POLSKA

Wizyta prezydenta Macedonii Północnej w Polsce

Warszawa

Współpraca w ramach NATO, aspiracje europejskie Macedonii Północnej oraz sytuacja międzynarodowa, w tym wojna na Ukrainie i próby destabilizacji sytuacji na Bałkanach.

To  były tematy odbywającego się w Warszawie spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Stewo Pendarowskiego.

Polski prezydent podkreślił, że w kwestii rosyjskiej agresji na Ukrainę „postawa obu naszych krajów jest absolutnie jednolita”.

– Dziękowałem panu prezydentowi za to, że Macedonia Północna i władze Macedonii od samego początku w zdecydowany sposób są po stronie Ukrainy. To nie jest tylko i wyłącznie wsparcie politycznie, ale to także pomoc militarna, która została przez władze Macedonii Północnej skierowana na Ukrainę po to, by pomóc ukraińskiej armii bronić swojego państwa przez rosyjską inwazją – wskazał.

– Dokładnie tak samo rozumiemy niebezpieczeństwo, które Rosja dzisiaj stwarza dla całej naszej części Europy – mówił Andrzej Duda.

Wizyta miała też komponent gospodarczy. Przywódcy wzięli udział w spotkaniu z inwestorami z obu krajów.

– Chcę podkreślić, że dobre stosunki Polski i Macedonii Północnej tworzą przyjazne warunki do zwiększania wymiany handlowej oraz pogłębienia współpracy pomiędzy polskimi i macedońskimi przedsiębiorcami. Współpraca ta powinna przebiegać pod politycznym patronatem, dlatego w tym miejscu pragnę raz jeszcze podziękować Panu Prezydentowi za wizytę i obecność na dzisiejszym naszym spotkaniu – mówił Andrzej Duda.

Polska jednoznacznie opowiada się za członkostwem Macedonii Północnej w Unii Europejskiej.

– Prezydent Andrzej Duda odegrał istotną rolę w rozmowach bułgarsko–macedońskich, które otworzyły drogę do rozpoczęcia przez Skopje negocjacji członkowskich. W tej sprawie odbywał w kluczowym momencie konsultacje z Prezydentami obu krajów pomagając w wypracowaniu kompromisu – podkreśla szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Macedonii Północnej Stewem Pendarowskim

Szef polskiego rządu spotkał się z prezydentem Macedonii Północnej w ramach oficjalnej wizyty Stewa Pendarowskiego w Polsce. Liderzy rozmawiali m.in. na temat polityki rozszerzenia Unii Europejskiej. Wśród tematów były także te dotyczące bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego oraz współpracy wojskowej i przemysłu obronnego.

Mateusz Morawiecki i Stewo Pendarowski (fot. KPRM)

Polskie wsparcie w drodze do UE

Polska aktywnie wspiera państwa Bałkanów Zachodnich na ich drodze do członkostwa w UE. Macedonia Północna rozpoczęła w lipcu 2022 r. negocjacje akcesyjne, razem z Albanią.

Powiększenie wspólnoty europejskiej ma wpływ na zwiększenie stabilności i bezpieczeństwa, nie tylko w regionie Bałkanów Zachodnich, ale także w całej Europie. To szczególnie ważne, biorąc pod uwagę obecną sytuację w naszym regionie.

Wspólnie przeciw rosyjskiej agresji

Macedonia Północna, tak jak Polska, jednoznacznie potępiła rosyjską agresję na Ukrainę. Szef polskiego rządu i macedoński prezydent rozmawiali na temat wojny za naszą wschodnią granicą. Oba kraje wspierają Ukrainę i deklarują dalszą potrzebną pomoc.

Szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej

Na początku października premier Polski wziął udział w pierwszym spotkaniu Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Oprócz unijnych liderów w spotkaniu brało udział także 17 przywódców europejskich państw partnerskich, w tym Macedonii Północnej.

Rozmowy podczas tego wydarzenia dotyczyły europejskiej współpracy, dotyczącej bezpieczeństwa, energii, sytuacji gospodarczej i kolejnych sankcji wobec Rosji. To wyraz pogłębiania dialogu w Europie.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button