POLSKA

Para Prezydencka w Krakowie. Koncert „Ojcze Święty – Dziękujemy!”

Para Prezydencka

Z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża Para Prezydencka wzięła udział w uroczystościach w Krakowie.

Para Prezydencka w Krakowie (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Jubileusz uczczono m.in. koncertem „Ojcze Święty – Dziękujemy!”. Odsłonięto także mozaikę na słynnym „oknie papieskim”.

Koncert „Ojcze Święty – Dziękujemy!” na Rynku Głównym w Krakowie (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

W dziękczynnym koncercie na Rynku Głównym w Krakowie wystąpili Natalia Niemen, Olga Szomańska, Zakopower, TGD i inni polscy artyści.

Mapping na frontonie Pałacu Arcybiskupów Krakowskich (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

Wcześniej Prezydent i Pierwsza Dama obejrzeli projekcję multimedialną upamiętniają wydarzenia z 1978 roku. Wyświetlony mapping prezentował fragmenty nagrań papieskich w nowoczesnej technologii multimedialnej. Następnie nastąpiło uroczyste odsłonięcie mozaiki na „oknie papieskim” przy Franciszkańskiej 3. Nowy wizerunek papieża został wykonany ze szkła weneckiego techniką mozaiki. Jego autorką jest Magdalena Czeska, artystka z Poznania.

Pod oknem przy ul. Franciszkańskiej 3 gromadziły się tłumy podczas papieskich pielgrzymek do Polski. Zwyczaj ten pojawił się w czasie pierwszej pielgrzymki w 1979 r. – Kiedy tu dawniej byłem w Krakowie, byłem całkiem porządnym człowiekiem. Nigdy nie wyłaziłem na okna. A teraz? Co się ze mną stało – żartował Jan Paweł II, gdy do późnych godzin nocnych stał wtedy w oknie, śpiewając i rozmawiając z młodzieżą. – W tym Rzymie nie tak łatwo być tym papieżem, ale w Krakowie to by się już całkiem nie dało. No, bo by człowiek wciąż musiał stać w oknie…

W dniu śmierci Jana Pawła II przed ul. Franciszkańską 3 zapłonęły tysiące zniczy; w rocznice związane z polskim papieżem wierni spotykają się tu na wspólnej modlitwie do dziś.

16 października 1978 r. metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża. Przyjął imię Jan Paweł II. „Najdostojniejsi kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej” – powiedział polski papież, gdy pojawił się na balkonie bazyliki Świętego Piotra tuż po wyborze na Stolicę Piotrową.
(KP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button