POLSKA

300 tys. dawek szczepionki przeciwko COVID-19 już w Polsce. Morawiecki: operacja powrotu do życia sprzed pandemii

Szczepionki przeciwko COVID-19

Dzisiaj, tj. 28 grudnia przyleciało do Polski już 300 tys. dawek szczepionki.

Rząd rozpoczyna ich dystrybucję. Dzisiaj oraz jutro ruszą do ponad 250 szpitali. Przed nami trzecia fala pandemii.

Do naszego kraju dotarło 300 tysięcy dawek szczepionki firmy Pfizer/BioNTech przeciwko COVID-19.
Najpierw preparaty zostaną przetransportowane do Agencji Rezerw Materiałowych. Wtedy trafią do punktów szczepień w szpitalach węzłowych.

„Wchodzimy w fazę, kiedy ta największa i najważniejsza operacja logistyczna pozwoli nam rozwieźć dawki szczepionki dla ok. 30 mln pacjentów w najbliższych paru miesiącach. To operacja powrotu do życia sprzed pandemii.

Zaufajmy nauce i medycynie. Najlepsi specjaliści pracowali nad szczepionką, która przeszła fazy badań, które są konieczne, żeby została dopuszczona przez Europejską Agencję Leków.

Dzisiaj chcę zaapelować do medyków – państwo wiecie najlepiej, jakim dobrodziejstwem jest szczepionka. A do wszystkich rodaków, żeby w odpowiedniej kolejności zapisywać się do szczepień.

Nadzieja i bezpieczeństwo niech zwyciężą. Dzisiaj rozpoczynamy szerokozasięgową dystrybucję szczepionki. W ciągu kilku najbliższych miesięcy możemy zwyciężyć nierówną walkę z wirusem” – powiedział szef rządu na warszawskim Okęciu.

A Ty dla kogo się zaszczepisz?

W niedzielę 27 grudnia ruszyły pierwsze szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce. Pierwszą partię już rozdysponowano w szpitalach, kolejna dostawa jeszcze w grudniu trafi do kraju. – Szczepionka to nasza ogromna szansa, która pozwoli wyzwolić się z epidemii – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Ważne, aby zaszczepiło się jak najwięcej Polaków. Dlatego ruszamy z kampanią #SzczepimySię, w której przekonujemy, że warto się zaszczepić. Jeśli nie dla samego siebie, to dla innych.

W ramach pierwszej dostawy do Polski trafiło ok. 10 tys. dawek szczepionek. Preparat rozdysponowano pomiędzy 72 szpitale węzłowe. Do 18 placówek trafiło od 150 do 900 dawek, do pozostałych po 75. Jak informował podczas konferencji szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, jeszcze w tym roku do Polski dotrze kolejna partia szczepionek: „Do końca tego roku dotrze 300 tys. dawek do Polski. Potem co tydzień będą takie transporty trafiały do Polski. Jak kolejne firmy zarejestrują swoje produkty, ta liczba będzie wciąż wzrastała” – powiedział Michał Dworczyk.

W okresie szczepienia grupy 0 szczepionki będą dystrybuowane pomiędzy 509 szpitali węzłowych. Potem preparat trafi do ponad 9 tys. zespołów we wszystkich gminach w całej Polsce, które będą szczepiły Polaków.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button