FESTIWALEKONCERTY

16 artystów z kraju i ze świata. Cały skład Tauron Nowa Muzyka Katowice online

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2020

Koncerty artystów z Ghany, Mauretanii i Zimbabwe, występy gwiazd, klubowa noc w Dolinie Trzech Stawów oraz ambientowe popołudnie w Muzeum Śląskim – program TNMK.online rośnie o kolejne 3 sceny!

W ostatni weekend sierpnia obejrzymy koncerty transmitowane z Music Hall, wspólnie zatańczymy na Sztauwajerach i uspokoimy umysł w Muzeum Śląskim. Wstęp na niedzielny program jest bezpłatny. Wszystkie występy będzie można oglądać na stronie http://tnmk.online/

piątek 28.08 Music Hall

Cigarettes After Sex
Red Axes
Bruno Bavota
streaming online
streaming online

sobota 29.08 Music Hall

Stella Chiweshe
Ahmedou Ahmed Lowla
Gafacci
Sara Dziri

niedziela 30.08 Muzeum Śląskie 13:00

Vladimir Ivkovic ambient set
Botanica
Aheloy!
wstęp wolny

weekend 28-30.08 Sztauwajery

Michael Mayer
Vladimir Ivkovic
Novika
Glasse
Easy
Ricardo
Sound w/Friends
wstęp wolny!

WIĘCEJ:

Druga część programu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2020 online. Dziesięciu nowych artystów

Pierwsza część programu Tauron Nowa Muzyka Katowice online i… nie tylko

Tym samym program wydarzenia rośnie do 34 artystów z Europy, Azji i Afryki. Połowa spośród zaproszonych to fascynujący artyści z Polski. Oprócz sceny Tauron Music Hall, wszystkie występy odbędą się na żywo i będą dostępne dla publiczności. Trwa sprzedaż limitowanej puli biletów. Dodatkowo wszystkie występy będzie można śledzić na żywo na stronie TNMK.online. Ta dedykowana platforma festiwalowa umożliwi wzięcie udziału w koncertach i wydarzeniach klubowych realizowanych „na żywo” oraz zdalnie z całego świata. Mimo pandemii szykujemy się na bezpieczne święto muzyki!

W piątek w ramach sceny Music Hall zaprezentują się gwiazdy. Najbardziej wyczekiwany będzie z pewnością koncert Cigarettes After Sex, którzy mają w Polsce licznych fanów. Mówią o sobie, że grają „ambient pop”. Budowali popularność publikując covery i wiralowe klipy na YouTube. Podczas TNMK.online będziemy transmitować ich ekskluzywny koncert. Duże emocje gwarantuje też występ duetu Red Axes. Ich koncert, transmitowany ekskluzywnie z Tel Awiwu na pewno będzie obfitował w przesterowane gitary i wokale. Tej samej nocy obejrzymy też koncert Bruno Bavoty z Neapoli. Za pomocą zapętlania sekwencji fortepianowych i gitarowych tworzy melodie, które przenoszą najgłębsze emocje i uczucia.

Sobota w Music Hall to streamy ze świata. Usłyszymy koncerty artystów z ich własnych domów, prosto z takich krajów, jak Belgia, Ghana, Mauretania i Zimbabwe. Największym wydarzeniem będzie z pewnością koncert królowej muzyki mbira z Zimbabwe. Stella Chiweshe to jedna z nielicznych kobiet, która opanowała grę na tym rzadkim instrumencie. Początki jej kariery sięgają jeszcze czasów kolonialnych, gdy występowała podczas zakazanych ceremonii spirytualistycznych. Równie intrygującym twórcą jest Ahmedou Ahmed Lowla z Mauretanii. Wciąż grywa na weselach w Nawakszut, ale jego szalony styl gry po występach na czołowych festiwalach zapewnił mu licznych fanów w Europie. Uderza w klawisze głową i łokciami, czarując hipnotyczną wirtuozerią. Nie zabraknie też świeżej klubowej elektroniki, o którą zadba Gafacci z Ghany, przedstawiciel modnego nurtu Afrobeats, a także belgijsko-tunezyjska techno didżejka Sara Dziri.

