WARSZAWA

Wizyta Księżnej Yorku w Warszawie. „Nie do zniesienia jest widok rozlewu krwi wśród cywilów”

Stolica

Warszawę odwiedziła Księżna Yorku Sarah Ferguson.

Cel wizyty to wsparcie jej organizacji charytatywnej Sarah’s Trust dla wysiłków działań humanitarnych okazywanych przez naród polski. Księżna spotkała się także z uchodźcami.

– Dziękuję za spotkanie i za podkreślenie przesłania, którym od kilku dni staramy się dzielić ze światem – mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Księżna Yorku (fot. E. Lach)

Księżna, która ma wieloletnie związki z Polską była gościem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, zorganizowała już trzy tiry wypełnione pomocą humanitarną od darczyńców w polskie regiony przygraniczne, aby pomóc w trwającym kryzysie uchodźczym.

„Ten konflikt jest absolutnie bolesny” – powiedziała księżna. „Nie do zniesienia jest widok rozdzielania rodzin i rozlewu krwi wśród cywilów. Zawsze wierzyłam, że uśmiech dziecka jest najważniejszą rzeczą na świecie, więc widok tak wielu dzieci uwikłanych w ten kryzys jest szczególnie wzruszający.

Według agencji ONZ ds. uchodźców co najmniej 2,8 miliona Ukraińców uciekło z kraju od czasu inwazji Rosji. Polska dzieli z Ukrainą 535 km granicy i przyjmuje większość ludzi, którzy musieli opuścić swoje domy od początku tej wojny. Dotychczas ponad 1,7 milionów osób przekroczyło granicę Polski przejeżdżając przez miasta przygraniczne. Pomoc, która była zaoferowana uchodźcom, od ciepłych posiłków po ciepłego łóżka, była naprawdę inspirująca. 

Księżna Yorku (fot. E. Lach)

„Chcę jakoś pomoc w ramach mojej organizacji charytatywnej Sarah’s Trust i jestem tutaj, aby dowiedzieć się więcej o tym, co jest potrzebne. Do tej pory zorganizowaliśmy trzy ciężarówki z zaopatrzeniem przeznaczonym do pomocy uchodźcom z Ukrainy w Polsce. Należą do nich ubrania dla kobiet i dzieci, pieluchy, środki do dezynfekcji rąk, artykuły toaletowe, latarki i żywność z długim terminem przydatności do spożycia. Wszystkie te przedmioty zostały dostarczone przez życzliwych darczyńców z Wielkiej Brytanii, którym jestem niezmiernie wdzięczna” – powiedziała księżna.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button