POLSKA

Wizyta Jarosława Kaczyńskiego w Inowrocławiu. Adam Szłapka interweniuje ws. użycia gazu wobec protestujących

Policja bezzasadnie użyła gazu!

Poseł Adam Szłapka interweniuje ws. użycia gazu wobec protestujących przeciwko wizycie Jarosława Kaczyńskiego w Inowrocławiu.

Interpelacja ws. brutalnej akcji policji wobec protestujących w Inowrocławiu

„Szanowny Panie Ministrze MSWiA,

w niedzielę 26 czerwca br. policja użyła gazu wobec protestujących przeciwko wizycie Jarosława Kaczyńskiego w Inowrocławiu. W materiałach widać zamaskowanego policjanta, który najpierw brutalnie odpycha protestujących, a następnie rozpyla w ich stronę gaz.

Przypomnę, że w takiej sytuacji policjant głośno i wyraźnie powinien wezwać osobę naruszającą prawo, aby zaprzestała swojego zachowania. Jeżeli osoba się temu nie podporządkuje, policjant powinien uprzedzić o zamiarze użycia środka przymusu bezpośredniego. Jeżeli atak na policjanta zostanie przeprowadzony w sposób nagły, „z zaskoczenia”, wówczas policjant może użyć pałki albo gazu pieprzowego, bez wezwania. Użycie „prewencyjnie” oznacza jedynie cel zapobiegawczy. Nie może to stanowić formy odwetu, w sytuacji, gdy policjantowi „puszczą nerwy”.

W przedmiotowej sprawie mieliśmy do czynienia z niczym nieuzasadnioną i nieadekwatną do zagrożenia reakcją policji.

Dlatego zwracam się do Ministerstwa z pytaniami:

1. Czy w ocenie Ministerstwa istniało ryzyko zagrożenia życia lub bezpieczeństwa policjantów?

2. Czym uzasadniona była brutalność policji i rozpylenie gazu w stronę protestujących?

3. Jakie konsekwencje przewiduje Ministerstwo wobec policjantów, którzy podjęli się tej brutalnej interwencji?

4. Jakie działania planuje podjąć Ministerstwo, by podległe jej służby reagowały w sposób odpowiedni do zagrożenia oraz zgodny z prawem?

Z poważaniem,

Adam Szłapka”


„Inowrocław. Szanowny Panie Komendancie,

w niedzielę 26 czerwca br. policja użyła gazu wobec protestujących przeciwko wizycie Jarosława Kaczyńskiego w Inowrocławiu. W materiałach dostępnych widać zamaskowanego policjanta, który najpierw brutalnie odpycha protestujących, a następnie rozpyla w ich stronę gaz.

Sytuacja, którą mogliśmy obserwować na nagraniach, w żaden sposób nie zagrażała życiu lub zdrowiu policjantów, nie wymagała też tak brutalnej reakcji.

Dlatego proszę o przekazanie pisemnych wyjaśnień w tej sprawie, ze wskazaniem osób odpowiedzialnych za tę akcję oraz informacją o wyciągniętych konsekwencjach wobec podwładnych.

Z wyrazami szacunku”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button