KRAKÓW

Zakopane. Tłumy turystów. Wciąż nie przestrzegają obostrzeń. Nocne „koronaparty” na Krupówkach

Weekend w Zakopanem

Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita odniósł się do sytuacji sprzed tygodnia, kiedy „część gości Zakopanego nie uszanowało zarówno przedsiębiorców, jak i mieszkańców”.

Apelował aby turyści zachowywali się odpowiedzialnie a „obostrzenia sanitarne zostały wprowadzone nie po to, żeby utrudnić życie turystom, ale po to, żebyśmy przez te kilka tygodni wytrzymali i mogli cieszyć się końcem epidemii”.

Wojewoda dodał, że „dzisiaj funkcjonariusze nie są tu po to, żeby dawać mandaty”. „Cieszyłbym się, gdyby tych mandatów było jak najmniej, albo nie było ich w ogóle, ale to zależy od nas, spacerowiczów, osób, które pojawiają się na Krupówkach i w innych miejscach w Zakopanem” – mówił.

Na zdjęciach widzimy, że ciągle są osoby, które nie przestrzegają dystansu oraz chodzą bez masek lub z tzw. „kuta..em na twarzy”.

Zakopane. Turyści na Krupówkach (fot. policja)
Zakopane. Turyści na Krupówkach (fot. policja)
Zakopane. Turyści na Krupówkach (fot. policja)
Zakopane. Turyści na Krupówkach (fot. policja)

Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie insp. Roman Kuster powiedział, że od piątkowego popołudnia do soboty godz. 18 policjanci w Zakopanem nałożyli już ponad 100 mandatów, z czego 92 dotyczyły niestosowania się do reżimu sanitarnego. „Niestety doświadczamy tego, że duża grupa turystów nie stosuje się do obostrzeń. Oczekujemy odpowiedzialności osób, które przyjeżdżają tutaj wypocząć. Niech nie myślą tylko o sobie, ale niech pomyślą o osobach, które tu przyjadą za tydzień i kolejne tygodnie” – mówił komendant. Do Zakopanego skierowano na weekend do służby patrolowej dodatkowo 70 policjantów oddziału prewencji z Krakowa.

Starosta Tatrzański Piotr Bąk powiedział m.in., że niestety część przybyłych gości po opuszczeniu swojego miasta nie przestrzega zasad sanitarnych. Tymczasem „lokalna społeczność oczekuje stanowczych działań Policji”. Wyraził nadzieję, że podczas tego weekendu nie doświadczymy tego samego co w ubiegły weekend.

Tomasza Filar Zastępca Burmistrza podziękował wojewodzie i komendantowi o zadysponowaniu służb i wyraził nadzieję, że turyści zachowają się odpowiedzialnie zarówno teraz jak i za tydzień.

Od piątku do niedzieli rano policja interweniowała 189 razy. Odnotowano 249 wykroczeń i nałożono 189 mandatów karnych, w tym 151 z powodu braku maseczek oraz dot. spożywania alkoholu w miejscach publicznych. 60 wniosków zostało skierowanych do sądu (z tego 50 dotyczy braku założonych maseczek).

W sobotę ok. 22 na Krupówkach ponownie turyści imprezowali bez maseczek i nie zachowali dystansu. Podczas „koronaparty” tańczyli, śpiewali i pili alkohol.

Od piątku do soboty odnotowała pod Tatrami 160 interwencji w miejscach publicznych, pensjonatach, sklepach i pod prywatnymi adresami. Ujawniono 145 wykroczeń. 107 osób ukarano mandatami karnymi, w tym 92 za brak maseczek lub złamanie innych sanitarnych obostrzeń. Wobec 38 osób skierowane zostaną wnioski o ukaranie do sądu, z czego 34 za naruszenie epidemicznych nakazów.

W piątek pod Tatrami było 103 interwencji. Ujawniono 115 wykroczeń. Wylegitymowano 162 osoby. 84 ukarano mandatami, w tym 69 za brak maseczek/dystansu. Wobec 31 osób wnioski do sądu, z czego 27 za maseczki. Interwencje dot. zakłócenia ciszy nocnej w 8 obiektach turystycznych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button