RÓŻNOŚCI

Wojna na Ukrainie. 53 obiekty UNESCO zniszczone przez barbarzyńskich Rosjan

Inwazja Rosji na Ukrainę

Co najmniej 53 zabytki, budynki religijne i muzea ucierpiały podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

To tylko lista uszkodzonych miejsc na północy i na wschodzie kraju. Nie wiemy co z resztą Ukrainy.

Miejsca, które według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) zostały uszkodzone, obejmują kilkanaście we wschodnim regionie Charkowa, który znalazł się pod intensywnym rosyjskim ostrzałem, od kościołów po bardziej nowoczesne obiekty dziedzictwa kulturowego.

Pięć z nich znajduje się w stolicy, Kijowie, a kolejne pięć w regionie Czernihowa na północy Ukrainy, gdzie znajduje się skupisko zabytków pochodzących z IX-XIII wieku.

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się katedra św. Sofii Mądrości Bożej w Kijowie.

Aby zapobiec dalszemu niszczeniu, UNESCO i rząd Ukrainy opracowały system biało-niebieskich znaczników do oznaczania takich obiektów.

UNESCO poinformowało, że potwierdzono uszkodzenia 29 miejsc kultu religijnego, 16 zabytkowych budynków, czterech muzeów i czterech pomników. Wykaz nie zawiera informacji z oblężonego Mariupola czy zdobytego przez Rosję Chersonia.

Dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay przypomniała ministrowi spraw zagranicznych Rosji Siergiejowi Ławrowowi o zobowiązaniach Rosji do ochrony dziedzictwa kulturowego podczas konfliktu na mocy konwencji międzynarodowej.

„Każde naruszenie tych norm spowoduje, że sprawcy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności międzynarodowej” – powiedziała dyrektor.

Od początku wojny odnotowano 135 przypadków popełniania przez wojska rosyjskie przestępstw przeciwko dziedzictwu kulturowemu Ukrainy.

Zbrodnie te obejmowały m.in. zbombardowanie teatru w Mariupolu, południowym mieście portowym obleganym przez Moskwę przez prawie miesiąc oraz zniszczenie pomnika Holokaustu w Charkowie na wschodzie Ukrainy.

Apel UNESCO i partnerów w sprawie ryzyka nielegalnego handlu ukraińskimi dobrami kultury

W czasie konfliktu zbrojnego należy wzmocnić środki ochrony dziedzictwa kulturowego, zwłaszcza w ramach Konwencji UNESCO z 1970 roku przeciwko nielegalnemu handlowi dobrami kulturowymi. UNESCO, UNIDROIT, UNODC, INTERPOL, WCO i CINOA wzywają profesjonalistów i społeczeństwo zaangażowane w handel dobrami kultury do powstrzymania się od nabywania lub brania udziału w imporcie, eksporcie lub przeniesieniu własności dóbr kultury. Wtedy gdy mają uzasadnione powody, by sądzić że przedmioty zostały skradzione, potajemnie wydobyte lub nielegalnie wywiezione z Ukrainy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button