POLSKA

„Korupcja polityczna”? Obajtek grozi opozycji. Prawie 86 mln złotych dotacji. Byli agenci CBA na stanowiskach w Orlenie

Taśmy Daniela Obajtka

Oto kolejne „newsy” dotyczące afery związanej z Danielem Obajtkiem.

Słynne od marca „taśmy Obajtka” to niewyobrażalne kwoty, nieruchomości, itd. jakie „przytulił dla siebie” obecny szef Orlenu. I to nie koniec! Wkrótce dowiemy się więcej.

Jako wójt Pcimia niezgodne z prawem wydawał polecenia pracownikowi jednej z firm. Potem okazało się, że Obajtek posiada jeszcze w nieznanej jeszcze liczbie nieruchomości, które należą do niego lub rodziny.

Gdy Obajtek zarabiał ok. 100 tys. złotych rocznie nabył nieruchomości o wartości 3 milionów złotych. Kupił dwa mieszkania w Myślenicach. Posiada także 270-metrową posiadłość w Stróży, willa w Sasinie o powierzchni 120 m2, domki letniskowe w Kopalinie (właścicielem działki z domkami ma być brat Obajtka), dworek w Borkowie Lęborskim, dom i działki w Lanckoronie, willa w Łężkowicach.

Nieruchomości te były lub są własnością Daniela Obajtka. Większość z nich nabył jako wójt Pcimia.

Politycy Koalicji Obywatelskiej wytropili też to, iż firmy Obajtka i jego rodziny otrzymały aż ok. 90 mln zł dotacji z państwowych instytucji!

Posłowie KO potwierdzili, że Obajtek miał przekazać w darowiźnie swojemu bratu leśniczemu nieruchomość w Łężkowicach. Po kilku latach na tym terenie został wybudowany pałac za ok. 5 mln zł.

W 2018 roku Daniel Obajtek i jego partnerka (zasiada w radach nadzorczych m.in. Lotosu) kupili apartament w Warszawie za 6,9 tys. zł za mkw. Zapłacili o prawie połowę mniej, niż normalna cena na tym luksusowym osiedlu Awangarda (12,5 tys. za mkw). Za nabycie 187-metrowego apartamentu zaoszczędzili około 1 mln zł.

Orlen wtedy został sponsorem akademii piłkarskiej dewelopera Profbud, od którego Obajtek kupił to mieszkanie. Dokładniej PKN jest sponsorem strategicznym Akademii Piłkarskiej Beniaminek Profbud w Krośnie, a sponsorem głównym jest Energa (należąca do grupy Orlen).

Koalicja Obywatelska powoła specjalny zespół śledczy

Koalicja Obywatelska powoła specjalny zespół śledczy, w skład którego wejdą posłowie, którzy zajmowali się kontrolami poselskimi w polskim państwie. Ma zbadać m.in. kwestie nieruchomości nabywanych przez prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka.

– Otrzymaliśmy od Obajtka list. Myśleliśmy, że są w nim jego brakujące oświadczenia majątkowe. Okazało się jednak, że to groźby. Pan Obajtek chce od nas przeprosin i po 50 tys. PLN. Mamy jasny komunikat dla Pana Obajtka, nie damy się zastraszyć! Sprawa jest wyjątkowa z innego powodu. Od początku cały aparat państwa został zaangażowany, by tej sprawy nie wyjaśnić. Gdzie państwo jest teraz? – komentowali Tomczyk i Sowa.

86 mln złotych dotacji

Trzy firmy zarejestrowane są pod jednym adresem. Od państwowych instytucji dotacje otrzymały spółki:

  • Daniel Obajtek i jego matka Halina są udziałowcami ERG Bieruń-Folie. Umowa z NCBiR na łączną kwotę 29,7 mln zł na dofinansowanie „innowacyjnej technologii odzysku tworzywa polimerowego”. W 2016 r. spólka otrzymała 3,1 mln z BGK.
  • Spółka TT Plast – w zarządzie jest kuzynka Daniela Obajtka – dostała 29,2 mln zł z Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego w ramach unijnego programu.
  • Spółka Ekofol otrzymała prawie 24 miliony z NCBiR. Właściciele to Tomasz i Łukasz Bugajowie, którzy obejmują stanowiska w zarządzie ERG Bieruń-Folie.

– W ciągu 4 lat firmy te otrzymały prawie 86 mln złotych dotacji – powiedzieli Michał Szczerba i Dariusz Joński, posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Posłowie i ich rodziny zatrudnieni w spółkach państwowych

Poseł Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk w Sejmie żądał wykluczenia z obrad posłów, których członkowie rodzin są zatrudnieni w spółkach Skarbu Państwa.

– Słyszałem, że CBA chciało wejść do wszystkich nieruchomości Obajtka, ale nie ma tylu funkcjonariuszy. Ta sytuacja jest bardzo poważna, dziś trzeba zadać pytanie, czy nie doszło do korupcji politycznej, bo polskie państwo nie zajmuje się sprawą Obajtka. Żądam wyłączenia z tego głosowania pani poseł Emilewicz – mąż zatrudniony w Orlenie, pana posła Cymańskiego – córka w Energii, pana posła Smolińskiego – syn w Energii, pani poseł Golińskiej – brat prezes zarządu Energa SA, pana posła Krasulskiego – córka w Energa SA, . To jest korupcja polityczna! Nie zajmujecie się tym, bo to są wasze brudne interesy, a tą sprawą państwo powinno zająć się jak najszybciej – powiedział Cezary Tomczyk.

Oprócz tego:

Płażyński – był w Enerdze,

Witek – siostra w ARiMR,

Sobecka – synowa w ARiMR.

Mieszkania w Warszawie

– Wiceprezes Orlenu Adam Burak to kolejny, obok Daniela Obajtka, menedżer Orlenu, który kupił ekskluzywne mieszkanie w tym samym apartamentowcu w Warszawie zbudowanym przez dewelopera, którego inicjatywy później wspierał naftowy koncern!

Pracę na ważnych stanowiskach w Orlenie znalazło co najmniej siedmioro byłych funkcjonariuszy CBA. Wśród nich agentka, która brała udział w badaniu oświadczeń majątkowych Daniela Obajtka. Ludzie Biura obsiedli też Lotos i Energę.

Na tym samym osiedlu, co Daniel Obajtek, mieszka też kumpel Adama Hofmana – Piotr Wojtyczka. „Wojtyczka kupił mieszkanie niemal równie tanio jak Daniel Obajtek. Za 92m2 zapłacił ponad 691 tys. zł. A to oznacza, że za metr kwadratowy dał jedynie 7,5 tys. zł.”

W oświadczeniu majątkowym Daniela Obajtka za 2003 r. nie ma informacji, że w 1999 r. zakupił mieszkanie w Myślenicach o powierzchni 70,5 m2!

W ostatnich dniach otrzymałem bardzo dużo informacji. Kilkadziesiąt działek jest przedmiotem naszego skrupulatnego sprawdzania. Kiedy będziemy znali pełne szczegóły, w kolejnych dniach prawda o Obajtku ujrzy światło dzienne – napisał na Twitterze Marek Sowa, poseł KO.

Klatkę obok Daniela Obajtka mieszkanie ma wiceprezes Orlenu – Adam Burak. Tuż obok – na tym samym osiedlu, dwie klatki dalej – nieruchomość ma żona Adama Hofmana.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button