RÓŻNOŚCI

Wydano zgodę na odstrzał 20 żubrów w Puszczy Knyszyńskiej. Mięso, skóry i głowy na sprzedaż? Ekolodzy: skandal!

Żubr w Polsce gatunkiem objętym ścisłą ochroną. Lasy Państwowe: to gatunek hodowlany

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał zgodę na odstrzał 20 żubrów w Puszczy Knyszyńskiej.

Nadleśnictwa Krynki i Borki pod koniec 2019 roku złożyły wnioski o zgodę na odstrzał ponad 30 żubrów przez myśliwych oraz sprzedaż ich mięsa i trofeów. Zaś zgodę na zabicie 15 żubrów w stadzie bieszczadzkim, w celu ustalenia, czy zwierzęta są chore, wydał już Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

– To kolejny dowód na konieczność pilnych zmian w zasadach ochrony żubra w Polsce – komentują organizacje pozarządowe: Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Fundacja Greenmind i Greenpeace Polska.

Nadleśnictwa Borki i Krynki złożyły do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska wnioski o zgodę na odstrzał odpowiednio 12 i 20 żubrów, argumentując to chorobami i nadmierną agresywnością zwierząt. Co więcej nadleśnictwa przewidują, że odstrzały będą dokonywane przez myśliwych, a mięso, skóry i głowy zabitych żubrów mają być przeznaczone na sprzedaż.

Organizacje pozarządowe przypominają, że w kwietniu 2018 r. Generalny Dyrektor Lasów Państwowych zabronił komercyjnej sprzedaży polowań na żubry, a ewentualne odstrzały miały być wykonywane przez pracowników nadleśnictwa.

– To próba powrotu do najgorszych praktyk z nieodległej przeszłości, omijanie polskiego i międzynarodowego prawa, które zabrania polowań na zwierzęta gatunków chronionych i handlu częściami ich ciał. To ignorowanie głosu kilkudziesięciu tysięcy Polek i Polaków, którzy podpisując petycję Greenpeace opowiedzieli się przeciw polowaniom na żubry. Mamy dość kolejnych prób podejmowanych przez zwolenników zabijania żubrów dla zysku Lasów Państwowych. Strategia ochrony tego gatunku musi zostać pilnie zmieniona, w zgodzie z wiedzą naukową, a nie interesem kolekcjonerów trofeów! – mówi Małgorzata Górska z Greenpeace Polska.

– Zabicie osobnika gatunku chronionego, w tym przypadku żubra, może nastąpić tylko w wyjątkowych sytuacjach i jeśli nie ma możliwości zastosowania rozwiązania alternatywnego. W przeszłości wydawane były decyzje, które naszym zdaniem nie spełniały wymaganych prawem warunków. Dlatego, by dokładnie skontrolować argumentację nadleśnictw wraz z innymi organizacjami wystąpiliśmy o dopuszczenie do udziału w postępowaniach administracyjnych dotyczących tych decyzji – mówi Agata Szafraniuk z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

– To przykład tego, jak kuriozalne jest podejście do zarządzania populacją żubrów w Polsce. W celu ratowania zwierząt, zabija się te, które podejrzewa się, bez żadnych zewnętrznych objawów, o chorobę. Argumentując w ten sposób, można by odstrzelić wszystkie dziko żyjące zwierzęta chronione w naszym kraju. Żubry muszą wreszcie zacząć być chronione z użyciem wiedzy naukowej a nie strzelby – mówi Przemysław Chylarecki z Fundacji Greenmind.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button