Wysublimowane, kojące brzmienia zdominują niedzielny program sceny Muzeum Śląskiego. Od godziny 13:00 usłyszymy tam eksperymentalną elektronikę i ambient. Obok polskich przedstawicieli gatunku, jak Botanica i Aheloy!, zagra także Vladimir Ivkovic, który zaprezentuje specjalny set ambientowy.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, Sztauwajery będą pełnić funkcję klubu festiwalowego podczas TNMK.online. Przez cały weekend rozgrzewać publiczność będzie katowicki kolektyw Sound w/Friends, a w sobotę 29 sierpnia dołączą do nich Vladimir Ivkovic, Novika i Easy. Z kolei w niedzielę zapraszamy na taneczny maraton będący uwieńczeniem TNMK.online. Główną gwiazdą będzie szef kultowej wytwórni Kompakt, czyli Michael Mayer. Obok niego wystąpią weterani polskiej sceny klubowej – Glasse i Ricardo. W ten weekend Dolina Trzech Stawów będzie obfitować w emocje. Wstęp jest bezpłatny!

Wszystkie wydarzenia pod szyldem TNMK.online odbędą się zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla organizatorów imprez w trakcie epidemii koronawirusa. Dla publiczności oznacza to obowiązek zajmowania co drugiego miejsca siedzącego w przypadku koncertów pod dachem. W plenerze należy zachować 2 metry odległości od innych uczestników. W obu przypadkach zalecane jest noszenie maseczek, dezynfekcja rąk i utrzymywanie zwiększonego dystansu.

TNMK.online,  27-30.08.2020

  • Cigarettes After Sex ● Red Axes ● Hania Rani ● Michael Mayer ●
  • Fisz Emade Tworzywo ● Skalpel live ● Pablopavo i Ludziki ● Lucy ●
  • Dino Sabatini ● Vladimir Ivkovic ● Lyra Pramuk ● Bruno Bavota ● Nina Pixel ●
  • Mołr Drammaz +OONDOOD ● Low Key ● Qba Janicki ●
  • Stella Chiweshe ● Ahmedou Ahmed Lowla ● Gaffacci ● Sara Dziri ●
  • Miły ATZ ● Gverilla ● OKI ● I love 69 Popgejů ● Grand River ● Novika ●
  • A_GIM ● Glasse ● Matwe ● EERT ● Michał Margański ● Fresh ● Easy ●
  • Botanica ● Aheloy! ● Ricardo ● Sound w/Friends ●

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2021,  03-06.06.2021

Underworld ● The Streets ● Cigarettes After Sex ● Floating Points ●

Anna Calvi ● Acid Arab live ● Andy Stott ● DJ Tennis ●

Red Axes live ● Donato Dozzy ● Gerd Janson ● Jennifer Cardini ● Skalpel ●

Rival Consoles ● Vladimir Ivkovic ● Tomaga ● Shards ● Bruno Bavota ●

SEED Ensemble ● Afrodeutsche ● Low Key ● Qba Janicki ● I wielu innych… ●

ARTYŚCI:

Cigarettes After Sex

Amerykański zespół założony w 2008 roku w El Paso w Teksasie. Sami mówią o sobie, że grają „ambient pop”, ale w ich twórczości można doszukać się również shoegaze, slowcore i elementów dream popu. Liderem i założycielem grupy jest wokalista i gitarzysta Greg Gonzalez, a towarzyszą mu obecnie klawiszowiec Josh Marcus, basista Randy Miller i perkusista Jake Tomsky. Debiutancki materiał grupy ujrzał światło dzienne w 2012 roku, zdobywając szeroką popularność dzięki singlowi „Nothing’s Gonna Hurt You Baby”. EP-ka została nagrana na klatce schodowej uniwersytetu Teksasu, dzięki czemu brzmiała wyjątkowo przestrzennie i eterycznie. Zespół budował popularność publikując luźne single, covery i wiralowe klipy na YouTube. Pierwszy studyjny album grupy ukazał się w 2017 roku, a jego następca „Cry” trafił na sklepowe półki jesienią 2019 roku. Płyta została nagrana podczas nocnych sesji w willi na Majorce. „To medytacja na temat miłości i seksualności w XXI wieku” – tak opisał ostatnią płytę dziennik The Independent.

Red Axes live

Dwaj przyjaciele z Tel Awiwu oraz ich “maszyny, mikstury i bezwarunkowa pasja do muzyki”. Red Axes kleją ze sobą pozornie nieprzystające do siebie wątki, zachwycając świat nową falą powolnych, hipnotycznych beatów. Bardzo płodni, w krótkim czasie opublikowali ponad 20 wyborowych wydawnictw. Ich historia rozpoczęła się w postpunkowym zespole Red Cotton, który z biegiem czasu przepoczwarzył się w duet didżejsko-producencki. Wiosną 2020 roku Red Axes opublikowali trzeci album w dorobku grupy. To rozległa podróż pełna psychodelicznych wątków. W lipcu 2018 roku Red Axes nagrali dwugodzinny miks dla prestiżowej audycji BBC Essential Mix.

