POLSKA

Zmiany prawne lokali typu „Escape Room”. Morawiecki: musi im towarzyszyć odpowiedzialność

Escape Room

8 lutego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się odprawa dotycząca wdrożenia zmian prawnych w zakresie lokali typu „Escape Room”.

Premier Mateusz Morawiecki: Trudno zapomnieć o wydarzeniach i nie można dopuścić, by podobne nieszczęścia zdarzyły się raz jeszcze.
To jest nasze zobowiązanie, by dokonać weryfikacji w placówkach tego typu i zapobiegać nieszczęściom, które mogą się wydarzyć.
Służby przez ostatni miesiąc dokonywały kontroli w miejscach typu escape room. Jesteśmy rządem, który stara się naprawiać nieprawidłowości, choć jednak należy działać w sposób prewencyjny.

– Żadne działania nie powinny się odbywać kosztem bezpieczeństwa. My chcemy doprowadzić do włączenia odpowiednich przepisów, regulacji, które te działania będą ubezpieczać, zapobiegać nieszczęściom, jak to, które wydarzyło się w Koszalinie.
Połączenie dwóch wartości: wolności i bezpieczeństwa jest do pogodzenia, musi im towarzyszyć jeszcze jedna wartość: odpowiedzialność. Odpowiedzialność prowadzących taką działalność, odpowiedzialność służb i odpowiedzialność Państwa Polskiego – dodał premier.

Minister MSWiA Joachim Brudziński podpisał zmianę rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, które weszło w życie 29 stycznia br.

Minister Brudziński: Działania, które zostały podjęte przez Policję i KGPSP po wydarzeniu w Koszalinie, były działaniami efektywnymi i skutecznymi.

Od 5 stycznia do 7 lutego KGPSP przeprowadziła kontrole w 520 z 545 zidentyfikowanych lokali typu „Escape Room”.

W trakcie kontroli przeprowadzonych w lokalach typu „Escape Room” stwierdzono ogółem prawie 2 tysiące uchybień z zakresu ochrony przeciwpożarowej.

Nieprawidłowości, które odnotowała KGPSP dot. głównie: zamykania drzwi ewakuacyjnych w sposób uniemożliwiający ich natychmiastowe otwarcie w przypadku pożaru, niewłaściwej szerokości dróg ewakuacyjnych, ich braku lub właściwego oznakowania.

W wyniku kontroli w 133 lokalach usunięto wszystkie uchybienia z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Nasze działania nie miały na celu utrudnienia przedsiębiorcom prowadzeniu działalności gospodarczej, ale przyniosła konkretne, wymierne, dobre efekty.

Zmiana Prawa budowlanego poprawi bezpieczeństwo obiektów budowlanych, w których zmieniono sposób użytkowania zmieniający warunki bezpieczeństwa ppoż. np. z funkcji mieszkalnej na obiekt przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Back to top button