POLITYKA

Wybory 2019. Byli prezydenci apelują do kandydatów opozycji

Wybory parlamentarne 2019

W liście otwartym do opozycji byli prezydenci RP wzywają ich do zaniechania startu w wyborach do Senatu.

Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski oraz Bronisław Komorowski apelują o to, by część kandydatów opozycji nie startowała w październikowych wyborach w imię realizacji „wyższego celu”.

List otwarty byłych prezydentów do kandydatów opozycji do Senatu

„Trzynastego października nie czekają nas normalne wybory, lecz takie, które zadecydują, czy Polska będzie demokratycznym państwem prawa, czy też będzie nadal staczała się w kierunku autorytarnej dyktatury. Demokratyczna większość w Senacie może okazać się kluczowa.

Zwracamy się zatem z apelem do przedstawicieli demokratycznej opozycji, kandydujących do Senatu spoza wspólnej listy trzech opozycyjnych ugrupowań.

Znamy i rozumiemy motywy, którymi się kierujecie. Szanujemy Wasze prawo do przedstawienia wyborcom Waszych poglądów, pomysłów i osobistej gotowości ich realizacji w organach
przedstawicielskich. I jednocześnie bardzo Was prosimy, byście w tych wyborach z tego prawa nie skorzystali. Co więcej, zwracamy się do Was, byście całą swą energię, zaangażowanie i autorytet oddali w służbę wyższego celu, jakim jest zwycięstwo opozycji.

Polacy w trudnych chwilach się jednoczą.

W 1980 roku dzięki jedności ogromnej części społeczeństwa „Solidarność” pokazała światu najpiękniejszą z możliwych twarz Polski.
W 1989 roku, również dzięki jedności opozycji, mimo że wszystkie instrumenty państwa były w ręku rządzących, wygraliśmy wybory i wybraliśmy wolność.
Dziś ta jedność jest potrzebna, jak nigdy od tamtej pory. I to jest powód, dla którego prosimy Was, byście wsparli tę opozycję w jej obecnym kształcie. Byście w tym roku, potrafili wznieść się ponad.

Wasze słuszne zamierzenia, możliwe do zrealizowania dopiero w warunkach pełnej demokracji.

Nie osłabiajcie tej jedności, jaką udało się z wielkim trudem wypracować.

Lech Wałęsa
Aleksander Kwaśniewski
Bronisław Komorowski

Krystyna Janda
Maja Komorowska
Juliusz Machulski
Radosław Markowski
Adam Daniel Rotfeld
Wojciech Sadurski
Łukasz Turski
Ludwika Wujec
Henryk Wujec
Adam Zagajewski”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button