POLITYKAPOLSKAŚWIAT

Wizyta premiera Kanady Justina Trudeau w Warszawie. „Dziękuję Polakom za pomoc Ukrainie”

Wojna na Ukrainie

W Warszawie kanadyjski premier Justin Trudeau spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim.

„Witam pana premiera Trudeau w Polsce w tak trudnych okolicznościach, ze względu na to, co dzieje się na Ukrainie. Dlatego spotykamy się w takim punkcie zwrotnym, który zdeterminuje przyszłość następnych lat, nawet dziesięcioleci” – powiedział premier Polski.

„Musimy być silni razem, zjednoczeni i tacy jesteśmy gdy rozmawiamy o sankcjach i sposobie na to jak można sprawić, żeby Rosja zmieniła swoją politykę i wstrzymała agresję. Wojna i obecny kryzys są czymś niewyobrażalnym w kolejnej już dekadzie XXI wieku.

Bardzo dziękuje panie premierze, że stoimy razem, że jesteśmy zjednoczeni wobec tych wielkich wyzwań i rozmawiając o przyszłości i o tym jak się pozbyć rosyjskiej ropy i gazu oraz jak sprawić, żeby sankcje wywierały odpowiedni wpływ na Rosję” – dodał szef rządu.

– Polacy są wyjątkowi podczas straszliwego kryzysu! Mamy tu bardzo zbliżone stanowiska, występujemy razem. Sankcje są bardzo ciężkie, bardzo surowe i będą trwały bardzo długo – stwierdził Trudeau.

– Dziękuję, że stoimy razem, jesteśmy zjednoczeni wobec tych wielkich wyzwań, rozmawiając o przyszłości – jak pozbyć się rosyjskiej ropy i gazu i jak sprawić, żeby sankcje rzeczywiście wywierały skuteczny wpływ ze względu na bezpieczeństwo Ukrainy, tej części świata – bo bezpieczeństwo wspólnoty transatlantyckiej też w dużej mierze od tego zależy – powiedział szef polskiego rządu.

Polska i Kanada stanowczo potępiają naruszenia przez Federację Rosyjską kart i umów międzynarodowych. Oba kraje w temacie kar są jednomyślne i stoją za wolnością oraz suwerennością Ukrainy. Premier Justin Trudeau podkreślił również, jak ważna i silna jest współpraca naszych krajów. Polska jest silnym partnerem NATO, stojąc ramię w ramię z Kanadą. Bezpieczeństwo całej wspólnoty transatlantyckiej zależy od ścisłej współpracy w ramach NATO z krajami Ameryki Północnej.

Premier Kanady Justin Trudeau i premier Mateusz Morawiecki (fot. KPRM)

O godz. 15:00 Trudeau spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiceprezydent USA ma spotkać się w czwartek z przybywającym w Warszawie premierem Kanady Justinem Trudeau.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button