W sobotę 1 czerwca odszedł Janusz Rewiński, znany i lubiany aktor (słynny Siara z „Kilera”), satyryk (przez lata współpracował z Zenonem Laskowikiem w kabarecie Tey i występował w Kabarecie Olgi Lipińskiej), poseł na Sejm I kadencji.
– Przez wiele lat Tata dawał radość i uśmiech nie tylko nam, ale i wszystkim wokół – pisze w pożegnaniu syn artysty, Jonasz. Janusz Rewiński był przez kilka lat związany z Wrocławiem, gdzie ukończył Technikum Budowy Silników Lotniczych.
O śmierci Janusz Rewińskiego poinformował w mediach społecznościowych jego syn Jonasz żegnając go słowami „Dziękujemy za wszystko. Gdziekolwiek teraz jesteś, mamy nadzieję że „mają rozmach”. Buenas noches, Senior Siarra!
Aktor, satyryk i poseł na Sejm urodził się w Żarach w lubuskiem 16 września 1949. Jako nastolatek przyjechał do Wrocławia i uczęszczał do Technikum Budowy Silników Lotniczych (obecnie Lotnicze Zakłady Naukowe).
Janusz Rewiński we wrocławskiej szkole – wspomnienie
Rozmowę telefoniczną z Januszem Rewińskim w 2006 roku, do materiału z okazji jubileuszu 60-lecia Lotniczych Zakładach Naukowych, wspomina Anna Aleksandrowicz z biuletynu wroclaw.pl.
– Janusz Rewiński mieszkał już wówczas we wsi Nowodwór pod Mińskiem Mazowieckim. Opowiadał, że jako 14-letni szczupły, spokojny blondynek wymyślił sobie szkołę w dużym Wrocławiu, a pochodził z Żar, gdzie do wyboru było „wino albo kino”, jak stwierdził. Pamiętał wychowawcę, który kazał wstawać o godz. 6 i siedzieć do godz. 8, czyli do śniadania, na taborecie przy łóżku, co kończyło się uwagą treści: „śpi w łóżku”, bo, podobnie jak inni, zaraz po kontroli porannej wracał do spania.
Miał też często uwagę: „chodzi w butach”, bo nie znosił tekturowych kapci, które obowiązywały w szkole i internacie. Popalał papierosy z kolegami metodą dzikich gęsi: uciekali całą bandą, brali kilka machów i rozglądali się, czy wychowawca biegnie już za nimi, a kiedy się zbliżał, rzucali papierosy i biegli mu naprzeciw. Wychowawca nie czuł zapachu papierosów, bo sam był nikotynistą.
Najcieplej Janusz Rewiński wspominał nauczycielkę od polskiego. To chyba właśnie dzięki niej wstąpił do szkolnego kabaretu i to ona podpowiedziała mu, aby zdawał na aktorstwo, co też z powodzeniem uczynił.
Naszą krótką, ale bardzo ciekawą dla mnie rozmowę zakończył w 2006 roku zaproszeniem na „wywiad-rzekę”. Dokonamy tego już po tamtej stronie, panie Januszu.
Janusz Rewiński – kochany przez widzów Misiek i Siara
Po ukończeniu wrocławskiego Technikum Budowy Silników Lotniczych zdał na studia na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie, a absolwentem został w 1972 roku, występując na studiach Spotkaniach z Balladą oraz w Piwnicy Pod Baranami.
Pracował w Teatrze Polskim w Poznaniu, w stolicy Wielkopolski występował też z Zenonem Laskowikiem w kabarecie Tey. Jedną z najpopularniejszych ról był „Misiek” w Kabarecie Olgi Lipińskiej, a potem Siara w filmie „Kiler”.
W wyborach parlamentarnych w 1991 został posłem I kadencji z listy Polskiej Partii Przyjaciół Piwa.
Odznaczony srebrnym (2010) i złotym (2016) medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Jego żoną była aktorka Iwona Biernacka, z którą miał dwóch synów – Jonasza Rewińskiego (dziennikarza i prezentera) i Aleksandra Rewińskiego (śpiewaka operowego).
(UMW)