POLSKAŚWIAT

Wizyta Marszałka Senatu RP w Stanach Zjednoczonych

USA

Dzień trzeci

Marszałek Senatu RP wraz z delegacją wziął udział w Kongresie 60 Milionów w Miami w Stanach Zjednoczonych

w trzecim dniu wizyty w Stanach Zjednoczonych, 12 lutego br., Marszałek Senatu RP wraz z delegacją wzięli udział w Kongresie 60 Milionów, który odbywa się w Miami na Florydzie. „Senat jest zawsze otwarty i gotowy do współdziałania na rzecz rozwoju sieci szerokich kontaktów i współpracy ze wszystkimi środowiskami polonijnymi za granicą – powiedział prof. Tomasz Grodzki w wystąpieniu podczas oficjalnego Kongresu.

USA. Marszałek Senatu RP wraz z delegacją na Kongresie 60 Milionów (fot. Marta Marchlewska-Wilczak/Kancelaria Senatu)

Delegacja Senatu RP, w skład której wchodzą także Wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka, przewodnicząca Komisji Zdrowia senator Beata Małecka-Libera, przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych senator Kazimierz Kleina oraz wiceprzewodniczący Komisji Nauki, Edukacji i Sportu senator Robert Dowhan, wzięła udział w otwarciu oraz w panelach dyskusyjnych Kongresu, którego celem jest łączenie środowisk polskich przedsiębiorców w kraju i poza nim.

W swoim wystąpieniu Marszałek Senatu podkreślił, że delegacja Izby Wyższej przybyła na Kongres, aby zapewnić jego uczestników, że Senat RP głęboko troszczy się o wszystkich Polaków żyjących w każdym zakątku świata. Zwrócił uwagę, że tradycja ta sięga okresu przed II wojną światową, kiedy to Senat był mecenasem ludzi na emigracji. Prof. Tomasz Grodzki przypomniał, że w 1989 roku odrodzonej Izbie powierzono rolę opiekuna Polonii za granicą; jak mówił – „naszej Polonii, was – ludzi, którzy zrządzeniem losu wylądowaliście setki, a często tysiące kilometrów od ukochanej Ojczyzny”. „Dlatego my w Senacie wspieramy inicjatywy – takie jak ta – podejmowane przez tych, którzy dążą do zjednoczenia środowisk polonijnych, do podniesienia prestiżu Polski, naszej gospodarki, nauki i kultury w krajach, które wybraliście na swój nowy dom” – podkreślił.

Marszałek Senatu zwrócił uwagę, że za granicą mieszka 20 milionów osób z polskimi korzeniami, co w przeliczeniu na odsetek osób żyjących poza granicami kraju oznacza, że Polonia jest szóstą co do wielkości społecznością na świecie. „Jesteście dobrem, które musimy doceniać i pielęgnować. Musimy wspólnie z Wami pracować nad wzrostem pozycji naszego narodu, rozwijać więzi współpracy politycznej, biznesowej, akademickiej i kulturalnej” – mówił prof. Tomasz Grodzki, podkreślając dumę z osiągnieć naszych rodaków na całym świecie. „Jesteście właścicielami wielkich biznesów, światowej klasy profesjonalistami, naukowcami, inżynierami, lekarzami. Reprezentujecie bogatą plejadę zawodów i przyznajecie się do swoich polskich korzeni, będąc tym samym najlepszą wizytówką polskich cech narodowych: przedsiębiorczości, determinacji, pasji, kreatywności, gotowości do poświęceń i umiejętności przystosowania się do życia w innym kraju, który wybraliście jako swój nowy dom” – wyliczał Marszałek. Jak dodał, „wasze sukcesy i osiągnięcia najlepiej pokazują, jak nieprawdziwe i niesprawiedliwe są stereotypy na temat Polski i Polaków”. „I to właśnie dzięki Wam możemy odbudować globalną opinię o nas jako o narodzie godnym zaufania, reputację, która w ostatnim czasie została mocno nadszarpnięta” – podkreślił.

Marszałek Senatu zaznaczył też, że uczestnicy Kongresu muszą również zmierzyć się z wyjątkowym wyzwaniem, jakim jest pandemia koronawirusa, która wpływa na sposób życia i pracy. W jego ocenie teraz jest właściwy czas, aby wykorzystać nowe możliwości rozwoju i zacieśniania współpracy 60 milionów Polaków, zarówno tych mieszkających w kraju przodków, jak i tych rozproszonych po całym świecie. „Zadanie to nie jest łatwe, zwłaszcza w kontekście nie tylko zagrożeń zdrowotnych i zawirowań gospodarczych, ale także rosnących obaw militarnych, które stają się coraz bardziej realne w różnych częściach świata” – zauważył prof. Grodzki. Jak dodał, Kongres jest czymś więcej niż tylko kolejnym wydarzeniem, w którym uczestniczą nasi najaktywniejsi rodacy – sprzyja on bowiem integracji środowisk polonijnych na całym świecie, stanowi miejsce spotkań środowisk biznesowych, ale przede wszystkim jest platformą komunikacji i wymiany doświadczeń dla tych, którzy są najbardziej aktywni i pomysłowi.

