POZOSTAŁE

Wystawa „WHY?” poświęcona ukraińskim zwierzętom – ofiarom cierpienia w wyniku wojny

Historie ukraińskich zwierząt ukryte w obrazach

„WHY?” – to tytuł wystawy, którą można oglądać w Pałacu Kultury i Nauki. Ekspozycja przedstawia poruszające historie zwierząt, które ucierpiały w wyniku wojny toczącej się w Ukrainie.

4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. I to właśnie zwierzęta są bohaterami wystawy, którą można oglądać w Pałacu Kultury i Nauki (wejście od ul. Marszałkowskiej) w Warszawie. Na tle wycinków gazet z różnych krajów namalowane zostały różne zwierzęta – ofiary cierpienia spowodowanego wojną w Ukrainie. Kody QR umieszczone na kolorowych ramach obrazów przekierowują na stronę z poruszającymi historiami bohaterów wystawy. Autorem prac jest ukraiński artysta Igor Pavlyuk, brat dyrektora Rivne ZOO.

Wystawa „WHY?” w PKiN (fot. UMW)

Nieopisane okrucieństwa w Ukrainie dotknęły wszystkich. Rosyjscy agresorzy zamienili życie milionów Ukraińców i niezliczonych zwierząt – zarówno domowych, jaki i dzikich – w katastrofę. Zwierzęta giną pod ostrzałem w ogrodach zoologicznych, w zbombardowanych farmach lub zostają spalone żywcem w swoich stajniach. To wiemy od naocznych świadków. A kto wie, ile z nich umiera z głodu i pragnienia, gdy są pozostawione same sobie w lasach i na obrzeżach miast? Albo ile staje się pożywieniem dla dzikich ludzi w wojskowych rosyjskich mundurach? – mówi Igor Pavlyuk.

Wystawa „WHY?” w PKiN (fot. UMW)

Ekspozycja będzie dostępna do 4 listopada, a następnie ruszy w dalszą podróż, m.in. do Czech, Słowacji, Niemiec oraz Austrii. Można oglądać ją codziennie, w holu głównym i holu windowym, w godzinach 7:00-20:00. Wstęp jest bezpłatny.

Wystawa „WHY?” w PKiN (fot. UMW)

Pomoc dla ukraińskich zwierząt nadal potrzebna

Warszawskie ZOO i Fundacja PANDA stale wspierają ukraińskie ogrody zoologiczne od wybuchu wojny w Ukrainie.

– Do tej pory wysłaliśmy do Ukrainy 6 wielkogabarytowych transportów z darami od polskich i europejskich ogrodów zoologicznych. Łączna wartość przekazanej pomocy wyniosła około 290 tys. zł oraz niemal 118 tys. euro. Tiry z darami docierały do Rivne ZOO, a stamtąd były dystrybuowane do innych zoo w Ukrainie. W transportach znalazły się także produkty zakupione dzięki funduszom ze zbiórki prowadzonej przez Fundację PANDA Warszawskiego ZOO – mówi dyrektor Warszawskiego ZOO dr Andrzej G. Kruszewicz.

Wystawa „WHY?” w PKiN (fot. UMW)

Warszawskie ZOO z Fundacją PANDA zebrało poprzez zbiórkę internetową prawie 190 tys. zł na ratowanie zwierząt w Ukrainie, jednak pomoc jest cały czas potrzebna.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button