POLSKA

Wstępne rozliczenie 29. Finału WOŚP

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Podczas 29. Finału WOŚP zebrano 210 813 830,10 zł.

W 2021 roku Orkiestra grała na rzecz zakupu najwyższej jakości sprzętu medycznego dla oddziałów laryngologicznych i otolaryngologicznych, skupiając też swoją uwagę na zakupie urządzeń medycznych dla diagnostyki głowy. Był to drugi Finał dedykowany laryngologii.

W ciągu 29 Finałów Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała ponad 1,5 miliarda złotych i przekazała polskim placówkom medycznym ponad 67 000 urządzeń medycznych. W ramach działań dążących do poprawy kondycji polskiej ochrony zdrowia, Fundacja zainicjowała, finansuje i wspiera prowadzenie 8 ogólnonarodowych programów medycznych. Jedną z flagowych inicjatyw Fundacji WOŚP jest Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu – w ramach tej pionierskiej inicjatywy, która wystartowała w 2002 roku, przebadano blisko 7 milionów dzieci, co oznacza, że sprawdziliśmy jakość słuchu u 97% noworodków w Polsce.

Fundacja publikuje wstępne rozliczenie ubiegłorocznej zbiórki, której celem było wyposażenie pediatrycznych oddziałów laryngologicznych, otolaryngologicznych i jednostek zajmujących się diagnostyką głowy, z którego wynika, że Fundacja zarezerwowała 113 694 413,06 złotych na kolejne zakupy.

„Po 13 latach od ostatniego “Finału z głową” postanowiliśmy powrócić do systemowego wsparcia laryngologii i otolaryngologii. W 2008 roku, w czasie 16. Finału WOŚP, Fundacja zbierała środki na zakup sprzętu dla dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi, zakończył się on wynikiem 14 milionów USD, dzięki którym do szpitali trafiły m.in. nasofiberoskopy, zestawy do endoskopowych operacji nosa i zatok oraz inhalatory ultradźwiękowe. Po 13 latach urządzenia, które wtedy kupiliśmy, po prostu się zużyły. W ostatnich latach dostajemy bardzo dużo próśb o nowoczesne urządzenia, które nie tylko skutecznie diagnozują i leczą, ale też robią to w sposób komfortowy dla małego pacjenta. Dodatkowo widzimy jak bardzo w dzisiejszym świecie, w którym wszyscy zmagamy się ze smogiem, ale także pandemią koronawirusa, potrzebna jest sprawna diagnostyka i leczenie dróg oddechowych” – mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Dyrektorka ds. Medycznych Fundacji WOŚP.

Fundacja WOŚP dokłada wszelkich starań, by rzetelnie rozliczać się z zebranych środków, dlatego przed 30. Finałem WOŚP, który odbędzie się 30 stycznia 2022 roku, publikuje wstępne rozliczenie środków zebranych podczas 29. edycji „Letniej zadymy w środku zimy”. Należy pamiętać, że cykl rozliczenia zakupów i kontraktów realizowanych przez Fundację to często półtora, a nawet dwa lata, co zostało dodatkowo spowolnione przez panującą pandemię koronawirusa. Pandemia łączy się z trudnościami związanymi z produkcją i dostawami sprzętu, a ten kupowany przez WOŚP jest sprowadzany z zagranicy i często kompletowany zgodnie z indywidualnym zamówieniem. Ponadto, Fundacja realizuje zakup najnowocześniejszych urządzeń na drodze Konkursów Ofert, które opierają się na konsultacjach członków Zarządu Fundacji, komisji ekspertów z przedstawicielami firm produkujących sprzęt medyczny. Z tego względu lwią częścią we wstępnym rozliczeniu 29. Finału WOŚP stanowią środki zarezerwowane na zakupy sprzętu medycznego dla dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Środki, które Fundacja planuje wydać na zakupy dla szpitali dziecięcych wynoszą 113 694 413,06 złotych.

Największą część wydanych środków stanowią pieniądze przeznaczone na zakup urządzeń dla laryngologii dziecięcej. Na zakup sprzętów do ratowania i diagnozowania słuchu u dzieci wydano 64 487 323,40 złotych. W ramach Konkursów Ofert kupiono, między innymi, urządzenia takie jak: systemy do endoskopii, zestawy do mikrochirurgicznych endoskopowych operacji ucha, diodowe lasery chirurgiczne, wiertarki laryngologiczne z nożami obrotowo-ssącymi.

Kolejnym punktem w rozliczeniu 29. Finału WOŚP są zakupy związane z prowadzeniem Programu Leczenia Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą, czyli wydatek rzędu 7 472 500,00 zł. Fundacja finansuje zakup pomp insulinowych oraz zakupy materiałów zużywalnych związanych z prowadzeniem programu. W ramach tej inicjatywy, która skierowana jest do kobiet z cukrzycą typu pierwszego, które planują zajście w ciąże lub spodziewają się dziecka, funkcjonuje 38 poradni, w których można nieodpłatnie wypożyczyć osobistą pompę insulinową. Urządzenia regulują poziom cukru we krwi, zapewniając bezpieczną, zdrową i spokojną ciążę.

Następnym punktem w rozliczeniu są najnowsze zakupy Fundacji WOŚP przeprowadzone w ramach 59. Konkursu Ofert. Fundacja dokonała zakupów przeznaczonych dla zespołów ratowników medycznych, którzy działają jako załogi karetek specjalistycznych, czyli ambulansów typu S. Fundacja przeznaczyła na te zakupy kwotę 5 569 370,28 złotych, a zakupione przez Fundację urządzenia trafią do 167 miast w całej Polsce.

Zakupy dodatkowe, które stanowią wydatek rzędu 2 217 640,00 złotych, są odpowiedzią Fundacji WOŚP na nagłe potrzeby polskiej ochrony zdrowia i często są podyktowane potrzebami zgłaszanymi przez szpitale bezpośrednio do Fundacji. Następnym punktem we wstępnym rozliczeniu 29. Finału WOŚP są zakupy dla oddziałów pediatrycznych. Fundacja przeznaczyła 2 079 240,00 złotych na zakupy najnowocześniejszych urządzeń medycznych dla oddziałów, gdzie leczone są dzieci.

Kolejnymi pozycjami na liście zakupów Fundacji WOŚP, z kosztami rzędu 1 500 059,52 zł, 1 295 377,00 zł, 1 271 065,00 zł, 14 096,00 zł są wydatki związane z prowadzeniem całorocznych programów medycznych i innych inicjatyw Fundacji, takich jak przeprowadzenie szkoleń pierwszej pomocy dla dorosłych i dzieci.
Fundacja WOŚP jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa, jeżeli chodzi o zakupy sprzętu medycznego dla ratowania słuchu u dzieci i diagnostykę głowy. Zarezerwowana kwota pozwoli Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zakupić sprzęt medyczny z najwyższej półki.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button