POLSKA

Rodzicu! Pamiętaj, pilnuj swojego dziecka! Policja apeluje

Wakacje

Lato w pełni, a z nim urlopowe wyjazdy, odpoczynek i przyjemne chwile.

Dla rodziców i opiekunów, którzy mają małe dzieci, powinien być to także okres wzmożonej uwagi. Życie pokazuje niestety, że często w tym czasie dochodzi do zaginięć dzieci.

Przypadki zagubienia się małoletnich są różne od oddalenia się w nieznane wcześniej miejsce do zagubienia w dużych placówkach handlowych. Większość ze zgłoszonych przypadków kończy się szczęśliwie, jednak aby uniknąć tych tragicznych sytuacji starajmy się z największą starannością opiekować się swoimi pociechami.
Zgubienie dziecka w tłumie to trauma dla rodzica, ale przede wszystkim dla dziecka. A takie sytuacje niestety zdarzają się nie tylko w czasie urlopu, lecz również, gdy spacerujemy w tłumie turystów, zwiedzamy nieznane miejsca, ale także w centrum handlowym, na lotnisku, dworcu kolejowym, w kinie czy na plaży. O taką sytuację również jest bardzo łatwo szczególnie na imprezach masowych, w parku rozrywki, a nawet na zatłoczonej ulicy.

Co robić i jak zachować się? Co powinno wiedzieć nasze dziecko?

Oto kilka rad:

  1. W miarę możliwości w opiekę nad dzieckiem zaangażujmy kogoś jeszcze, np. podczas plażowania, kiedy rodzic nie jest w stanie cały czas trzymać dziecka za rękę.
  2. Małe dziecko nie może być nawet na chwilę, pozostawione bez opieki,
  3. Nauczmy dziecko, żeby umiało powiedzieć, jak się nazywa i gdzie mieszka, warto aby znało również numer telefonu przynajmniej jednego z rodziców.
  4. Pamiętajmy, aby profilaktycznie ustalić z dzieckiem miejsce, w którym spotkamy się w razie zagubienia.
  5. Gdy wybieracie się w wyjątkowo zatłoczone miejsce, postaw na wyrazisty ubiór: odblaskowa koszulka, kolorowa czapka lub kokarda, którą widać z daleka.
  6. W tłumie warto założyć na rączkę dziecka opaskę z numerem telefonu.
  7. Uczulmy dziecko, aby w przypadku, kiedy straci bliskich z zasięgu wzroku, poprosiło o pomoc ratownika czy policjanta.
  8. Nauczmy dziecko, aby nie było ufne wobec obcych i żeby nie przyjmowało poczęstunku i prezentów od nieznajomych.
  9. Jeżeli dojdzie do zagubienia dziecka, jak najszybciej poinformujmy policję. Podczas składania zawiadomienia warto mieć przy sobie zdjęcie dziecka. Przypomnijmy też sobie, jak było ubrane i czy ma jakieś znaki szczególne.

Policjanci apelują do rodziców o szczególną ostrożność i pilnowanie dzieci, zwłaszcza w trakcie letnich wyjazdów nad wodę, czy w inne zatłoczone miejsca. Chwila nieuwagi wystarczy aby maluch odszedł na taką odległość, że nie będziemy w stanie znaleźć go w tłumie. Pamiętaj nikt i nic nie zastąpi czujności oraz zdrowego rozsądku rodzica czy opiekuna.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button