oceniany rajdowymi gwiazdami i mistrzami przyszłości tego sportu.

Kolejnym startem załogi będzie Rajd Węgier stanowiący 7. rundę Rajdowych Mistrzostw Europy. Do tego startu Marczyk i Gospodarczyk przystąpią już jako mistrzowie Europy juniorów, których w tym roku wyłoniła punktacja Michelin Talent Factory. Duet znajduje się obecnie również na pozycji wiceliderów mistrzostw Europy w klasyfikacji generalnej, ustępując wyłącznie doświadczonemu Andreasowi Mikkelsenowi – wielkiej gwieździe mistrzostw świata WRC.

Rajd Węgier odbędzie się już a najbliższy weekend – w dniach 22-24 października na odcinkach specjalnych w okolicach miejscowości Nyíregyháza.

Klasyfikację 2WD wygrała załoga Brzeziński/Burkat, zdobywając tytuł mistrzowski w kategorii aut z napędem na jedną oś.
W „ośce” na drugim miejscu ukończyli rajd Tochowicz z Białowąsem, a na trzecim liderzy po pierwszym etapie Gazda i Mikuliszyn.

Kacper Wróblewski w weekend zadebiutował w Rajdzie Koszyc. Triumfator zawodów w Świdnicy również na Słowacji liczył na dobry wynik.
To był świetny weekend także dla Wróblewskiego i Kuby Wróbla. Po Rajdzie Koszyc załoga ta zapewniła sobie II Wicemistrzostwo Polski w klasie 2.

Kacper Wróblewski (fot. Orlen Team)

Nieoficjalna klasyfikacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2021 w generalce: