POLSKA

Władysław Kosiniak-Kamysz: To będą fortyfikacje. Powołujemy wojska dronowe

Wojska Obrony Terytorialnej

25 maja br. w Limanowej przysięgę wojskową złożyło 30 ochotników, którzy zgłosili się do pełnienia służby w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej.

Ochotnicy to mieszkańcy powiatów: nowosądeckiego, tarnowskiego, krakowskiego i nowotarskiego, którzy po przysiędze rozpoczną służbę w rejonie swojego zamieszkania. W tym dniu odbyły się także uroczystości z okazji święta 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Złożona przed chwilą przysięga wojskowa na wierność Rzeczpospolitej to chęć obrony jej niepodległości, wola starań o jak najlepszy jej byt, wierność naszym ideałom, zasadom, naszym wartościom, świadomość historii, której jesteśmy spadkobiercami. Dziękuję Wam za służbę państwu polskiemu, za wstąpienie do Wojska Polskiego, za niezłamaną chęć niesienia wsparcia i pomocy, a kiedy by przyszło i obrony, z narażeniem swojego zdrowia, a czasem i poświęceniem swojego życia – mówił podczas przysięgi wojskowej w Limanowej wicepremier W. Kosiniak-Kamysz.

Dziękując ochotnikom za chęć służby w Wojsku Polskim szef MON przypomniał historię i losy patrona jednostki, którym jest gen. bryg. Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek.

Święto 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (fot. Maciej Nędzyński/CO MON)

– Wybór patrona, którego dokonaliście konstytuuje wasze działania – czyli niezłomność odwaga i wierna służba do samego końca. Generał Okulicki to postać niezwykła w naszej historii. Nie składa broni w żadnym momencie tragicznych wydarzeń 1939 roku. (…) Jego droga życiowa pokazuje co trzeba w życiu robić, żeby móc na koniec powiedzieć, że się obroniło tych wartości, o które się walczy – mówił szef MON.

Wicepremier odniósł się także do obecnej sytuacji bezpieczeństwa, podkreślając, że jest to zadanie dla wszystkich Polaków. Poinformował o nowym projekcie „Tarcza wschód”, który znacząco wzmocni bezpieczeństwo Polski i wschodniej flanki NATO.

– Droga do pokonania długa i wspólna, dla niezmiennej sprawy jaka jest sprawa polska. (…) Musimy być zjednoczeni w ramach dbania o bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Wasza służba to jest zjednoczenie. (…) Przychodzicie z różnych środowisk, przychodzicie żeby służyć, przychodzicie do wojska z pokolenia na pokolenie – powiedział szef MON.

– Dziękuję, że z dumą nosicie mundur i udzielacie pomocy. (…) Jesteście gotowi służyć ojczyźnie, a często w trudnych warunkach wspomagacie tych, którzy chronią granicę. Będziemy umacniać wschodnią granicę Polski. Przystąpiliśmy do realizacji największej operacji „Tarcza Wschód”. Od 1945 roku takich umocnień, na żadnej z granic Polski nigdy nie było. Konieczność czasów – odstraszanie i obrona. To jest nasze zobowiązanie i to do czego jesteśmy powołani. (…) To będzie największa w historii umacniania naszego bezpieczeństwa na wschodniej granicy. To będą fortyfikacje, ale przede wszystkim najnowocześniejszy sprzęt. Powołujemy wojska dronowe – poinformował minister.

Przysięga żołnierzy WOT była także okazją do podziękowania najbliższym za wsparcie, jakiego udzielają na co dzień żołnierzom Wojska Polskiego. Za wychowanie i miłość do ojczyzny.

– Miłość do ojczyzny wynosi się z domu rodzinnego, z małej ojczyzny w jakiej wyrastamy. I za to bardzo dziękuję. (…) Noszenie munduru to wielki zaszczyt. Polska jest z Was dumna i dziękuje wam za waszą służbę – podkreślał szef MON.

11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej

11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. Niedźwiadek zlokalizowana jest w Krakowie-Rząsce. Dziedziczy tradycje zgrupowania AK “Żelbet”. Powstała w styczniu 2018 roku, składa się z czterech batalionów lekkiej piechoty: Kraków-Rząska 111blp, Oświęcim 112blp, Tarnów 113blp, Limanowa 114blp.

Głównym zadaniem 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności, czyli reagowanie w sytuacjach klęsk żywiołowych, katastrof czy też wypadków w stałym rejonie odpowiedzialności.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button