Michael Mayer

DJ, producent i remikser światowej klasy, ale także współzałożyciel potężnej wytwórni Kompakt. Karierę zaczął pod koniec lat 80., ale jego talent eksplodował po przenosinach ze Schwarzwaldu do Kolonii. Tam w 1998 roku powstał Kompakt. Od tamtego czasu Michael Mayer wydał trzy autorskie albumy, kilkanaście autorskich singli i EP, remiksował także m.in. Depeche Mode, Pet Shop Boys, Miss Kittin, Gus Gus. Znany z jest z wielogodzinnych, intensywnych setów, które wciągają niczym doskonały thriller.

Vladimir Ivkovic

Urodzony i wychowany w Belgradzie w byłej Jugosławii. Dorastając obserwował szczyt alternatywnej kultury i dezintegrację społeczeństwa. Na początku lat 90. przeprowadził się do Niemiec, gdzie zajmował się managementem i organizacją wydarzeń klubowych. Długoletni rezydent kultowego Salon des Amateurs w Düsseldorfie. Stoi za wytwórnią Offen Music, specjalizującą się w „autentycznym subiektywizmie”. Vladimir Ivkovic to jeden z najlepszych selektorów ukrytych muzycznych klejnotów, który czerpie z najbardziej głębokich źródeł.

Stella Chiweshe

Niekoronowana królowa muzyki mbira. Urodzona 8 lipca 1946 roku w Zimbabwe. Jest wirtuozem gry na mbira dzavadzimu, tradycyjnym instrumencie plemienia Shona. Sztuka gry na mbira jest przekazywana z pokolenia na pokolenie od setek lat. Muzyka mbira pomaga uzyskać kontakt z członkami społeczności, którzy odeszli. Dzieje się to podczas specjalnych, spirytualistycznych ceremonii. Stella Chiweshe opanowała tajniki gry jeszcze w czasach kolonialnych, gdy po godzinach pracy w roli pokojówki brała udział w zakazanych przez władze ceremoniach. To wciąż jedna z nielicznych kobiet, która opanowała grę na tym rzadkim instrumencie. Regularnie czaruje talentem odbiorców na całym świecie, wciąż koncertując z ogromną energią.

Ahmedou Ahmed Lowla

Jedna z największych gwiazd w Mauretanii. Wraz z trupą perkusistów stale występuje na wystawnych weselach w Nawakszut. Jego charakterystyczny styl gry jest bardzo dynamiczny i ambitny – zawijasy, szarpanie klawiszy i granie łokciami i głową. Hipnotyczna i transowa sztuka Ahmedou Ahmeda przenosi mauretańską muzykę klasyczną w technologiczną przyszłość. Efekt to barokowy rave pod gołym niebem Sahary, gdzie nie trzeba narkotyków.

Gafacci

DJ i producent z Ghany. Muzyka tkwi głęboko w jego DNA. Ojciec artysty to legendarny twórca popularnej muzyki juju, a on sam od dzieciństwa poznawał tajniki produkcji poprzez program Fruity Loops. Teraz Gafacci publikuje świeżą, klubową elektronikę o globalnym charakterze z silnym wpływem Afrobeats. Spod jego ręki wyszło wiele udanych produkcji, w tym „Okwe” i „Bonku Dade”. Ten ostatni utwór zajął 1 miejsce na liście muzyki basowej w sklepie Juno w 2017 roku. Oprócz produkcji, Gafacci prowadzi wytwórnię o nazwie Clam Clam i regularnie grywa na festiwalach w Europie i Afryce. Współpracował m.in. z Fever Ray.

Sara Dziri

DJ, producentka muzyczna, kompozytorka i performerka o belgijsko-tunezyjskich korzeniach. To artystka o wielu obliczach, która w krótkim czasie stała się jednym z nazwisk definiujących brukselską scenę undergroundową. Jej sety didżejskie i produkcje prezentują zaskakujące, złożone rytmicznie house i techno o hybrydowym i melancholijnym charakterze. W 2019 roku zagrała swój pierwszy Boiler Room u boku tytanów techno Ellen Alien i Juana Atkinsa.

