POLSKA

Wojsko Polskie. Powołano Akademię Himars i Brygady Rakiet

Obronność

27 lipca Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podpisał decyzję o utworzeniu Akademii HIMARS i 1. Brygady Rakiet.

Szef MON obserwował także ćwiczenia rakietowe z wykorzystaniem wyrzutni HIMARS.

„Dziś widzieliśmy w akcji Himarsy, których zasięg wynosi do 300 km. (…) Wojsko Polskie ma możliwości dokonania ostrzału na dalekich dystansach. (…) Naszym zadaniem, zadaniem władz polskich jest wyposażenie Wojska Polskiego w broń skuteczną, broń sprawdzoną, broń która odstrasza agresora, która spowoduje, że Rosja nie odważy się napaść na Polskę. I właśnie taka broń jest na wyposażeniu Wojska Polskiego. Dziś mogliśmy zobaczyć, że w ręku polskich żołnierzy, przeszkolonych zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Polsce, stanowi świetną broń odstraszającą agresora” – powiedział minister Mariusz Błaszczak na poligonie w Toruniu.

– Od dziś mamy Brygadę Wojsk Rakietowych, która jest w dwóch lokalizacjach – tu w Toruniu oraz w Orzyszu.(…) Żeby szkolić kolejnych artylerzystów powołaliśmy dziś Akademię Himars – na wzór Akademii Abrams. (…) Jestem też spokojny, że razem z naszymi partnerami amerykańskimi wyszkolimy kolejne załogi Himarsów tak żeby zarówno te które już są w naszym kraju – te Himarsy – jak i te które trafią na wyposażenie Wojska Polskiego były obsługiwane przez żołnierzy wyszkolonych na najwyższym poziomie – zaznaczył minister M. Błaszczak.

Akademia HIMARS będzie służyła wszystkiemu, co związane jest z logistyką, z serwisem HIMARS-ów. Akademia przysłuży się również uzyskaniu narodowych kompetencji w zakresie szkolenia specjalistów i kadry dowódczej.

– Akademia Himars będzie służyć także do współpracy z naszymi sojusznikami z państw bałtyckich, gdyż zarówno Estonia, Łotwa jak i Litwa zamówiły również wyrzutnie Himars w Stanach Zjednoczonych. Jesteśmy otwarci jeśli chodzi o szkolenie, jeśli chodzi o kursy doszkalające, które będą przeprowadzane tu właśnie na poligonie w Toruniu – dodał minister.

Minister Mariusz Błaszczak zwrócił dodatkowo uwagę na ciągły proces wzmacniania potencjału obronnego, a także podziękował żołnierzom Wojska Polskiego za ich niestrudzoną służbę.

– -Możemy być dumni, że Wojsko Polskie rozrasta się, że jest coraz silniejsze, bo to jest gwarancja bezpieczeństwa naszej ojczyzny. A podzielimy się tą dumą 15 sierpnia w dniu Wojska Polskiego. Serdecznie zapraszam na defiladę do Warszawy. W 2018 roku 250 tysięcy osób oglądało defiladę 15 sierpnia. Spróbujmy żeby w tym roku liczba obserwatorów była jeszcze większa.(…) Jesteśmy dumni z naszych żołnierzy. Dziękujemy żołnierzom Wojska Polskiego za ich codzienną służbę. Stoimy „murem za polskim mundurem” – podkreślił szef MON, zapraszając jednocześnie na defiladę Wojska Polskiego 15 sierpnia.

Kolejne moduły ogniowe budowane będą w oparciu o kluczowe elementy pozyskiwane z USA i integrowane z polskimi podwoziami i systemami teleinformatycznymi.

– Nabycie przez Polskę systemu Himars stanowi kolejny kamień milowy na drodze modernizacji polskiej obronności i zaangażowania w podniesienie zbiorowego bezpieczeństwa NATO. Wraz z utworzeniem Akademii Himars Polska wzmacnia swój potencjał odstraszania i interoperacyjności ze Stanami Zjednoczonymi i naszymi sojusznikami. Takie inwestycje wraz z amerykańską obecnością wojskową w Polsce to jasny sygnał, że wschodnia ścianka NATO jest bezpieczna.(…) Dzisiaj mogę powiedzieć: Polska jest bezpieczna i zabezpieczona. Jesteśmy dumni, że jesteśmy partnerem i przyjacielem Polski – mówił z kolei Daniel Lawton, zastępca ambasadora USA w Polsce.

Zgodnie z zamówieniem MON z początku 2019 r., wyrzutnie HIMARS trafią na uzbrojenie 16. Dywizji Zmechanizowanej, a 2 do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

Dla optymalnego wykorzystania potencjału tego nowoczesnego uzbrojenia podjęto decyzję o sformowaniu, na wzór wcześniejszej Akademii Abrams, Akademii HIMARS w ramach Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, oraz 1. Brygady Rakiet, która będzie ulokowana w Toruniu i Orzyszu. Akademia HIMARS będzie służyła wszystkiemu, co związane jest z logistyką, z serwisem HIMARS-ów. Akademia przysłuży się również uzyskaniu narodowych kompetencji w zakresie szkolenia specjalistów i kadry dowódczej.

Kolejne moduły ogniowe budowane będą w oparciu o kluczowe elementy pozyskiwane z USA i integrowane z polskimi podwoziami i systemami teleinformatycznymi.

W skład 16. Dywizji Zmechanizowanej wchodzi osiem jednostek wojskowych: 9. Brygada Kawalerii Pancernej, 15. Brygada Zmechanizowana, 20. Brygada Zmechanizowana, 1. Brygada Artylerii, 15. Pułk Przeciwlotniczy, 16. Pułk Logistyczny , 16 Pułk Saperów raz 9. Batalion Dowodzenia. Od grudnia 2019 r. dowództwo 16. Dywizji Zmechanizowanej znajduje się w Olsztynie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button