POLSKA

Zakaz handlu w niedziele. Co z Wigilią? Sejm zdecydował

Polskie sprawy

Sejm przyjął ustawę ws. zakazu handlu w Wigilię.

Zatem będzie zakaz handlu 24 grudnia. Oprócz tego sklepy będą otwarte w dwie niedziele, czyli 10 i 17 grudnia 2023 roku.

1 marca 2018 r. weszła w życie ustawa zakazująca handlu w niedziele. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje: w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

W tym roku niedziela przypada na 24 grudnia i jest jedną z niedziel handlowych poprzedzających pierwszy dzień Bożego Narodzenia.

Posłowie Polski 2050 chcą, by „w przypadku, gdy Wigilia przypada na niedzielę, dwie poprzedzające ją niedziele były, tzw. niedzielami handlowymi.”

Zakaz handlu nie obowiązuje m.in. w cukierniach, na stacjach paliw, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą czy w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a jeśli ktoś będzie nagminnie je łamał – kara ograniczenia wolności.

Marszałek Sejmu i plany na najbliższe dni

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia odniósł się do planów pracy Izby w najbliższym czasie. Jak przekazał, harmonogram 5. dnia posiedzenia Sejmu, na wniosek klubu Konfederacji, został uzupełniony o informację Prezesa Rady Ministrów o narastającym kryzysie na granicy polsko-ukraińskiej w związku z protestem branży transportowej.

Szymon Hołownia zapowiedział również, że Sejm będzie kontynuował swoje posiedzenie w przyszłym tygodniu – w środę i czwartek – a być może także w piątek (6, 7 i 8 grudnia). Izba będzie obradowała też 11 i 12 grudnia, w tych dniach premier Mateusz Morawiecki wygłosi expose. W związku z pracami nad ustawą budżetową planowane są także obrady plenarne 20 i 21 grudnia.

Marszałek Hołownia wyraził nadzieję, że do końca roku w Sejmie uformuje się jedna z komisji śledczych.

– Zaczęliśmy ten proces wcześnie, bo wiemy, że będzie długi. Powołanie komisji śledczej to skomplikowana sprawa. Trzeba przeczytać uchwałę po raz pierwszy, później przeczytać ją po raz drugi, po drodze pewnie będzie wiele różnych wniosków, pytań. A później jest cały skomplikowany proces wyłaniania kandydatów do tych komisji, do których można zgłaszać zastrzeżenia – wyjaśniał Marszałek Sejmu. – Sprawy, które bulwersowały Polaków, takie jak wybory kopertowe, afera wizowa, używanie Pegasusa powinny być wyjaśniane jedna po drugiej, a państwo powinno kawałek po kawałku przedstawiać prawdę obywatelom. Nieuchronność konsekwencji, a nie medialność komisji powinna być priorytetem – dodał.

Marszałek Sejmu zapewnił, że parlament zdąży przeprocedować ustawę budżetową przed 30 stycznia.

– Chcemy namówić nowego premiera, żeby złożył budżet z poprawkami, które uzna za stosowne, jeszcze raz, a my będziemy go w stanie przeprocedować i w Sejmie, i w Senacie tak, żeby zdążyć z terminem. By nikt nie miał żadnych złych pomysłów, że można by było na tej podstawie rozwiązywać Sejm. Zdążymy z budżetem. Do 30 stycznia trafi do prezydenta – powiedział Szymon Hołownia.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button