POLITYKA

Wniosek o odwołanie Ryszarda Terleckiego z funkcji wicemarszałka Sejmu

Marszałek Terlecki do dymisji - wspólny wniosek Lewicy i Polski 2050

Klub Lewicy oraz koło Polska 2050 złożyły wspólny wniosek o odwołanie Ryszarda Terleckiego z funkcji wicemarszałka Sejmu, pomimo zapowiedzi klub Koalicji Obywatelskiej do tego momentu (do 7 czerwca) formalnie takiego wniosku nie złożył.

Wniosek o dymisję to efekt wpisu, który wicemarszałek Terlecki zamieścił na Twitterze w ostatni piątek. Prominenty polityk PiS skomentował w nim zapowiedź udziału Swiatłany Cichanouskiej w spotkaniu publicznym organizowanych przez Rafała Trzaskowskiego.

„Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników” – napisał Terlecki.


Słowa wicemarszałka godzą w polską rację stanu, a którą jest wolna i demokratyczna Białoruś. Tego typu wpisy w mediach społecznościowych nie są godne osoby, która piastuje jedno z najbardziej reprezentacyjnych funkcji w Polsce. Dymisja Ryszarda Terleckiego będzie wyraźnym sygnałem, iż takie zachowania nie są akceptowane przez polityczki i polityków koalicji rządzącej.

Krzysztof Śmiszek (fot. Lewica)

Krzysztof Śmiszek i Tomasz Trela podczas demonstracji powiedzieli:

Składamy wspólny wniosek o odwołanie Ryszarda Terleckiego z funkcji wicemarszałka Sejmu. Bezpośrednich powodów jest bardzo wiele, ale tym najbardziej aktualnym są skandaliczna słowa napisane i podtrzymane przez marszałka Terleckiego w sprawie działaczek opozycyjnych, które walczą o wolność słowa i demokrację na Białorusi. A to właśnie Polska i Litwa to kraje, które są najbardziej aktywne we wspieraniu demokratycznej pozycji w tym kraju.

Nie dalej jak kilka godzin temu pani prezydent Swiatłana Cichanouska powiedziała, że to „Polska i Litwa to kraje, które dają nadzieję i nie odpuszczają w pomocy demokratycznej opozycji na Białorusi”.

Słowa marszałka Terleckiego godzą w polską rację stanu, coś co do tej pory było uważane za ponad polityczne i ponad partyjne, coś co wymykało się z podziału na opozycję i koalicję rządzącą. A taką racją stanu była demokratyczna i wolna Białoruś. A pan marszałek Terleckie wplątał swoją wypowiedzią kwestie białoruską w bieżącą polską politykę i tym samym odbiera nadzieję tysiącom działaczek i działaczy białoruskiej opozycji.

Te słowa dziwią, tym bardziej że pan marszałek Terlecki sam był kiedyś opozycjonistą i w latach 70-tych oraz 80-tych sam poszukiwał wsparcia u tych, którzy wtedy mieszkali po demokratycznej stronie świata. Zatem tą wypowiedzią przekreśla także swój życiorys. Historyczne zasługi i bycie kombatantem nie zwalniają od tego, aby być przyzwoitym.

Dymisja Ryszarda Terleckiego powinna być oznaką tego, że nie tylko opozycja w Polsce, ale każdy przyzwoity człowiek nie chce mieć takiego wicemarszałka w Sejmie, ponieważ szkodzi polskiej racji stanu.

Wniosek o odwołanie Ryszarda Terleckiego z funkcji wicemarszałka Sejmu został także złożony dzisiaj tj. 8.06.2021 r. przez Koalicję Obywatelską.

Wniosek pobierz TUTAJ – odwołanie Ryszarda Terleckiego.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button