ŚWIAT

Wołodymyr Zełenski: To historyczna wizyta w krajach Europy Północnej. Ukraina dostanie 61 myśliwców F-16

Wojna na Ukrainie

„Kończymy historyczną wizytę w krajach Europy Północnej, mamy bardzo potrzebne porozumienia” – przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

„Kończę wizytę w krajach Europy Północnej. Szwecja, Holandia, Dania. Bez przesady, ale była to historyczna wizyta dla Ukrainy.

Umowy ze Szwecją, zwłaszcza obronne, są bardzo potrzebne.

Na Ukrainie będziemy produkować CV90 – potężne pojazdy bojowe. Nasi żołnierze są bardzo zadowoleni z tych maszyn.

Panie Kristersson, cały rząd szwedzki, cały naród szwedzki. Dziękuję!

Holandia – jak zwykle produktywna. I tym razem szczególnie mocno. Możemy pozyskać dla Ukrainy 42 samoloty F-16.

Dziękuję Marku, panie premierze, całemu zespołowi, dziękuję mieszkańcom Holandii!

Dania – 19 kolejnych F-16 oraz rozszerzamy szkolenie.

Dziękuję, Dani! Droga Mette, panie premierze, cały zespół rządowy. Folketing! Dziękuję bardzo!

Wystąpienie w duńskim parlamencie było dla mnie zaszczytem.

Naszym wspólnym priorytetem jest priorytet wszystkich Europejczyków, aby wszyscy ludzie na wszystkich kontynentach mogli w równym stopniu cieszyć się bezpiecznym życiem. Im większa stabilność na świecie, tym większa stabilność w naszym europejskim domu.

Wszystkie trzy kraje rozmawiały o nowych pakietach wsparcia obronnego dla żołnierzy. O interakcji politycznej. O Formule Pokoju – Chcę szczególnie podziękować Szwecji, Holandii i Danii za wsparcie Formuły Pokoju. Pokój jest zawsze wynikiem wspólnych wysiłków. Zawsze jest bezpieczeństwo we wszystkich sferach życia. I będzie: dla Ukrainy, dla świata. Rosja nie będzie w stanie złamać globalnego bezpieczeństwa.

Szczególnie chcę podziękować Stanom Zjednoczonym Ameryki za wspieranie naszej wolności i naszej koalicji lotniczej.

F-16 to samolot wyprodukowany przez Stany Zjednoczone. To bardzo ważne, że prezydent Biden, jego zespół… A zwłaszcza wysiłki jego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Sullivana… Obie partie Kongresu USA, miliony i miliony Amerykanów wspierają nas w walce o wolność, o nasi ludzie. Dziękuję, Ameryko!

Praca polityków to jedność. Więcej jedności. Więcej mocy. Kiedy jedność staje się silniejsza, nawet rzeczy, które wcześniej wydawały się komuś fantastyczne, stają się osiągalne.

F-16 będą na Ukrainie. Nie zatrzymujemy się. Dodajmy więcej sił naszemu państwu.”

Prezydent i Pierwsza Dama Ukrainy spotkali się z duńską królową Małgorzatą II

W Kopenhadze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i pierwsza dama Olena Zełenski spotkali się na audiencji z duńską królową Małgorzatą II, a także członkami rodziny królewskiej – księciem Fryderykiem i księżną Marią.

Głowa państwa ukraińskiego wysoko oceniła osobiste wsparcie rodziny królewskiej dla działań humanitarnych duńskich i międzynarodowych organizacji działających na Ukrainie.

„Deklaracje i działania duńskiej rodziny królewskiej wspierające Ukrainę i naród ukraiński wiele dla nas znaczą” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Prezydent podziękował Duńczykom, rządowi i parlamentowi za potężną pomoc humanitarną, finansową i wojskową dla jego kraju. W szczególności zwrócił uwagę na działania Funduszu Wsparcia Ukrainy, mające na celu przywrócenie ukraińskich szkół, szpitali, schronów, dostaw wody, ciepła i energii itp.

Głowa państwa zaprosiła następcę tronu księcia Frederika i księżną Mary do wsparcia projektów inwestycyjnych i humanitarnych realizowanych wspólnie przez Ukrainę i Danię.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button