RÓŻNOŚCI

Zielona Stolica Europy 2023. Cztery polskie miasta powalczą o tytuł i 600 tys. euro

Zielona Stolica Europy - European Green Capital

Tytuł „Zielona Stolica Europy” to nagroda Komisji Europejskiej przyznawana miastom, które angażują się w poprawę jakości życia swoich mieszkańców i realizują ten cel w zrównoważony sposób, dbając o środowisko naturalne.

Jest o co walczyć – zwycięskie miasto otrzyma 600 000 euro na realizację programu na rzecz ochrony środowiska.

Celem konkursu jest wyłonienie miast-liderów w walce o zrównoważony rozwój, ochronę środowiska oraz walkę ze skutkami zmian klimatycznych. W zeszłorocznej edycji, do konkursu stanęło poza Gdańskiem 15 miast z całej Europy, a laureatem zostało Lahti (Finlandia).

Gdańsk, Kraków, Rzeszów i Warszawa znaleźli się w szesnastce miast z 12 krajów. Do tego miana pretendują jeszcze:

Belgrad (Serbia), Cagliari (Włochy), Dublin (Irlandia), Gaziantep (Turcja), Helsingborg (Szwecja), Izmir (Turcja), Koszyce (Słowacja), Logrono (Hiszpania), Skopje (Macedonia Północna), Sofia (Bułgaria), Tallinn (Estonia) oraz Zagrzeb (Chorwacja).

Wnioski wszystkich uczestniczących miast są aktualnie poddawane ocenie panelu ekspertów. Finaliści zostaną ogłoszeni w kwietniu br. Prezentacje miast, które znajdą się w finale, przewidziane są na wrzesień 2021 r. Wtedy też, w trakcie ceremonii, która odbędzie się w Lahti, zostanie ogłoszony zwycięzca.

Dotychczasowymi zwycięzcami były: Sztokholm (Szwecja), Hamburg (Niemcy), Vitoria-Gasteiz (Hiszpania), Nantes (Francja), Kopenhaga (Dania), Bristol (Wielka Brytania), Ljubljana (Słowenia), Essen (Niemcy), Nijmegen (Holandia), Oslo (Norwegia), Lizbona (Portugalia) i Lahti (Finlandia).

W ubiegłym roku w konkursie na Zieloną Stolicę Europy 2022 startowały cztery polskie miasta: Gdańsk, Katowice, Poznań i Kraków.

Do finału zakwalifikowały się cztery miasta: Tallin, Turyn oraz dwa miasta francuskie: Grenoble i Dijon. Kraków wtedy zajął piąte miejsce. Triumfatorem został Grenoble.

Zielona Stolica Europy

Miano Zielonej Stolicy Europy jest przyznawane co roku – przez Komisję Europejską – jednemu z europejskich miast. Laureatami zostają te metropolie, które wykazują duże zaangażowanie w poprawę jakości życia obywateli i robią to w zrównoważony sposób. Zwycięskie miasta pełnią rolę międzynarodowych ambasadorów na rzecz zmian, pokazując, że mogą rozwijać się pod względem wielkości i populacji, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego i zasad współżycia społecznego. Zrównoważony rozwój jest głównym kryterium, które decyduje o przyznaniu tego prestiżowego tytułu. Miasto, któremu przyznany jest tytuł Zielonej Stolicy Europy otrzymuje 600 000 euro na realizację programu na rzecz ochrony środowiska.

O nagrodzie

Celem tego wyróżnienia jest nagradzanie miast (oraz zachęcanie innych) do wdrożenia najlepszych praktyk inwestycyjnych, mających na celu poprawę jakości życia miejskiej społeczności, dbając jednocześnie o środowisko.

Doceniane są konkretne działania, takie jak:

  • współpraca i partnerstwo między władzą, przedsiębiorstwami i obywatelami, mające na celu rozwój i poprawę warunków życia w mieście,
  • wdrożenie rozwiązań zrównoważonego rozwoju,
  • założenie oraz rozwój parków i terenów rekreacyjnych,
  • nowoczesne podejście do gospodarki zarządzania odpadami,
  • innowacyjne rozwiązania w zakresie redukcji zanieczyszczeń,
  • zintegrowane podejście do zarządzania miastem, zapewniające pozytywne i długoterminowe skutki.

Ważne jest, by nagradzać miasta, które podejmują starania, mające na celu ulepszenie środowiska miejskiego oraz rozwój w stronę jak najzdrowszych i jak najbardziej zrównoważonych standardów życia. Nagroda pozwala inspirować się wzajemnie i dzielić dobrymi praktykami.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button