ŚWIAT

Zmiana zasad wjazdu do Wielkiej Brytanii. Zabierz paszport

Wielka Brytania - nowe przepisy

Od 1 października 2021 r. wjazd do Wielkiej Brytanii możliwy będzie tylko na podstawie ważnego paszportu.

Wyjątkiem będą osoby posiadające status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii, które uzyskały swój status na podstawie dowodu osobistego – w tym przypadku wjazd na podstawie dowodu osobistego będzie możliwy co najmniej do końca 2025 roku.

Przed wyjazdem należy upewnić się, czy dokument paszportowy jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i czy pozwala na stwierdzenie tożsamości (szczególną uwagę należy zwrócić na aktualność zdjęcia).

Osoby posiadające status osoby osiedlonej powinny przekraczać granicę brytyjską na podstawie dokumentu tożsamości powiązanego ze swoim cyfrowym profilem osiedlonego. W przypadku zmiany dokumentu tożsamości należy niezwłocznie zaktualizować swoje dane logując się do swojego cyfrowego profilu osoby osiedlonej.

Strona brytyjska przewiduje jednak pewne wyjątki od tej reguły, umożliwiające w dalszym ciągu wjazd do ZK na podstawie dowodu osobistego – ale dotyczą one tylko n/w kategorii osób, które:

  1. osiedliły się lub uzyskały status tymczasowy (pre-settled status) w ramach Systemu Osiedleńczego dla obywateli UE (EU Settlement Scheme);
  2. złożyły wniosek o przyznanie ww. statusów w ramach EU Settlement Scheme w terminie do 30 czerwca 2021 roku, ale nie otrzymały jeszcze decyzji;
  3. posiadają EU Settlement Scheme family permit;
  4. otrzymały pozwolenie na pracę dla pracowników przygranicznych (Frontier Worker Permit);
  5. przybywają w ramach Opieki Zdrowotnej S2 (S2 Healthcare Visitor);
  6. są szwajcarskimi dostawcami usług (Swiss Service Provider)

Zmiana ma związek z Brexitem, czyli wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej [z wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ZK) z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej], co miało miejsce ponad 1,5 roku temu. Zasady wjazdu na Wyspy zmieniają się jednak dopiero teraz.

Na stronie polskiej ambasady pojawiło się zastrzeżenie, że po 1 października 2021 roku będzie możliwy wyjazd z Wielkiej Brytanii do Polski na podstawie dowodu osobistego, o ile linie lotnicze lub inny przewoźnik zaakceptują taki rodzaj dokumentu tożsamości jako dokument podróży.

Od 4 października zaszczepieni na Covid-19 wjadą bez testów przed podróżą

Zgodnie z decyzją brytyjskiego rządu, od 4 października podróżujący do Anglii m.in. z Polski, którzy będą w pełni zaszczepieni, nie będą musieli robić testów przed wyjazdem. W październiku testy PCR robione w Wielkiej Brytanii drugiego dnia po powrocie zostaną zastąpione tańszymi testami przepływu bocznego, czyli antygenowymi.

Natomiast podróżni, którzy nie będą zaszczepieni, nadal będą zobowiązani do robienia testów zarówno przed podróżą, jak i drugiego i ósmego dnia po przyjeździe do Anglii.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button