GOSPODARKA

Umowa na budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu podpisana

Wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu

Uroczystość podpisania umowy ws. usprawnienia połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin pod rzeką Świną odbyła się w Świnoujściu.

„Stoimy właśnie w takim momencie, kiedy nie ma już Polski A i Polski B, Świnoujścia A i B po dwóch stronach, za parę lat będziemy mieli pełne komfortu połączenie i jedno Świnoujście, jedną Polskę” – powiedział szef rządu podczas uroczystości podpisania umowy.

– Polska jest jedna, wszyscy mieszkańcy Świnoujścia niezależnie od tego, jakie mają sympatie polityczne, zasługują na ten tunel – powiedział minister Joachim Brudziński, który towarzyszył premierowi Mateuszowi Morawieckiemu w uroczystości podpisania umowy na budowę tunelu pod rzeką Świną. Inwestycja połączy wyspy Uznam i Wolin.

– Wierzę, że przez takie inwestycje jak ta, nie tylko będziemy sklejać Polskę w wymiarze materialnym, infrastrukturalnym, symbolicznym, międzyludzkim, ale pokażemy też, na co stać Polskę w wymiarze rozwojowym i gospodarczym – podkreślił Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów.

Tunel między wyspami Uznam i Wolin ma stanowić połączenie drogi ekspresowej S3 z lewobrzeżem Świnoujścia.

Całkowita długość inwestycji stanowi 3,4 km, z czego 1,44 km wynosi długość tunelu drążonego.

Wartość inwestycji, która ma być gotowa za 4 lata to ponad 912 mln zł, z czego 775 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej. Środki na budowę pochodzą z Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Tunel będzie miał długość 1,76 km. Dzięki tej inwestycji kierowcy przejadą pod Świną, co ułatwi komunikację. Warto podkreślić, że rzeka po której teraz pływają promy, jest częścią toru wodnego prowadzącego do portu w Szczecinie.

Teraz mieszkańcy i wszyscy, którzy jadą do Świnoujścia muszą korzystać z przeprawy promowej. Tunel usprawni ruch szczególnie latem, kiedy do miasta przyjeżdżają turyści.

– To wydarzenie o symbolice historycznej. Wspominał pan premier 17 września – data, kiedy Polskę rozdzielano, i 17 września 2018 r., tu w Świnoujściu zawsze będzie datą, gdy Polskę scalamy. Scalmy wolą, siłą i determinacją, przede wszystkim Was, szanowni mieszkańcy – podkreślił minister Joachim Brudziński.
(MSWiA)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button