Rozpoczyna się okres przedświątecznej gorączki zakupów w galeriach handlowych, sklepach i na targowiskach.
Zaaferowani przygotowaniami często zapominamy o bezpieczeństwie.
Funkcjonariusze radzą, aby wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, czyli w centrach handlowych, sklepach, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej zachować szczególną ostrożność. W takich miejscach zdarza się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie.
Kieszonkowcy nie mają świąt!
W miejscach takich jak dworce, przystanki, sklepy, targi jesteśmy narażeni na kradzież w momencie płacenia w kasie lub wchodzenia do autobusu, dlatego trzymajmy swoją torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie.
Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miejscach zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki. Płacąc za poczynione zakupy nie pokazujmy całej zawartości portfela, najbezpieczniej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy.
Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu.
Robiąc zakupy pamiętajmy, aby nie przechowywać również dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w koszykach sklepowych, tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki.
Zwracajmy uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami, nie pozostawiając ich bez opieki i nadzoru. Panie powinny trzymać torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi ich wyrwanie lub odcięcie paska.
Klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem, ponieważ złodziej może okraść nasze mieszkanie.
Zwracajmy uwagę na „sztuczny tłok” i zamieszanie w sklepie, autobusie czy hali targowej.
Podczas podróży lub przemieszczania się komunikacją, starajmy się nie pozostawiać bagażu bez opieki.
Czy wiesz, że:
włamanie do domu/mieszkania pociąga za sobą nie tylko straty materialne? Bardzo często również wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa i nietykalności osobistej. Zdaniem psychologów ofiary tego rodzaju przestępstw doświadczają stanów lękowych, cierpią na bezsenność i bóle głowy. Skutki psychologiczne są niekiedy poważniejsze niż utracone kosztowności.
Właściwie zabezpiecz swój dom! Złodziej typując dom do włamania wybierze ten z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania gdzie ryzyko zauważenia go będzie znikome.
Pamiętaj!
– Planując urlop rozważ zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzesz. Tam będą czekały na twój powrót.
– Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Zainwestuj w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki renomowanych firm, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu.
– Poproś sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas twojej nieobecności zaopiekowała się domem/ mieszkaniem, zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Nigdy nie zostawiaj kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy kwiatkiem.
– Za każdym razem, kiedy wychodzisz z domu zamykaj drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włącz alarm. Warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.
Nie ma zabezpieczeń nie do pokonania.
Warto jednak zniechęcić przestępców do wyboru twojego domu.
Przygotuj się na świąteczne wojaże
Lista przedświątecznych zadań jest długa. A my dodajemy do niej jeszcze kilka. Bez obaw – nigdzie nie musisz iść, ani nic kupować, by je zrealizować. Załatwisz to online.
Większość z nas – po to, by spotkać się z bliskimi – ruszy w te święta w trasę. Nieważne, czy jedziesz autem, czy autokarem. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i czas. Podpowiadamy jak.
Bezpieczny autobus
Twój tegoroczny środek transportu to autobus, autokar lub bus? Pomyśl o swoim bezpieczeństwie i jeszcze przed startem, sprawdź czy Twój pojazd w ogóle powinien ruszyć w trasę.
Czego potrzebujesz, by to zrobić? Jedynie numeru rejestracyjnego. Kiedy już go masz, wejdź na stronę www.bezpiecznyautobus.gov.pl i tam wpisz ten numer. Dzięki temu w kilka sekund dowiesz się:
- czy pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
- czy autobus/autokar/bus ma ważne obowiązkowe badanie techniczne wraz z informacją kiedy powinno odbyć się kolejne badanie.
Dzięki tej usłudze poznasz też:
- stan licznika odnotowany podczas ostatniego badania technicznego (system gromadzi informacje o stanie licznika począwszy od 2014 r.),
- dane techniczne, takie jak liczba miejsc czy masa pojazdu.
Dodatkowo znajdziesz także informację, czy pojazd jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany lub kradziony.
– Dzięki temu, że wszystkie dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów, mamy pewność, że są prawdziwe i aktualne – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Zachęcamy do korzystania z tej usługi nie tylko przed świętami. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu technicznego autobusu, którym na co dzień jeździmy do pracy lub szkoły, sprawdźmy to – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.
Bez granic
Wiadomo – przed świętami wszystkim się spieszy. Jeśli ruszasz za wschodnią granicę, ściągnij na swój telefon aplikację „Granica”. Dzięki niej w kilka chwil – jeszcze przed wyruszeniem w trasę – sprawdzisz aktualną sytuację na polskich drogowych przejściach granicznych.
Znajdziesz tam także m.in.:
- mapę z wizualizacją drogi do przejścia,
- czas oczekiwania na wjazd na przejście,
- liczbę otwartych pasów ruchu,
- obrazy z kamer,
- wiadomości, które dotyczą wybranego przejścia,
- prognozę pogody.
Aplikacja pozwala też śledzić ruch na przejściach granicznych np. przez smartwatch. Jest dostępna w 6 językach: polskim, angielskim, rosyjskim, ukraińskim, białoruskim i niemieckim.
Kolejna przydatna aplikacja to „Asystent Granica”. Dzięki niej, sprawdzisz sytuację na polskich
- drogowych,
- kolejowych,
- lotniczych,
- morskich,
- pieszych
przejściach granicznych.
Korzystając z niej dowiedz się m.in. jak wygląda odprawa celna i graniczna, jakie dokumenty są Ci potrzebne do przekroczenia granicy, czy jakie są limity przewozu towarów w bagażu. Ta aplikacja jest dostępna w siedmiu językach: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim, włoskim i hiszpańskim.
Obie aplikacje możesz za darmo ściągnąć ze sklepów Google Play lub App Store.
Spiesz się powoli
Nieważne jak się spieszysz, jeźdź bezpiecznie. Zarówno przed podróżą, jak i po niej – warto sprawdzić swoje konto. Pamiętasz, ile masz punktów karnych? Jeśli nie, zobacz jak możesz to zrobić bez wizyty na komisariacie.
Sprawdź swoje punkty karne.
(KGP, MC)