WARSZAWA

Wydobyto zabytkową kotwicę z Wisły. Pochodzi z czasów potopu szwedzkiego?

Warszawa

Wspólny wodny patrol straży miejskiej i policji odnalazł oraz wydobył z Wisły zabytkową kotwicę mogącą pochodzić z czasów potopu szwedzkiego.

Zabytek zabezpieczyli policjanci z Komisariatu Rzecznego.

Wspólny patrol rzeczny kontrolował Wisłę w rejonie Kanału Żerańskiego, gdy funkcjonariusze otrzymali zlecenie, by udać się w rejon praskiego brzegu rzeki. W wodzie miała się znajdować jakaś zabytkowa żelazna konstrukcja.

– O znajdującym się w wodzie żelaznym elemencie poinformował wędkarz, który w tym rejonie łowił ryby. Założyliśmy wodery i rozpoczęliśmy poszukiwania. Po ponad godzinie brodzenia w wodzie odnaleźliśmy leżącą na głębokości około pół metra kotwicę – powiedział st. str. Przemysław Sośnicki.

Kotwica wykonana jest z kutego żelaza i ma drewnianą poprzeczkę. Funkcjonariusze wciągnęli kotwicę na łódź, dobili do brzegu, a stamtąd do Komisariatu Rzecznego zabrał ją policyjny samochód.
Kotwica została znaleziona w rejonie, gdzie przed kilku laty odkryto wiele kamiennych elementów zrabowanych w Warszawie podczas szwedzkiego potopu. Niewykluczone, że znalezisko pochodzi z tego samego okresu, ale to wyjaśni już zespół archeologiczny, który przeprowadzi oględziny kotwicy.
(SM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button