POLITYKA

Wybory samorządowe 2018. Frekwencja, incydenty, kto wygrał. Zdanowska miażdży w Łodzi!

Wybory samorządowe 2018

Podsumowujemy wyniki sondażowe wyborów samorządowych.

Wyniki late poll wg TVN 24: PiS 33 proc., KO 26,7 proc., PSL 13,6%25, SLD 6,6 proc. Kukiz 5,9 proc., Bezpartyjni 5,8 proc., Wolność 1,5 proc., Razem 1,5 proc., RN 1,3 proc., Zieloni 1,1 proc.

Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w 9 sejmikach, zaś Koalicja Obywatelska w 7 województwach.

Państwowa Komisja Wyborcza podała najnowsze, wstępne wyniki frekwencji w wyborach. 21 października 52,15 procent wyborców stanęło przy urnach.
Będzie to najwyższa frekwencja w historii wyborów samorządowych!

 


Ostateczne wyniki mogą być podane między wtorkiem a czwartkiem.

PKW podała cząstkowe, nieoficjalne wyniki głosowania ustalone na godz. 11:30 na podstawie otrzymanych drogą elektroniczną informacji o wynikach głosowania z 90580 protokołów wyników głosowania w obwodzie zatwierdzonych przez terytorialne komisje wyborcze z ogólnej liczby oczekiwanych 117810 protokołów głosowania. 

Cząstkowe nieoficjalne wyniki głosowania w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

1) liczba osób uprawnionych do głosowania: 24793113;

2) liczba oddanych kart ważnych: 13401932;

3) frekwencja: 54,06%.

Na ogólną liczbę 2477 wybieranych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast ustalono wyniki wyborów w 1765 gminach i miastach.

Cząstkowe nieoficjalne wyniki głosowania w wyborach do rad gmin

 1) liczba osób uprawnionych do głosowania: 23851251;

2) liczba oddanych kart ważnych: 12944791;

3) frekwencja: 54,27%.

Na ogólną liczbę 2 477 gmin ustalono wyniki wyborów w 1745 radach gmin. Na ogólną liczbę 18 dzielnic m. st. Warszawy wyniki nie zostały ustalone w żadnej dzielnicy.

Cząstkowe nieoficjalne wyniki głosowania w wyborach do rad powiatów

1) liczba osób uprawnionych do głosowania wyniosła 13066582;

2) liczba oddanych kart ważnych: 7052978;

3) frekwencja: 53,97 %.

Na ogólną liczbę 314 powiatów ustalono wyniki wyborów w 17 radach powiatów.

Cząstkowe nieoficjalne wyniki głosowania w wyborach do sejmików województw

1) liczba osób uprawnionych do głosowania: 19806624;

2) liczba oddanych kart ważnych wyniosła 10613697; 3) frekwencja wyniosła 53,59 %.

Na ogólną liczbę 16 sejmików województw wyniki wyborów nie zostały ustalone.

INCYDENTY

Doszło do 17 poważniejszych incydentów podczas głosowania, np. dotyczyło korupcji wyborczej, niszczenie kart do głosowania, ulotek wyborczych. W miejscowości Jaworznia udzielono korzyść majątkową w postaci jednej butelki wódki za oddanie głosu.

 

Elektroniczne wnioski o wpis do rejestru wyborców – dlaczego część osób NIE MOGŁA ZAGŁOSOWAĆ?

W związku z informacjami o osobach, które składały elektroniczne wnioski o wpis do rejestru wyborców i nie mogły ostatecznie zagłosować, Ministerstwo Cyfryzacji informuje – powodem takiej sytuacji na pewno nie jest ani platforma ePUAP, ani źle działający elektroniczny wniosek. O powody należy zaś pytać organy poszczególnych gmin. Po złożeniu wniosku to one wydają bowiem decyzje o wpisie.

Marek Zagórski, minister Cyfryzacji:
– Absolutnie nie jest tak, że zawinił system ePUAP bądź niedziałająca usługa. ePUAP to system, który obsługuje dziennie nawet 40 tys. spraw. Działał prawidłowo.
Usługa nie mogła być zbudowana inaczej niż w oparciu o obowiązujące przepisy. Wniosek składa się do właściwego organu i musi on zawierać dane oraz dwa załączniku: skan dowodu oraz deklarację. Te załączniki były w naszym formularzu.
Nie ma katalogu zamkniętego dokumentów, na podstawie których gminy mogą weryfikować wnioski o dopisanie do rejestru. Nie wszystkie gminy w ogóle żądają jakichkolwiek dokumentów.
Zawiódł element organizacyjny w samych gminach, bo wnioski do gmin wpływały poprawnie. Niemniej z tej lekcji musimy wyciągnąć wnioski i zastanowić się jak to poprawić.
Możliwość dopisania się do rejestru online funkcjonuje od 2015 roku. Usługa musi być zgodna z obowiązującymi przepisami, a te nie zakładają dodawania załączników innych niż skan dowodu na etapie składania samego wniosku.
10 września uruchomiliśmy usługę dopisania do rejestru i do wczoraj nie mieliśmy żadnego sygnału ze strony gmin, że jest jakiś problem z tą usługą. Problem nie był ze składaniem wniosków, a z wydawaniem decyzji.

Osoby, które mieszkają w innej gminie niż ta, w której są zameldowane mogą uzyskać wpis do rejestru wyborców w miejscu swojego zamieszkania. Wniosek o taki wpis mogą złożyć osobiście, udając się do danego urzędu gminy, ale mogą to zrobić również drogą elektroniczną. Przed wyborami samorządowymi z możliwości takiej skorzystało ponad 46 tys. obywateli.

