ŚWIAT

Zamach na premiera Słowacji. Robert Fico postrzelony. Napastnik powiązany z prorosyjską grupą

Słowacja

15 maja premier Słowacji Robert Fico został postrzelony przed domem kultury w miejscowości Handlova.

Ranny polityk został przetransportowany do szpitala w Bańskiej Bystrzycy.

Kule trafiły m.in. w brzuch.

Napastnikiem jest 71-letni Słowak Juraj C. To poeta, pisarz i był pracownikiem w firmie ochroniarskiej. Posiada pozwolenie na broń.


Podejrzany jest powiązany z prorosyjską grupą paramilitarną Slovenski Branci. Jej lider, Peter Švrček, ma za sobą szkolenie w rosyjskiej milicji Narodny Sobor oraz przez byłych żołnierzy Specnazu.

„Doszło do zamachu na Roberta Ficę. Został kilkukrotnie postrzelony i obecnie jest w stanie zagrażającym życiu. Został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Bańskiej Bystrzycy, ponieważ zbyt długo trwałby transport do Bratysławy” – czytamy na FB Fico.

Fico przeszedł już dwie operacje. Jego stan bardzo ciężki, ale stabilny.

Juraj C. usłyszał zarzut usiłowania morderstwa z premedytacją w ramach zemsty na osobie podlegającej ochronie.

Politycy o zamachu

„Jestem zszokowany próbą zamachu na premiera Roberta Ficę. Okrucieństwo tego ataku jest niewyobrażalne. Moje myśli i modlitwy są z Robertem Fico, jego rodziną i narodem Słowacji” – napisał Andrzej Duda.

Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej: „Zdecydowanie potępiam podły atak na premiera Roberta Fico. W naszym społeczeństwie nie może być miejsca na takie akty przemocy, które podważają demokrację, nasze najcenniejsze wspólne dobro. Moje myśli są z premierem Fico i jego rodziną”.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel: „Jestem zszokowany wiadomością o ataku na słowackiego premiera Fico po posiedzeniu słowackiego gabinetu w Handlovej. Nic nie może usprawiedliwić przemocy ani takich ataków. Moje myśli są z premierem i jego rodziną”.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg: „Zszokowany i przerażony postrzeleniem premiera Roberta Fico. Życzę mu sił i szybkiego powrotu do zdrowia. Moje myśli są z Robertem Fico, jego bliskimi i obywatelami Słowacji”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: „Atak na premiera Słowacji Roberta Fico jest odrażający. Zdecydowanie potępiamy ten akt przemocy wobec szefa rządu naszego sąsiadującego państwa partnerskiego. Należy dołożyć wszelkich starań, aby przemoc nie stała się normą w żadnym kraju, w żadnej formie czy sferze. Mamy szczerą nadzieję, że Robert Fico wkrótce wyzdrowieje i wyrażamy naszą solidarność z narodem Słowacji.”

„Przerażający atak na Roberta Ficę. Życzę mu dużo siły i szybkiego powrotu do zdrowia” – to Boris Johnson, były premier Wielkiej Brytanii.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz: „Jestem głęboko zszokowany wiadomością o tchórzliwym ataku na słowackiego premiera Fico. W polityce europejskiej nie może być przemocy. W tych godzinach moje myśli są z Robertem Fico, jego rodziną i obywatelami Słowacji”.

Premier Donald Tusk: „Szokujące wieści ze Słowacji. Robercie, myślami jestem z Tobą w tej bardzo trudnej chwili”.

„Jestem wstrząśnięty zamachem na premiera Słowacji Roberta Fico. Mam nadzieję na powrót pana premiera do zdrowia i wyjaśnienie wszystkich okoliczności tego strasznego zdarzenia” – napisał szef MSZ Radosław Sikorski.

– Jestem zszokowany atakiem na słowackiego premiera Roberta Fico. Z całą stanowczością wszyscy powinni potępić ten podły czyn. Mam nadzieję, że sprawcy wkrótce zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. W demokratycznej polityce nie ma miejsca na przemoc! – Robert Biedroń.

Zamach na Premiera Słowacji

Szef rządu nawiązał też do informacji, która wstrząsnęła nie tylko Europą – premier Słowacji Robert Fico został postrzelony po wyjazdowym posiedzeniu rządu w miejscowości Handlova. 

Donald Tusk ocenił, że zamach ten pokazuje, jaką iluzją była wiara, że nastały czasy, które nie wymagają poświęcenia i bohaterstwa.

– Polska, Europa i świat znalazły się znowu na dramatycznym rozstaju dróg. W każdym miejscu i każdego dnia jesteśmy świadkami przemocy i agresji, a za naszą wschodnią granicą toczy się krwawa wojna – mówił szef rządu.

Szef rządu podkreślił także, że w tych czasach potrzebujemy pełnej mobilizacji oraz przemyślanego, głębokiego patriotyzmu.

– Trzeba nam codziennego bohaterstwa – to znaczy wiary w Ojczyznę i w to, że Ojczyzna jest warta każdego wysiłku, każdego z nas – mówił Donald Tusk.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button