CIEKAWOSTKI

NASA. Misja DART. Ludzkość po raz pierwszy zmieniła ruch obiektu niebieskiego

Ludzkość zmieniła ruch asteroidy Dimorphos w kosmosie

Analiza danych uzyskanych w ciągu ostatnich dwóch tygodni przez zespół badawczy NASA Double Asteroid Redirection Test (DART) pokazuje, że kinetyczne uderzenie statku kosmicznego z jego docelową asteroidą, Dimorphos, z powodzeniem zmieniło orbitę asteroidy.

Oznacza to, że ludzkość po raz pierwszy celowo zmieniła ruch obiektu niebieskiego i pierwsza pełnoskalowa demonstracja technologii odchylania asteroidy.

„Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za ochronę naszej rodzinnej planety. W końcu to jedyna, jaką mamy” – powiedział administrator NASA Bill Nelson. „Ta misja pokazuje, że NASA stara się być gotowa na wszystko, co rzuci nam wszechświat. NASA udowodniła, że ​​jesteśmy poważni jako obrońcy planety. To przełomowy moment dla obrony planetarnej i całej ludzkości, demonstrując zaangażowanie wyjątkowego zespołu NASA i partnerów z całego świata”.

Przed uderzeniem DART, Dimorphos potrzebował 11 godzin i 55 minut na okrążenie swojej większej macierzystej asteroidy, Didymos. Od czasu celowego zderzenia DART z Dimorphos 26 września astronomowie używają teleskopów na Ziemi, aby zmierzyć jak bardzo zmienił się ten czas. Teraz zespół badawczy potwierdził, że uderzenie sondy zmieniło orbitę Dimorphosa wokół Didymos o 32 minuty, skracając orbitę z 11 godzin i 55 minut do 11 godzin i 23 minut. Ten pomiar ma margines niepewności wynoszący około plus minus 2 minuty.

NASA określiła minimalną udaną zmianę okresu orbitalnego Dimorphos jako zmianę o 73 sekundy lub więcej. Te wczesne dane pokazują, że DART przekroczył ten minimalny test porównawczy ponad 25-krotnie.

Szczątki wyrzucone z powierzchni Dimorphos 285 godzin po uderzeniu w asteroidę przez sondę DART (fot. NASA/ESA/STScI/Hubble)

„Ten wynik to jeden ważny krok w kierunku zrozumienia pełnego wpływu DART na docelową asteroidę” – powiedziała Lori Glaze, dyrektor NASA Planetary Science Division w siedzibie NASA w Waszyngtonie. „W miarę pojawiania się nowych danych każdego dnia astronomowie będą mogli lepiej ocenić, czy i jak misja taka jak DART może zostać wykorzystana w przyszłości do ochrony Ziemi przed zderzeniem z asteroidą, jeśli kiedykolwiek odkryjemy, że taka misja zmierza w naszą stronę.”

ZOBACZ WIĘCEJ: „Science fiction stało się faktem naukowym!” Test obrony planetarnej. Sonda NASA uderzyła w planetoidę Dimorphos

Zespół badawczy wciąż pozyskuje dane z obserwatoriów naziemnych na całym świecie, a także z urządzeń radarowych w radarze planetarnym Goldstone NASA Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii oraz w obserwatorium Green Bank National Science Foundation w Zachodniej Wirginii. Aktualizują pomiar okresu częstymi obserwacjami, aby poprawić jego precyzję.

Skupieni są teraz na mierzeniu wydajności transferu pędu z kolizji DART z celem, z około 14 000 mil (22 530 km) na godzinę. Obejmuje to dalszą analizę „wyrzutu” – wielu ton skał asteroidowych przemieszczonych i wyrzuconych w kosmos w wyniku uderzenia.

Aby skutecznie zrozumieć efekt odrzutu z wyrzutu, potrzebne są więcej informacji na temat właściwości fizycznych asteroidy, takich jak charakterystyka jej powierzchni oraz jej mocna lub słaba siła. Kwestie te są nadal badane.

„DART dostarczył nam fascynujących danych dotyczących zarówno właściwości asteroid, jak i skuteczności impaktora kinetycznego jako technologii obrony planetarnej” – powiedziała Nancy Chabot, kierownik ds. koordynacji DART z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) w Laurel w stanie Maryland. „Zespół DART kontynuuje prace nad tym bogatym zbiorem danych, aby w pełni zrozumieć pierwszy test obrony planetarnej dotyczący odchylania się asteroidy”.

Na potrzeby tej analizy astronomowie będą nadal badać obrazy Dimorphos z podejścia terminalnego DART oraz z Light Italian CubeSat for Imaging of Asteroids (LICIACube), dostarczone przez Włoską Agencję Kosmiczną, w celu przybliżenia masy i kształtu asteroidy. Za mniej więcej cztery lata w ramach projektu Hera Europejskiej Agencji Kosmicznej planowane jest również przeprowadzenie szczegółowych badań zarówno Dimorphos, jak i Didymos, ze szczególnym uwzględnieniem krateru pozostawionego po kolizji DART i dokładnych pomiarów masy Dimorphos.

Johns Hopkins APL zbudował i obsługiwał statek kosmiczny DART oraz zarządza misją DART dla Biura Koordynacji Obrony Planetarnej NASA jako projekt Biura Programu Misji Planetarnych agencji. Obiekty teleskopowe przyczyniające się do obserwacji wykorzystanych przez zespół DART do ustalenia tego wyniku to: Goldstone, Obserwatorium Green Bank, Teleskop Swope w Obserwatorium Las Campanas w Chile, Teleskop Duński w Obserwatorium La Silla w Chile oraz Obserwatorium Las Cumbres globalne obiekty sieci teleskopów w Chile i RPA.

Ani Dimorphos, ani Didymos nie stanowią żadnego zagrożenia dla Ziemi przed ani po kontrolowanej kolizji DART z Dimorphos.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button