POLSKA

Zakończyło się największe ćwiczenie sztabowe „ZIMA-20” Wojska Polskiego

Ćwiczenie sztabowe „ZIMA-20”

W ćwiczeniu „ZIMA-20”, którego scenariusze i szczegóły są tajne, wzięło udział kilka tysięcy oficerów, a także czynniki polityczne.

W symulacjach uwzględniono zamówione przez Polskę nowe systemy uzbrojenia – zestawy przeciwlotnicze Patriot, artylerię rakietową HIMARS i wielozadaniowe samoloty F-35.

Podczas ćwiczeń, które w sumie trwały kilka ostatnich tygodni, przetestowano procedury dotyczące strategicznej obrony kraju, w tym m.in. nowy system kierowania i dowodzenia obowiązujący od końca 2018 r.

– Dowództwo wszystkich szczebli dało radę i jest to świetna rekomendacja na przyszłość. Wszystkim, którzy w tym uczestniczyli i którzy to przygotowywali należy się bardzo wysoka ocena – powiedział prezydent RP podczas wizyty w Akademii Sztuki Wojennej. Dodał, że czeka teraz ze strony Szefa Sztabu Generalnego oraz Szefa MON na rekomendacje m.in. dotyczące ewentualnego uzupełnienia wyposażenia Sił Zbrojnych czy poprawy procedur.

– Było to ćwiczenie rzeczywiście niezwykle istotne, które pod względem skali nie miało sobie równych w III RP. Ćwiczenie ważne dla stanu gotowości Wojska Polskiego, do obrony naszej ojczyzny. Można by przytoczyć łacińska maksymę „repetitio est mater studiorum” – trzeba ćwiczyć żeby dochodzić do doskonałości – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas podsumowania największego ćwiczenia sztabowego w Wojsku Polskim organizowanego po 1989 roku.

Prezydent RP Andrzej Duda oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej wzięli udział w podsumowaniu największego ćwiczenia sztabowego na Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie. Prezydent i minister zapoznali się z przebiegiem ćwiczenia, a także wstępnymi wnioskami.

– W ramach tego ćwiczenia sprawdziliśmy zdolności, jakie ma sprzęt zamówiony przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Myślę tu o systemie Patriot, o rakietach Himars i samolotach F-35. Nie zdradzę tajemnicy, bo to jest powszechnie wiadome, ale chciałbym podkreślić, że znacząco wzrosły zdolności bojowe Wojska Polskiego dzięki wyposażeniu w ten sprzęt – podkreślił szef MON.

Ćwiczenie miało na celu sprawdzenie gotowości do podjęcia działań Wojska Polskiego.

– Podczas ćwiczenia przetestowano wszystkie procedury, które dotyczą sytuacji strategicznej obrony kraju, które wprowadzaliśmy w ostatnim czasie, przede wszystkim nowy system kierowania i dowodzenia – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Minister Błaszczak przypomniał, że takie ćwiczenia mają olbrzymie znaczenie jeśli chodzi o plan zakupów dla Wojska Polskiego oraz jeśli chodzi o organizację i dyslokację sił zbrojnych, czyli za to, za co w czasie pokoju odpowiedzialny jest minister obrony narodowej.

– Jesteśmy gotowi tak jak powiedziałem, żeby tego rodzaju ćwiczenia odbywały się cyklicznie – dodał szef MON.
(gov)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button