29. Zimowa Uniwersjada w Krasnojarsku. Złoto i srebro dla biało-czerwonych w snowboardowym slalomie

29. Zimowa Uniwersjada

Wtorek był pięknym dniem dla polskiej reprezentacji na 29. Zimową Uniwersjadę w Krasnojarsku.

Oskar Kwiatkowski zdobył złoty, a Michał Nowaczyk srebrny w snowboardowym slalomie gigancie równoległym.

Obaj Polacy przylecieli na Syberię dopiero w poniedziałek późnym wieczorem, bo jeszcze w niedzielę startowali w zawodach Pucharu Europy w szwajcarskim Davos. Było wiadomo, że są w dobrej formie, bo Nowaczyk w Szwajcarii zajął pierwsze, a Kwiatkowski trzecie miejsce. W Krasnojarsku, choć obsada była silniejsza, spisali się jeszcze lepiej.

– Nie mieliśmy łatwego zadania, ja wygrałem z podwójnym mistrzem świata, a Michał z wicemistrzem olimpijskim – mówi Kwiatkowski. Ten podwójny mistrz świata to faworyt gospodarzy, Dmitrij Łoginow, który wydawał się być pewniakiem do złota, a po porażce z Kwiatkowskim był tak rozbity, że nie dał rady nawet sięgnąć po brąz.
– Tegoroczna uniwersjada była bardzo mocno obstawiona, faworytami na pewno nie byliśmy, choć wiemy, że z Oskarem możemy wszystko – dodaje Nowaczyk.

Finał z udziałem dwóch polskich zawodników był pasjonujący. Pierwszy zjazd z półsekundową przewagą wygrał Nowaczyk, ale w rewanżu Kwiatkowski pojechał wyśmienicie. Obaj wpadli na metę właściwie jednocześnie, a gdy na świetlnej tablicy pojawiły się wyniki okazało się, że Oskar wygrał z Michałem o jedną setną sekundy!

– Zemścił się za Mistrzostwa Polski seniorów sprzed lat, bo wtedy ja wygrałem jedną setną. Myślę, że mamy wyrównane rachunki – żartuje Nowaczyk.

Gorzej, niż Kwiatkowskiemu i Nowaczykowi poszło naszym paniom Marii Chyc i Aleksandrze Michalik, które zakończyły rywalizację w ćwierćfinale. Cała czwórka w środę znów będzie walczyć na stoku, tym razem z slalomie.

Ciekawie dziś było także na stoku, gdzie o medale w kombinacji walczyli alpejczycy. Po super gigancie na drugim miejscu był Paweł Babicki, ale w slalomie nie zdołał utrzymać tej pozycji i skończył ostatecznie na 27. pozycji. Najwyżej z Polaków sklasyfikowany został Dominik Białobrzycki, który 17. 18. miejsce zajął Szymon Bębenek, 30. Andrzej Dziedzic, a 39. Antoni Szczepanik.

W rywalizacji na 500 metrów na torze do short tracku Polakom nie udało się przebić do ćwierćfinałów. Na 18. miejscu sklasyfikowano Magdalenę Warakomską, na 24. Oliwię Gawlicę, a na 26. Karolinę Miłkowską. Podobne lokaty zajęli reprezentanci Polski – 17. był Łukasz Kuczyński, 18. Paweł Adamski, a 22. Szymon Wilczyk.

– Moim koronnym dystansem jest 1000 metrów i na to się najbardziej nastawiam. A dobry występ na 1500 metrów przekonuje mnie, że może być dobrze – mówi Magdalena Warakomska. Rywalizacja na tym dystansie odbędzie się w środę.

W klasyfikacji medalowej Polacy zajmują ósme miejsce, ex equo z Chinami. Prowadzą Rosjanie, którzy w ciągu trzech dni trwania uniwersjady zdobyli aż 39 medali – 11 złotych, 15 srebrnych i 13 brązowych.

Igrzyska studenckie odbywają się co dwa lata, ostatnie miały miejsce w 2017 roku w Ałmatach. Wówczas Biało-Czerwoni zdobyli 12 krążków – w tym 5 złotych, 2 srebrne i 5 brązowych. Dotychczas podczas zimowych uniwersjad Polacy wywalczyli łącznie 171 medali – w tym 52 złote, 58 srebrnych i 61 brązowych.

Tegoroczna studencka rywalizacja w Krasnojarsku potrwa do 12 marca br.