CIEKAWOSTKI

Wiosna. Gdyńskie sokoły gotowe na sezon lęgowy. Są już dwa jaja

Wiosna zbliża się...

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Czuć to w powietrzu i widać w zachowaniu ptaków.

Gdyńskie sokoły wędrowne Bosman i Bryza na dobre powróciły już do swojego gniazda na kominie gdyńskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.

Nie tylko kwiaty, drzewa i krzewy budzą się do życia. Dodatkowo jajo zniesione 6 marca ponownie było pierwszym sokolim jajem w Polsce.

Gdyńskie sokoły to jedenastoletni Bosman i dwa lata młodsza Bryza. Ptaki przez większą część roku mieszkają w gnieździe umieszczonym na jednym z kominów gdyńskiej elektrociepłowni. Mimo wszelkich wygód zimę spędzają w znacznie cieplejszych rejonach – na południu Europy lub nawet w Afryce. Jednak każdej wiosny wracają do Gdyni, by wydać na świat potomstwo.

Każdego roku w marcu i kwietniu z zainteresowaniem obserwujemy pojawiające się w gnieździe jaja, proces wysiadywania ich przez rodziców i wreszcie – moment wyklucia się piskląt. Wszystko to jest możliwe dzięki dwóm kamerom, które towarzyszom sokołom w ich gdyńskim domu. Podobnych gniazd jest w Polsce kilkanaście, m.in. w Płocku, Gdańsku, Warszawie, Wałbrzychu, Toruniu, Włocławku czy Głogowie.

W ostatnich latach to właśnie u gdyńskiej pary sokołów pojawiały się pierwsze jaja zniesione w Polsce w danym sezonie. W 2020 roku byłó to dokładnie 6 marca. Ostatecznie w Gdyni wykluły się 4 pisklęta. Bryza i Bosman zostali szczęśliwymi rodzicami trzech samiczek i jednego samczyka. Młode ptaki zostały zaobrączkowane, a imiona, jakie im nadano – Gdynka, Perła, Rafa i Sztorm – tradycyjnie wyłoniono w konkursie.

Jak okres lęgowy będzie wyglądać w tym roku? Przekonamy się już wkrótce, ptaki są już bowiem do niego gotowe, podobnie jak ich gniazdo. W ostatnich dniach zostało ono posprzątane i oczyszczone.

Bryza i Bosman już od 8 lat rezydują w mieście. Pierwsza w Gdyni pojawiła się samica, która przyleciała tu w 2013 roku z oddalonego o 376 km Neustrelitz w Niemczech. Samiec dołączył do niej niedługo później. Przybył z południa Polski – dokładnie z Wrocławia. W ciągu ostatnich lat wydali na świat liczne potomstwo. Tylko w ostatnich pięciu sezonach w ich gnieździe wykluło się 17 młodych sokołów i sokolic.

Pierwsze jaja gdyńskich sokołów pojawiły się w gnieździe (fot. www.peregrinus.pl)

11 marca

Pierwsze w tym sezonie jajo gdyńskich sokołów złożone zostało przez samicę Bryzę w nocy z soboty na niedzielę, 7 marca o godzinie 4:24. Dwa dni później w gnieździe pojawiło się jeszcze drugie. Całość zarejestrowały kamery, które zamontowane są w gnieździe ptaków na kominie gdyńskiej elektrociepłowni. To jednocześnie, po raz kolejny, pierwsze sokole jajo w Polsce.

Teraz przed sokolimi rodzicami okres inkubacji. Samiec i samica jajo wysiadywać będą na zmianę. Potrwa to od około 32 do 37 dni, zatem pierwsze pisklę powinno wykluć się w połowie kwietnia. W międzyczasie – miejmy nadzieję – w gnieździe Bryzy i Bosmana pojawią się kolejne jaja. W poprzednich latach gdyńskie sokoły wydawały na świat od 2 do 4 młodych ptaków.

Bryza i Bosman po raz kolejny są pionierami w skali kraju. Ich jajo okazało się pierwszym w Polsce. Co ciekawe, w ubiegłym roku pierwsze jajo gdyńskich sokołów zostało zniesione niemal dokładnie w tym samym czasie. Było to 6 marca.

Dodatkowo jajo zniesione 7 marca ponownie było pierwszym sokolim jajem w Polsce.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button