RÓŻNOŚCI

Znaczki upamiętniające 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Kadry z obrazu Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą”

W sierpniu obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej

W siedzibie Poczty Polskiej w Warszawie odbyła się uroczysta prezentacja znaczków emisji „100. rocznica Bitwy Warszawskiej”.

W placówkach pocztowych w Warszawie, Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim i Katowicach, będzie można obejrzeć także wystawę poświęconą Pocztowcom, biorącym udział w walce z bolszewickim najeźdźcą.

W sierpniu obchodzimy 100-lecie Bitwy Warszawskiej – jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego kraju i Europy.

Znaczki upamiętniające 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej (fot. Poczta Polska)

– Bitwa Warszawska 1920 roku to bez wątpienia jedna z najważniejszych potyczek militarnych w dziejach Europy. Sto lat temu oddziały dowodzone przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego przeprowadziły słynny manewr, który pozwolił Rzeczpospolitej utrzymać chwilę wcześniej odzyskaną niepodległość. Nie można w tym miejscu pominąć również faktu, że dzięki staraniom polskiej armii udało się zatrzymać inwazję bolszewizmu na cały obszar Starego Kontynentu. Wynik Bitwy z sierpnia 1920 roku zmienił bieg historii i cofnął wskazówki marksistowskiego zegara. Warto przy tej okazji przypomnieć słowa wybitnego żołnierza, generała francuskich sił zbrojnych Louisa Augustina Josepha Faury’ego, który w swoim artykule z 1928 roku w taki sposób podsumował wydarzenia sprzed 100 lat: „Przed ponad dwustu laty Polska pod murami Wiednia uratowała świat chrześcijański od niebezpieczeństwa tureckiego. Nad Wisłą i nad Niemnem szlachetny ten naród oddał ponownie światu cywilizowanemu usługę, którą nie dość oceniono.” Bitwa Warszawska to świadectwo triumfu polskiego oręża i wielkie zwycięstwo Narodu Polskiego – mówi Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej.

Znaczki upamiętniające 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej (fot. Poczta Polska)

Autor projektów znaczków pocztowych, Roch Stefaniak, przedstawił na nich obraz Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą” z 1930 r. ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Wykorzystał także poszczególne kadry tego dzieła na znaczkach. Na walorze w bloku, o nominale 6,60 zł, widnieje postać księdza Ignacego Skorupki. Na pozostałych znaczkach, o nominale 3,30 zł, zaprezentowano żołnierza przebijającego bagnetem rosyjski sztandar, dziewczynę z Ochotniczej Ligi Kobiet, generalicję konną z Józefem Piłsudskim oraz Matkę Bożą Łaskawą – patronkę Warszawy. Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę pierwszego dnia obiegu. Widnieje na niej wiersz Edwarda Słońskiego z 1920 roku pt. Bój o Warszawę.

– Poczta Polska to największa firma infrastrukturalna w kraju, która każdego dnia profesjonalnie wykonuje powierzone jej zadania. Poczta jest też jednym z symboli państwowości oraz nosicielem najważniejszych zasad i wartości. Dzięki swojej działalności filatelistycznej nasza firma ma możliwość przypominania o najbardziej doniosłych wydarzeniach w dziejach Rzeczypospolitej i o ich bohaterach. W sierpniu 1920 roku Wojsko Polskie zwyciężyło w Bitwie Warszawskiej – chroniąc tym samym Europę przed zagrożeniem, jakie ze strony bolszewickiej Rosji groziło nie tylko Polsce, ale całemu cywilizowanemu światu. Gdyby nie ten tryumf, wydarta z rąk zaborców niepodległość, będąca dążeniem pokoleń Polaków, znalazłaby swój kres – mówi Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

– Wprowadzając do obiegu znaczek upamiętniający Bitwę Warszawską oddajemy hołd wszystkim tym, dzięki którym II RP mogła istnieć – wybitnym dowódcom, dzielnym oficerom oraz nieugiętym żołnierzom. Zatrzymanie bolszewickiego marszu było przez lata wspominane przyciszonym głosem. Żywię ogromną nadzieję, że pocztowy walor honorujący bohaterów tamtych dni w dobitny sposób przyczyni się do uświetnienia tegorocznych obchodów – dodaje Tomasz Zdzikot.

– To bardzo cenna inicjatywa Poczty Polskiej i Pana Prezesa Tomasza Zdzikota, aby wydać znaczki upamiętniające wiktorię i pokazujące chwałę oręża polskiego. Bardzo dziękuję za upamiętnienie tego wielkiego zwycięstwa. To ważne, że na znaczkach pocztowych ukazują się materiały o Bitwie Warszawskiej. Dzięki temu wiedza na temat tego wielkiego zwycięstwa może być bardziej powszechna – podkreśla Mariusz Błaszczak.

Poczta stworzyła również wystawę poświęconą Bitwie Warszawskiej i Pocztowcom biorącym w niej udział. – Ta wystawa już dziś rusza w drogę i będzie dostępna w całym kraju. Przeprowadziliśmy także kwerendę wśród naszych pracowników. Poprosiliśmy ich o przeszukanie rodzinnych archiwów, o przypomnienie rodzinnych historii związanych z tym wydarzeniem i podzielenie się nimi z nami wszystkimi, z naszymi klientami, z Polakami – dodaje Tomasz Zdzikot.

Znaczki upamiętniające 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej (fot. Poczta Polska)

Materiały wykorzystane przy produkcji poszczególnych plansz pozyskane zostały m.in. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Wydziału Archiwum Poczty Polskiej. W prezentowanych zbiorach znalazły się tak unikatowe dokumenty, jak chociażby blisko stuletnie akta osobowe pracowników z Okręgów Poczt i Telegrafów. Wystawa prezentowana będzie w 9 miastach Polski. Od 13 sierpnia do 13 września br. w Warszawie, Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, a w okresie od 18 września do 18 października br. w Gdańsku, Bydgoszczy, Łodzi, Toruniu i Lublinie.

W ostatnim czasie Spółka wprowadziła do obiegu również znaczek poświęcony pułkownikowi Janowi Kowalewskiego, wybitnemu kryptologowi, który w znaczącym stopniu przyczynił się do tryumfu Rzeczypospolitej w wojnie z bolszewikami.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również
Close
Back to top button