ŚWIAT

Władimir Putin uznał niepodległość separatystycznych republik. Rosyjskie wojsko w Donbasie

Rosja - Ukraina

Władimir Putin zdecydował o uznaniu niepodległości separatystycznych regionów Ukrainy: ługańskiego i donieckiego.

Trwa rosyjska operacja zbrojna „zagwarantowania pokoju” w Donbasie. Już są tam czołgi i transportery opancerzone.

22 lutego rosyjska Duma Państwowa i Rada Federacji (obie izby) ratyfikują decyzję Putina ws. uznania niepodległości Donbasu. Zapewne też oficjalnie wyślą armię za granicę Rosji.

We wtorek tzw. Rady Ludowe separatystycznych Ługańskiej Republiki Ludowej i Donieckiej Republiki Ludowej w ukraińskim Donbasie ratyfikowały traktaty o współpracy, przyjaźni i wzajemnej pomocy z Rosją.

Kraje Zachodu potępiły zamiary Putina i wkrótce wdrożą dotkliwe sankcje.

Rozkaz Putina dotyczący wysłania wojska do Donbasu jest taki sam jak to było z Gruzją w 2008 roku.

„Właśnie rozmawiałem z Prezydentem Ukrainy. Zapewniłem, że Ukraina ma w Polsce pełne i ponadpartyjne poparcie w walce z agresją Kremla. I że nienaruszalność granic to dla nas jedna z fundamentalnych norm prawa międzynarodowego. A wobec Rosji? UE i NATO twarde sankcje!

W sytuacji, gdy Prezydent Rosji podważa porządek Europy ustanowiony na przełomie wieków (XX i XXI), potrzeba wielkiej jedności i zdecydowanej postawy NATO, UE i krajów naszego regionu. Tylko twarda postawa i polityczna obrona Ukrainy może zatrzymać agresora. Sankcje natychmiast!” – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.


21 lutego prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu separatystycznych „republik ludowych” w Donbasie. Putin i przywódcy separatystów w Donbasie podpisali też umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy.

Na teren „Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych” wjechały już oddziały rosyjskiej armii w ramach „sił pokojowych”.

W ciągu kilku godzin z zajętych przez Rosję terytoriów strzelano z artylerii wzdłuż całej linii rozdziału sił. Zginęło już dwóch ukraińskich żołnierzy oraz 12 zostało rannych.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że działania Rosji na wschodzie Ukrainy to akt agresji. „Decyzja Rosji narusza integralność terytorialną Ukrainy i łamie prawo międzynarodowe. W świetle prawa międzynarodowego to działanie to jest akt kryminalny. Prawdopodobnie rosyjska machina władzy będzie kontynuować te działania albo ratyfikuje ich niepodległość albo anektuje je do Rosji – dokończył.

Zatem siły rosyjskie, wchodząc na terytorium samozwańczych republik, naruszyły granice Ukrainy oraz prawo międzynarodowe czy Kartę Narodów Zjednoczonych. Rosja naruszyła suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.

Teraz celem Rosji będzie sprowokowanie Ukrainy.

W Brukseli odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ambasadorów unijnych krajów, by debatować nad sankcjami wobec Rosji.

Oświadczenie MSZ w związku z uznaniem przez Rosję tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP zdecydowanie potępia decyzję Prezydenta Władimira Putina o uznaniu przez Federację Rosyjską samozwańczych republik na terytorium Ukrainy, tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej. Oznacza to de facto odrzucenie przez stronę rosyjską porozumień mińskich, których Rosja jest sygnatariuszem. Jest to agresywny krok, stanowiący kolejne złamanie prawa międzynarodowego przez Rosję. Decyzja ta stanowi jawne i bezsprzeczne podważenie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy.

Rzeczpospolita Polska wyraża solidarność oraz pełne poparcie dla Ukrainy oraz wzywa przedstawicieli Federacji Rosyjskiej do zaprzestania nielegalnych działań rażąco naruszających podstawowe zasady prawa międzynarodowego, których Rosja ma obowiązek przestrzegać. Wzywamy Rosję do deeskalacji i wycofania sił wojskowych skoncentrowanych wokół granic Ukrainy i natychmiastowe powstrzymanie się od dalszych działań zbrojnych.

We współpracy z partnerami podejmiemy wszelkie niezbędne i przewidziane normami prawa międzynarodowego kroki na rzecz wsparcia integralności terytorialnej Ukrainy. Agresja strony rosyjskiej musi spotkać się ze zdecydowaną i wszechstronną reakcją społeczności międzynarodowej, w tym w postaci poważnych sankcji politycznych i ekonomicznych.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button