„Dziękuję za troskę i miłość do naszego kraju” – zakończył swoje wystąpienie Marszałek Senatu RP.

Wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka wzięła udział w panelu „60 Milion Diplomacy Power”. W swoim wystąpieniu skupiła się na zmianach, jakie zaszły w amerykańskiej Polonii na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat – od czasów, kiedy Polacy wyjeżdżali do Stanów Zjednoczonych „za chlebem”, przez emigrację polityczną w latach 80. XX wieku, po współczesność. „Spotykaliśmy się z miejscowymi władzami, przedstawicielami izb gospodarczych i oni bardzo mocno podkreślali, że dzisiaj Polska i Polacy są inaczej postrzegani też przez to, w jaki sposób tutaj funkcjonują: to są wysokiej klasy specjaliści, którzy doskonale sobie radzą w Dolinie Krzemowej twórcy startupów, bardzo liczna grupa inwestorów” – podkreśliła Wicemarszałkini. Zwróciła także uwagę, że Polacy w Stanach to także jedni z najlepiej wykształconych obywateli.

Odbywający się w dniach 10-12 lutego br. w Miami na Florydzie w Stanach Zjednoczonych Kongres 60 milionów – Globalny Zjazd Polonii ma na celu integrację polskich środowisk biznesowych zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Przyjęta nazwa – Kongres 60 milionów – odwołuje się do szacunkowej liczby Polek i Polaków rozsianych po całym globie: 40 milionów mieszkających w kraju i 20 – za granicą. Kongres służy nawiązywaniu relacji biznesowych pomiędzy polskimi, polonijnymi oraz międzynarodowymi przedsiębiorcami w krajach, w których się odbywa. W celu realizacji celów, Kongres wykorzystuje narzędzia w postaci organizacji spotkań o charakterze networkingowym, wystaw produktów, ekspozycji partnerów oraz paneli dyskusyjnych.

Po raz pierwszy Kongres odbył się w Miami w 2018 roku, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Od tego czasu zorganizowano kilkanaście jego edycji, m.in. w Londynie, Rzeszowie, Berlinie czy Buffalo.

Polska Misja Katolicka Matki Boskiej Częstochowskiej w Pompano Beach na Florydzie

W ostatnim dniu wizyty w Stanach Zjednoczonych, 13 lutego br., Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z delegacją odwiedził Polską Misję Katolicką Matki Boskiej Częstochowskiej w Pompano Beach na Florydzie. Marszałek i senatorowie spotkali się z kierownictwem Misji, z uczniami i nauczycielami Szkoły Języka Polskiego oraz wziął udział w pikniku polonijnym. Prof. Tomaszowi Grodzkiemu towarzyszyli przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych senator Kazimierz Kleina oraz wiceprzewodniczący Komisji Nauki, Edukacji i Sportu senator Robert Dowhan.

USA. Delegacja Senatu spotkała się z Polonią na Florydzie (fot. Marta Marchlewska-Wilczak/Kancelaria Senatu)

Marszałek wraz z senatorami zapoznali się z funkcjonowaniem społeczności polonijnej na Florydzie, rozmawiali o jej problemach, o nauczaniu języka polskiego oraz o kultywowaniu polskiej kultury i tradycji. Prof. Tomasz Grodzki określił spotkanie ze społecznością polską jako wzruszające.

„Mieliśmy wrażenie, że jesteśmy w Ameryce z odcieniem polskim – wiele dobrych rozmów o Polsce, o edukacji, o kulturze, o kultywowaniu polskości” – powiedział Marszałek Senatu RP.

Założona w 1983 roku Polska Misja Katolicka sprawuje opiekę duszpasterską nad Polakami zamieszkującymi na stałe lub czasowo na Florydzie w Archidiecezji Miami i Diecezji Palm Beach. Obok rozwóju dziedzictwa chrześcijanskiego i polskiego, jej celem jest troska o zachowanie jezyka, kultury i tradycji ojczystej. Działająca przy Misji Sobotnia Szkoła Języka Polskiego im. Świętej Jadwigi Królowej pozwala natomiast dzieciom i młodzieży na zdobycie ogólnej wiedzy o Polsce, jej historii, dorobku kultury. Daje też szansę na poznanie tradycji, umożliwia opanowanie umiejętności swobodnego porozumiewania się, czytania i pisania w języku polskim, sprzyja wzajemnemu poznaniu się, budowaniu przyjacielskich relacji między uczniami, rodzicami, nauczycielami i społecznością polonijną żyjącą na Florydzie.

Wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka oraz przewodnicząca Komisji Zdrowia senator Beata Małecka-Libera spotkały się natomiast 13 lutego br. z przedstawicielami Polonii w Miami.

Poprzednia strona 1 2 3
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button