Novika

Wokalistka, DJ-ka, producentka, od lat jedna z najbardziej aktywnych postaci na polskiej scenie klubowej. Karierę rozpoczynała w zespole Futro, by solowo zadebiutować w 2006 roku albumem “Tricks Of Life”. Płyta była nominowana do Paszportu Polityki. Kolejne albumy, jak „Lovefinder” i album z remixami “Mixfinder:, zostały nagrodzone Fryderykami w kategorii klubowej. Po „Heart Times” przyszedł czas na tegoroczny album „Bez Cukru”. Novika współpracowała m.in. z takimi artystami, jak Marcin Czubala, Smolik, Fisz, 15 Minut Projekt, Lovebirds.

Bruno Bavota

Włoski multiinstrumentalista i kompozytor neoklasyczny. Urodzony w Neapolu, nauczył się grać na gitarze akustycznej, zanim wybrał fortepian jako główny instrument. Pod opublikowaniu dwóch albumów fortepianowych, przeniósł poszukiwania artystyczne w stronę pejzaży dźwiękowych i ciemniejszej strony muzyki. Dzięki pieczołowicie dobranym efektom pedałowym, prowadzi tradycyjne dźwięki fortepianu w nieoczekiwane strony. Prezentuje rozmaite style muzyczne, od neoklasyki, przez ambient, po eksperymenty, elektronikę i kameralny folk. Za pomocą zapętlania sekwencji fortepianowych i gitarowych tworzy melodie, które przenoszą najgłębsze emocje i uczucia. Bruno Bavota opublikował dotychczas 8 albumów, z których dwa ostatnie w 2019 roku. Jego utwory trafiały do ścieżek dźwiękowych popularnych seriali oraz reklam.

Glasse
Za gramofonami od 1996 roku. Aktywnie współtworzył rodzącą się polską scenę klubową. Sygnował swoim nazwiskiem jedną z pierwszych kompilacji z muzyką house „Feeva!”, prowadził audycję Houserka w Radiostacji. Zaczynał od wokalnego house’u z elementami soulful i funky, by później skierować się w stronę głębszych i mrocznych brzmień.

Botanica

Producent i DJ ukrywający się muzycznie – nie tylko w gąszczu tropikalnej zieleni. Pomimo obecności na scenie od dłuższego czasu, jego kolejne projekty zachowują autonomię i czystość przekazu. W ramach projektu Botanica, dźwięki dzikiej natury perfekcyjnie łączy z motoryką dub techno i house’u. Do tej pory jego produkcje ukazały się nakładem MOST, Father And Son Records&Tapes oraz Neoviolence. Na swoim koncie ma album “Arboretum”, ep “Hope” oraz kilka wydawnictw z nagraniami terenowymi.

Aheloy!

Adrian Kolarczyk to krakowski DJ i producent, który słynie z występów na żywo przy użyciu maszyn perkusyjnych i syntezatorów. Odpowiedzialny za Zimowisko i Krajobrazy, dwa cykle wydarzeń z muzyką ambientową organizowane w Krakowie. Podczas TNMK.online wystąpi z dj setem, w którym usłyszymy jego inspiracje i fascynacje. Rzadka okazja, ponieważ gra głównie na żywo.

Ricardo
DJ, właściciel agencji Portobello Group. Seazone Music & Conference, pomysłodawca setek imprez, min. Big Boat Party. Weteran polskiej sceny klubowej, związany ze światem muzyki elektronicznej od połowy lat ’90. Przez ponad dwie dekady działalności stworzył muzyczne oblicza wielu klubów, organizując setki imprez z udziałem polskich i zagranicznych gwiazd.

Easy

Jeden z pionierów polskiej sceny klubowej. Startował na początku lat 90. w legendarnym klubie Trend w Warszawie, a później regularnie grywał w równie kultowych miejscach, jak warszawskie Filtry, sopocki Sfinks700, poznański Eskulap. Zafascynowany muzyką house, prezentuje w setach jej szerokie spektrum. Słynie z nienagannego miksowania i doskonałego doboru repertuaru. Jego sety ukształtowały gusta wielu popularnych polskich DJ-ów.

Sound w/ Friends

kolektyw djski oraz cykl imprez orbitujących wokół muzyki house i disco. G.Zenker i 105L prezentują nowoczesną, taneczną elektronikę mocno kolaborującą z jazzem i funkiem. Nie zapominają przy tym o korzeniach gatunku.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button