Warto jednak pamiętać, że złożenie wniosku elektronicznego nie oznacza automatycznie uzyskania wpisu do rejestru wyborców. Decyzję o wpisie podejmują bowiem organy danej gminy, a nie Ministerstwo Cyfryzacji i to one wydają w tej sprawie decyzję. Procedura przewiduje tu, że mają na to trzy dni.

MC: „Jest nam przykro i jesteśmy zaskoczeni informacjami o tym, że niektóre osoby, które składały wnioski elektronicznie nie mogły ostatecznie zagłosować. Ale o powody tego należy pytać dany urząd gminy. To nie Ministerstwo Cyfryzacji wydaje bowiem decyzje o wpisie, a właśnie organy gmin. Powodów takiej sytuacji może być wiele, jednak z pewnością żadnym z nich nie jest wadliwa e-usługa, czy też platforma ePUAP.”

Formularz elektronicznego wniosku spełnia wymagania stawiane przez Kodeks Wyborczy, a zakres danych w nim zawartych był konsultowany z Krajowym Biurem Wyborczym.

Prawo wyborcze jednoznacznie precyzuje, jakie dokumenty dołącza się do wniosku. Jest to skan dokumentu stwierdzającego tożsamość oraz deklaracja, w której wnioskodawca podaje swoje obywatelstwo oraz adres stałego zamieszkania. Elektroniczny wniosek takie informacje zawiera.

Należy przy tym zwrócić uwagę, że organ wydający decyzję o wpisie do rejestru wyborców ma na to 3 dni, a decyzję o ewentualnej odmowie powinien niezwłocznie doręczyć wnioskodawcy wraz uzasadnieniem. Informacja na ten temat znajduje się w opisie elektronicznego wniosku o wpis do rejestru wyborców.

Na ogólną liczbę 46 362 elektronicznych wniosków o wpis do rejestru wyborców, 3 157 nie uwzględniało trzydniowego terminu, jaki ma organ gminy na wydanie decyzji.

 

PREZYDENCI dużych miast (prawdopodobni zwycięzcy):

WARSZAWA

Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski – 54,1 proc.
Patryk Jaki z PiS – 30,9 proc.

 

ŁÓDŹ

Hanna Zdanowska – 70,1 proc.
Waldemar Buda – 24,2 proc.

 


POZNAŃ

Jacek Jaśkowiak popierany przez Koalicję Obywatelską PO i Nowoczesną – 56,6 proc.
Tadeusz Zysk (KW PiS) – 22,2 proc.

LUBLIN

Krzysztof Żuk popierany przez Koalicję Obywatelską – 59,7 proc.
Sylwester Tułajew (KW PiS) – 33,2 proc

KATOWICE

Marcin Krupa – bezpartyjny, popierany przez PiS – 51,1 proc.
Jarosław Makowski (KO) – 24,4 proc.

WROCŁAW

Jacek Sutryk – (KO) 50,1 proc.
Mirosława Stachowiak-Różecka – kandydatka Zjednoczonej Prawicy – 27,8 proc.

BIAŁYSTOK

Tadeusz Truskolaski – 51,6 proc.

RZESZÓW

Tadeusz Ferenc – 64 proc.
Wojciech Buczak, kandydat Zjednoczonej Prawicy – 29 proc.

ZIELONA GÓRA

Janusz Kubicki – 60 proc.
Piotr Barczak z PiS – 18 proc.

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Jacek Wójcicki – 65 proc.
Sebastiana Pieńkowskiego z PiS – 15 proc.

GDYNIA

Wojciech Szczurek – 68 proc.
Marcin Horała – 16 proc.

SOPOT

Jacek Karnowski – 60 proc.

SZCZECIN (II tura)

Piotr Krzystek – 47 proc
Sławomir Nitras i Bartłomiej Sochański

BYDGOSZCZ

Rafał Bruski z PO – 54 proc.
Tomasz Latos z Prawa i Sprawiedliwości – 30 proc.

GDAŃSK (II tura)

Paweł Adamowicz – 36,7 proc.
Kacper Płażyński ze Zjednoczonej Prawicy – 32,3 proc.
Jarosław Wałęsa (KO) – 25,3 proc.

 


KRAKÓW (II tura)

Jacek Majchrowski – 43,7 proc.
Małgorzaty Wassermann – 33,6 proc.

KIELCE (II tura)

Bogdan Wenta (KWW Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty) – 35,8 proc.
Wojciech Lubawski (KWW Porozumienie Samorządowe Wojciech Lubawski) – 29,6 proc.

OLSZTYN (II tura)

Piotr Grzymowicz i Czesław Małkowski – bezpartyjni

TORUŃ

Michał Zaleski

OPOLE

Arkadiusz Wiśniewki

GLIWICE

Nieprzerwanie od 1993 roku Gliwicami zarządza jeden i ten sam prezydent. Według cząstkowych danych z komisji wyborczych i sztabów Zygmunt Frankiewicz uzyskał około 70-procentowe poparcie. To już ósma kadencja obecnego prezydenta.
Przez 25 lat Frankiewicz tylko dwa razy musiał powalczyć o fotel prezydenta. W drugiej turze – w 2002 i 2010 roku. Natomiast w 2009 roku próbowano go odwołać w referendum, jak się okazało, ze względu na niską frekwencję referendum było nieważne.
Frankiewicz w przeszłości był członkiem Kongresu Liberalno-Demokratycznego, Unii Wolności, a także Platformy Obywatelskiej. W tegorocznych wyborach startował z własnego Komitetu – Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza, który zapewnił mu 70 proc. poparcie.
(własne, PKW, Mateusz Wieczorek)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button