MOTOSPORT

WRC. Rajd Akropolu 2023. Kajetanowicz awansował i prowadzi wśród załóg niefabrycznych

Rajdowe Mistrzostwa Świata

Reprezentanci Polski w bardzo dobrym stylu rozpoczęli piątkowy etap Rajdu Akropolu.

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak wykręcili dwa dobre rezultaty, które pozwoliły im awansować do czołowej trójki kategorii WRC2 i objąć prowadzenie w WRC2 Challenger dla załóg niefabrycznych!

Pierwszą pętlę stanowiły dwa odcinki specjalne. Najpierw załogi pokonały próbę Loutraki 1 (skróconą do 10,37 km), a następnie Pissia (16,43 km). Kajetanowicz i Szczepaniak uzyskali na nich odpowiednio szósty i trzeci czas w kategorii WRC2. Dotychczasowi liderzy, Mikkelsen i Eriksen, na obu próbach przebijali opony i wypadli z czołowej dziesiątki. Prowadzenie objęli Francuzi, Fourmaux i Coria, do których Polacy tracą 12,8 sekundy.

– Bardzo dobre rozpoczęcie rajdu dla nas. Po trzech odcinkach specjalnych jesteśmy najszybszą załogą wśród niefabrycznych zespołów. Może nawet jedziemy czasami trochę za szybko, bo ten rajd jest bardzo zaskakujący. Trasa mocno zmieniła się od zapoznania. Przez ostatnie dni sporo wody przepłynęło odcinkami specjalnymi i jest mnóstwo kamieni, są wypłukane duże koryta na drodze. Nie jest to ta sama trasa, którą mam zapisaną w notatkach i którą zapamiętałem. Trzeba szybko zmieniać plany, nawet w trakcie zakrętu. Muszę mieć szerzej otwarte oczy niż zazwyczaj. Póki co jesteśmy zadowoleni, cieszę się jazdą, choć jest bardzo wymagająca dla samochodu, nie tylko dla nas. Przed nami kolejne odcinki. Zamierzamy jechać szybko, bo tak trzeba jechać, żeby walczyć z najlepszymi na świecie – podsumował Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny Rajdowy Mistrz Europy.

Druga pętla składać będzie się z trzech odcinków specjalnych: drugiego przejazdu OS Loutraki (10,37 km), po którym zawodnicy rywalizować będą na próbach Livadia (21,03 km) oraz Elatia (28,32 km). Na wieczór zaplanowano pierwszy serwis.

Rajd Akropolu 2023, nieoficjalna klasyfikacja WRC2 po OS 3:

1. Forumaux/Coria (Francja, Ford Fiesta Rally2) 19:34,5 s
2. Rossel/Dunand (Francja, Citroën C3 Rally2) +8,6 s
3. Kajetanowicz/Szczepaniak (Polska, Škoda Fabia RS Rally2) +12,8 s
4. Greensmith/Andersson (Wielka Brytania/Szwecja, Škoda Fabia RS Rally2) +14,4 s
5. Pajari/Mälkönen (Finlandia, Škoda Fabia RS Rally2) +16,3 s
6. Bulacia/Vallejo (Boliwia/Hiszpania, Škoda Fabia RS Rally2) +18,4 s
7. Tsouloftas/Ellia (Grecja/Cypr, Volkswagen Polo GTI R5) +21,1 s
8. Virves/Drew (Estonia/Wielka Brytania, Ford Fiesta Rally2) +23,7 s
9. Joona/Shemeikka (Finlandia, Škoda Fabia RS Rally2) +32,1 s
10. Gill/Barral (Indie/Francja, Škoda Fabia Rally2 evo) +40,1 s

Rajd Akropolu 2023. Kajetan Kajetanowicz (fot. kajto.pl)

Rajd Akropolu 2023: Kajetanowicz i Szczepaniak w czołówce po OS1 – 7 września

Dobry początek Rajdu Grecji w wykonaniu Kajetana Kajetanowicza i Macieja Szczepaniaka. Duet ten zajął czwarte miejsce w kategorii WRC2 na próbie wytyczonej w bezpośrednim sąsiedztwie Akropolu. Asfaltowy i krótki, niespełna półtorakilometrowy sprawdzian był przedsmakiem tego, co czeka nas podczas najbliższych trzech dni. Przez spore opady deszczu, które w ostatnich dniach nawiedziły Grecję, szykuje się niezwykle trudna przeprawa!

Ostatnie dni w Grecji są dramatyczne. Duże opady deszczu spowodowały lokalne podtopienia i utrudniły rozegranie dziesiątej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata. Organizatorzy zmuszeni zostali do odwołania odcinka testowego oraz skrócenia odcinka specjalnego numer 14 i 15. Trasa w wielu miejscach jest zalana wodą, a załogi spodziewają się błota i bardzo śliskiej nawierzchni.

Pierwszym odcinkiem specjalnym była próba EKO Super Special Stage o długości 1,48 kilometra. Od zwycięstwa rozpoczęli Mikkelsen i Eriksen, pokonując o 1,1 sekundy Kajetanowicza i Szczepaniaka (czwarty czas). Polacy uzyskali drugi rezultat w WRC2 Challenger, ulegając o jedynie cztery dziesiąte sekundy Bulacii i Vallejo.

– Rozpoczęliśmy rywalizację od pierwszego miejskiego odcinka specjalnego w Atenach. To było widowisko dla tłumu kibiców. Jestem przekonany, że pojawią się oni również na tych prawdziwych odcinkach w lasach. Dziś jechałem na zupełnie nowych dla mnie dyferencjałach i trudno było mi się odnaleźć. To cały czas jest nowy dla mnie samochód, pomimo tego wynik jest całkiem przyzwoity. Myślimy o jutrzejszych próbach. To będzie bardzo wymagający rajd, wiemy to po zapoznaniu z trasą. Będzie duża loteria, ale jesteśmy gotowi do walki – mówił Kajetan Kajetanowicz.

Po skróceniu tegoroczny Rajd Grecji liczy 286 kilometrów szutrowych odcinków specjalnych. Piątkowy etap składa się z pięciu prób: OS 2/4 Loutraki (18,10 km), OS 3 Pissia (16,43 km), OS 5 Livadia (21,03 km) oraz OS 6 Elatia (28,32 km). Dzień pozbawiony jest przerwy serwisowej pomiędzy oesami, ta zaplanowana została na wieczór.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button