POLSKAWARSZAWA

Władze Warszawy alarmują! Problem z wypłatami na 500+

Warszawa. Pieniądze na 500+ przelewane w ostatniej chwili

Władze Warszawy alarmują: rząd nie zaplanował środków na październikowe, listopadowe i grudniowe wypłaty świadczeń z programu Rodzina 500+.

Ostatnie pieniądze, jakie zostały przekazane do miasta, wystarczyły tylko na wrześniowe wypłaty.

Czyżby obecnemu rządowi, tj. PiS-owi brakuje już pieniędzy na te wypłaty? I dlatego tak późno je przesyła do samorządu? Czy przed wyborami PiS wywołuje sztuczny problem z prezydentem Warszawy, by pomóc innemu swojemu partyjnemu członkowi/posłowi 13 października? Pojawia się na ten temat wiele pytań.

Rząd przesłał je samorządowi ze znacznym opóźnieniem, dopiero po trzykrotnych monitach, w tym po liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

Świadczenia z programu „Rodzina 500+” są wypłacane przez samorządy po przyjęciu planu dotacji przez rząd i po faktycznym przekazaniu środków. Już w sierpniu br. władze stolicy informowały Wojewodę Mazowieckiego, że przeznaczona na realizację programu w Warszawie kwota 717 847 000 zł jest niewystarczająca – głównie ze względu na wprowadzenie świadczenia 500+ na pierwsze dziecko – i nie pozwoli na wypłatę świadczeń we wrześniu oraz w kolejnych miesiącach.

Miasto zaapelowało o zwiększenie planu dotacji do kwoty 1 360 896 287 zł. Na pilną potrzebę zmiany planu dotacji oraz przekazania środków prezydent Rafał Trzaskowski zwrócił uwagę w piśmie z dnia 13 września br. do Prezesa Rady Ministrów, Pana Mateusza Morawieckiego. W efekcie interwencji do kasy miasta wpłynęły środki na wypłaty 500+ za wrzesień, jednak ze znacznym opóźnieniem (ostatnia transza 26 września, kiedy w dzielnicach rozpoczęło się już realizowanie przelewów). Z szacunków Warszawy wynika, że na płynne wypłaty do końca roku potrzebne jest ponad 480 mln zł.

Władze stolicy oczekują od rządu jasnej deklaracji, co do terminu podpisania planu dotacji dla Warszawy do końca roku oraz terminowego przekazywania środków na wypłaty z programu „Rodzina 500+”. W tej sprawie prezydent Rafał Trzaskowski wystosował 30 września br. pismo do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

„Naszym wspólnym priorytetem powinna być dobra współpraca w zakresie wspólnie realizowanych zadań, a przede wszystkim zadowolenie beneficjentów programu Rodzina 500+ – mieszkańców Warszawy” – zapewnia w liście prezydent stolicy.
(własne, UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button