MUZYKA

21 Savage. Uwielbiany raper z Atlanty wrócił z „american dream”

Muzyka

Uwielbiany raper z Atlanty z 11 nominacjami i nagrodą Grammy na koncie powraca.

Na jego trzecim albumie „american dream” gościnnie pojawili się Travis Scott, Young Thug, Doja Cat, Summer Walker, Burna Boy, Mariah The Scientist, Lil Durk i Brent Faiyaz.

Za produkcję „american dream” odpowiadają Metro Boomin, London on Da Track, OG Parker, Cardo Got Wings, FNZ, Honorable C.N.O.T.E., Spiff Sinatra, Kid Hazel i nie tylko.

„american dream” to pierwszy solowy album artysty po wydanym w 2018 roku albumie „i am > i was”, który zadebiutował na 1. miejscu listy Billboard 200 i zapewnił mu pierwszą nagrodę Grammy. Od tamtej pory życie 21 Savage zmieniło się nie do poznania. Nie tylko stał się jednym z najciekawszych tematów międzynarodowej prasy, ale i nagrał triumfalny album, który przypomina, że jest jednym z najwybitniejszych twórców i artystów rapowej sceny.

„american dream” liczy 15 utworów, które zwięźle opisują wiele aspektów jego życia. Intro, fragment czytany przez jego mamę Heather Joseph, przedstawia poruszający opis poświęcenia, jakiego dokonała, aby dać swojemu synowi możliwość przeżycia tytułowego „amerykańskiego snu”. „Jako matka, każda ścieżka, którą podążałam, obrana była z myślą o moim synu. Wyzwania były częścią tej podróży, lecz ja chciałam, żeby były już refleksją”. Jej syn obiera stery zaledwie kilka sekund później.

Utwór „All Of Me”, którego premiera odbyła się w poniedziałek w zwiastunie pełnego gwiazd albumu Savage, przedstawia rapera ubolewającego nad drogą do sławy i niebezpieczeństwami, jakie napotkał po drodze. „I know Satan down that path, but God walking with me”, rapuje w piosence wyprodukowanej przez Spiffa Sinatrę.

Choć od wydania jego ostatniego albumu upłynęło już kilka lat, 21 Savage pozostał brutalnie szczery. 21 Savage dobrze wie, że stworzył coś ponadczasowego. Jak na geniusza przystało, raper doskonale czuje się zarówno w balladach R&B z Summer Walker („Prove It”) i Brentem Faiyazem („Should’ve Wore a Bonnet”), jak i w ponurym „Dark Days” u boku Mariah the Scientist.

Promocja „american dream” była dopięta na ostatni guzik. W grudniu 21 Savage zaczął promo od Atlanty, odsłaniając serię zmienionych amerykańskich flag w całym mieście we współpracy z kreatywnym artystą wizualnym Hebru Brantleyem. Zamiast tradycyjnego układu 50 gwiazd, flagi ozdobiono jedynie 21 gwiazdami. „Tworząc je, chciałem ująć historię 21 Savage, jednocześnie włączając w to elementy mojego osobistego związku z jego muzyką”, mówi Hebru Brantley. „Sama flaga jest czarna i ma 6 pasków – symbolizuje, co to znaczy być Czarnym w Ameryce; lepiej być ocenianym na podstawie 12 niż zaledwie 6. Osoby o wnikliwym oku dostrzegą w tych liniach coś charakterystycznego. W tych niebiesko-czerwonych znajdują się ilustracje, które są głęboko osobiste zarówno dla Savage, jak i dla mnie – mówią o tym, co reprezentuje muzyka 21, a także jego doświadczenia i przeciwności losu, z którymi się mierzył”.

W poniedziałek 21 Savage zaprezentował oficjalny zwiastun wizualny albumu. Pojawiło się w nim sporo gwiazd, w tym Donald Glover, Caleb McLaughlin, Natasha Lyonne, Gail Bean, Druski i Jabari Bank. Zwiastun wyreżyserowali Donald Glover, Stephen Glover, Jamal Olori i Fam Udeorji. „21 Savage podnosi poprzeczkę”, podsumował wideo Hypebeast.

W środę 21 Savage oficjalnie ogłosił datę premiery albumu, która przypadła na 12 stycznia. Ujawnił także okładkę, listę współpracowników oraz niewidziane wcześniej zdjęcia z dzieciństwa, które łącznie zgromadziły ponad 5 milionów polubień.

21 Savage ma za sobą rekordowy rok – zarówno osobiście, jak i zawodowo. Po wydaniu albumu „Her Loss”, który nagrał wspólnie z Drakiem i który znalazł się na szczycie listy Billboard 200, raperzy wyruszyli w trasę koncertową It’s All A Blur Tour, której dochód przyniósł ponad 100 milionów dolarów. 21 Savage zdobył także piąty hit w Top 10 na liście Billboard Hot 100, pojawiając się w podwójnie platynowym singlu Metro Boomin „Creepin”. Savage odwiedził Wielką Brytanię i (po raz pierwszy od zatrzymania w 2019) odbył tournée po Europie. Tym samym powrócił do swojego miejsca urodzenia, Londynu, który nazywał domem, dopóki jego rodzina nie przeprowadziła się do USA. „Powrót do Londynu przywołał wiele wspomnień z mojego dzieciństwa”, wyjawił w rozmowie z „Interview Magazine”. „Moja podróż zatoczyła koło i pokazała mi, jak daleko zaszedłem”.

W lutym 2020 roku 21 Savage zdobył pierwszą nagrodę Grammy w kategorii „Najlepsza piosenka rapowa” za utwór „a lot” z udziałem J. Cole’a. Dziewięć miesięcy później, w październiku, wydał „Savage Mode 2”, kontynuację dobrze przyjętego przez krytyków debiutu, we współpracy z Metro Boomin. Krążek zadebiutował na 1. miejscu Billboard 200 i zawierał platynowy singiel „Mr. Right Now” oraz multiplatynowy „Runnin”. Jego sukces doceniono także lokalnie. W grudniu 2022 roku stan Georgia nazwał 10 grudnia „Dniem 21 Savage”.

Jego sny w końcu się urzeczywistniły, ale nie była to łatwa droga. Trzeci album solowy 21 Savage „american dream” to pozycja obowiązkowa – nie tylko dla fanów, ale i dla tych, którzy wciąż nie zapoznali się z jego geniuszem.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button