POLITYKAŚWIAT

Szczyt Trójmorza w Bukareszcie. Andrzej Duda: Jesteśmy tu dzisiaj, bo jesteśmy częścią UE i NATO

Szczyt Trójmorza w Bukareszcie

Andrzej Duda wziął udział w bukaresztańskim szczycie Inicjatywy Trójmorza rozpoczął od prezydenckiego panelu „Inicjatywa Trójmorza w kontekście wyzwań międzynarodowych”.

Zaraz potem podpisano kluczowe dokumenty umożliwiające dalszy rozwój tej inicjatywy: list intencyjny w sprawie powołania Funduszu Trójmorza, deklarację powstania sieci izb przemysłowo-handlowych krajów IT oraz powołania Rady Biznesu Państw Trójmorza. Prezydentowi towarzyszył minister Krzysztof Szczerski.

W swoim wystąpieniu podczas panelu dyskusyjnego Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że o tożsamości Inicjatywy Trójmorza decydują europejskość i transatlantyckość.

– Jesteśmy tu dzisiaj, bo jesteśmy częścią UE i NATO (…) Dlatego nie wyobrażam sobie, aby Trójmorze mogło działać poza tymi granicami, ani tym bardziej wbrew tym organizacjom i ich wartościom – mówił.

Andrzej Duda zauważył, że wyrazem relacji opartych o współpracę IT i UE jest obecność szefów największych instytucji finansowych w Europie i na świecie — Banku Światowego, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, a także szefa Komisji Europejskiej i unijnych komisarzy sektorowych.

Z zadowoleniem zaznaczył, że Trójmorze jest dla Ameryki strategicznym narzędziem budowania relacji z Europą Środkową.

– Świadczy o tym nie tylko wysoka i wciąż rosnąca aktywność amerykańskiego biznesu w obszarze Trójmorza, ale także zainteresowanie i poparcie władz amerykańskich dla idei trójmorskiej – mówił Andrzej Duda i dodał, że wielokrotnie miał okazję przekonać się o tym w trakcie rozmów z amerykańskimi przedsiębiorcami.

Odnosząc się do dwóch dokumentów, których podpisanie stanowiło zwieńczenie panelu – Wspólnej Deklaracji o powołaniu sieci izb handlowych Trójmorza wraz z jego Radą Biznesową oraz Listu intencyjnego dotyczącego powołania Funduszu Trójmorza – Prezydent podkreślał, że członkom Trójmorza uda się dzięki nim wzmocnić proces modernizacji Europy Środkowej.

Na koniec, odnosząc się do wizyty w Białym Domu, Andrzej Duda podkreślił, że kwestie poruszone podczas bukaresztańskiego szczytu, będą także stanowiły temat jego rozmowy z Donaldem Trumpem.

Po godzinie 20.00 lokalnego czasu Prezydent wylądował w Warszawie. Dzisiaj Andrzej Duda z Małżonką spotkają się z Parą Prezydencką Stanów Zjednoczonych w Białym Domu.

W planach szczytu Inicjatywy Trójmorza jest także przyjęcie katalogu priorytetów inwestycyjnych Trójmorza, którymi kraje członkowskie próbować będą zainteresować zewnętrznych inwestorów. Wśród polskich propozycji znalazły się m.in. Via Carpatia, Via Baltica oraz wodna droga śródlądowa oparta o Odrę.

W tym roku w szczycie Trójmorza po raz pierwszy biorą udział – jako zewnętrzni partnerzy – szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, szefowie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a także minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. Jak zaznaczył szef prezydenckiego gabinetu Krzysztof Szczerski, oni sami poprosili kraje członkowskie o możliwość udziału w szczycie.

Spotkanie w Bukareszcie obserwować będzie amerykański sekretarz energii Rick Perry. Przypomnijmy, że przed rokiem w warszawskim szczycie Trójmorza w charakterze gościa uczestniczył Prezydent USA Donald Trump.

Inicjatywa Trójmorza to platforma współpracy prezydentów dwunastu państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Jej celem jest wzmacnianie spójności Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej. Członkami Inicjatywy Trójmorza są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry. Cel który im przyświeca: Im silniejsza Europa Środkowa jako część UE, tym silniejsza Unia Europejska.
(KP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button